Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj chce čelit nejen problémům se suchem a nedostatkem vody. Zakládá specializovaný institut

15.05.2018
Kraj chce čelit nejen problémům se suchem a nedostatkem vody. Zakládá specializovaný institut

Autor: Facebook

Popisek: Sucho se může stát, a pomalu i stává, velkým problémem kraje, ale celé republiky

Rada Pardubického kraje na svém dnešním jednání doporučila krajským zastupitelům schválit založení Institutu environmentálních výzkumů a aplikací. Kraj tak reaguje na narůstající problémy se suchem a nedostatkem vody v krajině. Cílem institutu je kromě organizace různých seminářů, workshopů a zajišťování osvěty především příprava opatření, která mají pomoci regionu se vypořádat s následky sucha a zabránit jejich rozšíření. Založení institutu bude projednávat zastupitelstvo na svém červnovém zasedání.

„Navazujeme na schválenou koncepci české vlády a chceme také v našem kraji vytvořit účinná opatření k minimalizaci dopadů sucha a nedostatku vody na životy a zdraví obyvatel, hospodářství, životní prostředí a na celkovou kvalitu života v našem kraji. Ten prozatím nepatří mezi nejohroženější, ale již nyní evidujeme oblasti v regionu Železných hor, který by mohly mít potenciálně problém. I proto chceme být připraveni a řešit tento problém včas,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V minulosti jsme se po velké povodni v roce 1997 a následně 2002 zaměřovali na protipovodňovou ochranu, která je podle mého názoru dnes velice dobrá a účinná. Nyní se setkáváme s problémem opačným, a tím je nedostatek vody v krajině,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Ochrana před suchem i povodněmi

Aby mohl Pardubický kraj účinně naplňovat svoji regionální strategii, rozhodl se založit specializovaný odborný institut, prostřednictvím kterého bude možné cestou dílčích projektů vypracovat i pro území regionu komplexní, dlouhodobou a ucelenou strategii, zaměřenou na snížení dopadů sucha na krajinu, lidské zdraví a životy, ale rovněž tak i na ochranu před povodněmi, které jsou dalším předpokládaným fenoménem možné klimatické změny.

Musí se zvýšit stupeň poznání

„Institut se na odborné úrovni bude zabývat regionální strategií adaptačních opatření, zahrnující potřebný stupeň poznání, na základě kterého by byly navrženy technické a ekonomické nástroje aplikovatelné na území našeho kraje, ze kterých by mohly vycházet i možné podněty pro legislativní změny a případně i návrhy na vytvoření potřebných programových dotací,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova Václav Kroutil s tím, že by spolek organizoval také různé semináře, workshopy a zajišťoval osvětu v této problematice.

Funkce už jsou rozdané… stejně jako karty

Krajští radní rovněž navrhli obsazení prvních pozic ve správní radě. Těmi byli navrženi hejtman Martin Netolický, krajský zastupitel a senátor Petr Šilar, předseda zastupitelského klubu hnutí ANO 2011 Jan Procházka. Na funkci revizora ústavu je navržen předseda finančního výboru zastupitelstva Jan Foldyna. 

Zdroj: TZ

Komerční sdělení

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace