Michal Žák zvítězil v oboru obráběč kovů. Pořekadlo o zlatých českých ručičkách stále platí, ocenil to i hejtman
04.07.2018
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Vítěze Michala Žáka přijal hejtman Netolický
Pardubický kraj klade důraz na rozvoj školství a stranou samozřejmě nezůstávají řemeslné obory. Hejtman Martin Netolický přijal ve své kanceláři ve čtvrtek Michala Žáka, který reprezentoval Střední průmyslovou školu Chrudim na soutěži České ručičky. V celostátním finále, které se konalo ve Žďáru na Sázavou, zvítězil v oboru obráběč kovů.
Hejtman Martin Netolický pozval dnes již absolventa odborné školy, Michala Žáka spolu s jeho učitelem Vlastislavem Pilařem a ředitelem Františkem Mihulkou. Vítěz soutěže hejtmanovi popsal samotné klání a přinesl mu na ukázku svůj soutěžní výrobek, který musel zhotovit během sedmi vyučovacích hodin podle předloženého výkresu. Kritérii hodnocení poroty složené z odborníků byla rozměrová přesnost výrobku a to až na hranici setin milimetru. Hejtman při setkání také hovořil o problémech, které doprovází studium na odborných školách. „Ve školách chybí získávání návyků jako je odpovědnost za práci, dodržování docházky, spolupráce v kolektivu. Pardubický kraj se v tomto směru snaží propojit školy s firmami, které by pomohly žákům získat tyto dovednosti. Pro děti jsou to zkušenosti k nezaplacení,“ poznamenal v diskusi Martin Netolický.
Zvítězili i v soutěži družstev
Radní Bohumil Bernášek při setkání také upozornil na fakt, že škola vyslala na soutěž ještě jednoho zástupce. Tím byl David Bednář, který skončil na třetím místě a spolu se svým spolužákem obsadil první místo v soutěži družstev. „Chtěl bych pochválit pedagogy chrudimské průmyslovky za to, že připravují žáky komplexně,“ sdělil radní odpovědný za školství.
Ceny pro vítěze
O kvalitě výuky svědčí i fakt, že škola uspěla v celorepublikové konkurenci a to nejen v tomto roce. Organizátoři soutěže připravili materiál, ve kterém sumarizovali vítěze za posledních let v pěti kategoriích a celkem 21 oborech. Střední průmyslová škola v Chrudimi se umístila s pěti prvními místy na 10. místě z 93 škol. „Zájem o studium na naší škole je větší, než jsou kapacitní možnosti školy. Vytváříme našim žákům takové podmínky, aby byli připraveni do profesního i osobního života. Přistupujeme ke každému individuálně od začátku studia až po jeho ukončení,“ sdělil ředitel František Mihulka. Ten si je také jist, že žáci odcházející ze školy jsou odborně velmi dobře připraveni k výkonu svých profesí, nebo ke studiu na vysoké škole. „Navíc nástupní hodinová sazba začínajících obráběčů se pohybuje v rozmezí 120 -150 korun,“ dodal ředitel školy.
Můj táta má firmu, a tak budu pracovat v oboru
Michal Žák kromě toho že vyhrál soutěž české ručičky, jejímž vyhlašovatelem je Jihomoravský kraj, úspěšně zakončil studia. Prospěl s vyznamenáním a získal výuční list. O své nejbližší budoucnosti má jasno. „Můj táta má firmu, a tak budu pracovat v oboru. Nejdříve však chci na zkušenou do jiné firmy. Práce mne baví a nepřemýšlím tak o dalším studiu,“ prozradil úspěšný obráběč. „Jsem moc rád, že se mladému člověku podařil jeho cíl a stal se dobrým řemeslníkem“ poznamenal radní Bernášek. Na závěr předal Martin Netolický úspěšnému obráběči drobné dárky. „Ať se ti daří v práci i v životě a vyděláš si slušné peníze. To je také důležité,“ popřál hejtman absolventovi chrudimské průmyslovky.
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová