Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výjimka pro Elektrárnu Chvaletice má podporu obcí i institucí

06.05.2019
Výjimka pro Elektrárnu Chvaletice má podporu obcí i institucí

Foto: Tepelná elektrárna Chvaletice

Popisek: Tepelná elektrárna Chvaletice

Získá chvaletická elektrárna výjimku z nových evropských emisních limitů či nikoliv? To bude jasné už v průběhu května, kdy by o tom měl rozhodnout Krajský úřad v Pardubicích. Zatímco v médiích zuří informační válka mezi aktivisty a elektrárnou, města a instituce, kterých se celá problematika týká, s udělením výjimky žádný problém nemají.

Trnávka, Zdechovice, Chvaletice, Řečany nad Labem. Všechny tyto obce jsou účastníky řízení ze zákona a shodně s výjimkou souhlasí, nebo nejsou proti.

„Jelikož jsem sám dělal léta letoucí v elektrárně na odsíření, tak vím, jak se její dopad na ovzduší od 90. let hodně snížil. Tudíž si myslím, že investice vyžadované novou evropskou legislativou jsou neadekvátní tomu, co od těch podniků chtějí. Je třeba si uvědomit, že životní prostředí v okolí je daleko lepší než před 20 lety, kdy elektrárna ještě odsířena nebyla,“ řekl pro KrajskéListy.cz starosta Trnávky Radek Valenta.

„Že tady Elektrárna Chvaletice stojí, z toho asi nikdo úplně jásat nebude. Ale pokud jde o výjimku z limitů, která se tady v poslední době řeší, tak pro mě je podstatné, že elektrárna nebude produkovat víc emisí, než kolik produkovala dosud. Jde pouze o legislativní změnu a implementaci evropského práva do českého právního řádu, nikoliv o zvýšení produkce emisí. Proto bylo stanovisko obce Řečany nad Labem k výjimce neutrální,“ vysvětlila nám starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková.

Kladné stanovisko vyjádřila také města Přelouč, Kojice či Tetov. Naopak centrum kraje Pardubice zaujalo jiný postoj. To se totiž přihlásilo jako účastník řízení a usnesením zastupitelstva se vyjádřilo proti udělení výjimky. Nesouhlas s udělením výjimky však není příliš rozšířený, jak potvrzují slova pardubického primátora Martina Charváta pro info.cz: „Například Krajská hygienická stanice Pardubického kraje vydala souhlasné stanovisko a Česká inspekce životního prostředí neměla k udělení výjimky připomínky. Stejně tak jako města a obce ležící přímo v okolí elektrárny.“ S výjimkou dále souhlasí česká informační agentura životního prostředí Cenia, Teplárenské sdružení, Svaz průmyslu, Hospodářská komora či odbory.

Proti výjimce se postavila ekologická sdružení Frank Bold Society, Greenpeace, Hnutí Duha, Zastavme elektrárnu Chvaletice, Zelená pro Pardubice a Chraňme stromy. Nesouhlasné stanovisko kromě Pardubic vyjádřila zelená hnutí, aktivisté a obce Nebovidy, Veltruby a Bukovka, které nejsou účastníky řízení ze zákona a jejichž negativní stanoviska jsou do písmene identická se stanovisky aktivistických hnutí.

V tomto kontextu není bez zajímavosti, že k řízení se původně chtěla přihlásit i obec Horní Jiřetín, byť je od Chvaletic vzdálena 200 kilometrů. Z pochopitelných důvodů však byla nakonec vyloučena. Podle našich informací se nyní čeká na rozhodnutí krajského úřadu, který tak učiní v režimu přenesené působnosti výkonu státní správy.

Částečná a časově omezená výjimka se týká oxidů dusíku a zbytkové rtuti. Dle odborné analýzy by udělení výjimky mělo na kvalitu ovzduší zcela zanedbatelný dopad. „K žádosti o výjimku jsme přikládali rozptylovou studii, z níž jasně vyplývá, že kdybychom splnili nové evropské limity, podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 % pro město Pardubice. K dosažení nově požadovaných limitů NOX by však byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Domníváme se tedy, že náš případ přesně odpovídá definici stanovené evropskou směrnicí,“ řekla tisková mluvčí společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Elektrárna Chvaletice v současnosti prochází ekologizací za více než sedm miliard korun. Na jejím konci by měly oproti roku 2015 klesnout emisní koncentrace oxidů dusíku minimálně o 40 procent, tuhých znečišťujících látek o 20 procent a oxidu siřičitého o 10 %.

Vložil: Redaktor KL