Pardubice nejsou Praha, tam se mosty řítit nebudou. Padá omítka a už se opravuje
10.05.2018
Foto: kraj Pardubický
Popisek: Muzeum opravuje Perštejnsý most, do zámku tak vede improvizovaná lávka
Pernštejnský mostek, který běžně vítá návštěvníky Zámku Pardubice renesančními kamennými reliéfy, částečně zakrylo lešení. Z něj je sestavená provizorní lávka, na několik týdnů jediný vstup do zámeckého paláce. Lávka není bezbariérová, po dobu rekonstrukce mostku se tak do zámku nedostanou vozíčkáři a osoby s omezením pohybu.
„V minulosti byla nevhodnou technologií strojního spárování zdiva vzlínající i prosakující srážková voda uzavřena uvnitř konstrukce, což se projevilo opakovaným odmrzáním sanačních omítek i zdiva samotného. Nyní je nutné nerezovými kotvami přichytit mrazem oddělené části kleneb a nahradit uvolněné i poškozené cihly,“ vysvětluje ředitel muzea Tomáš Libánek. „Celý mostek včetně kamenného pilíře nakonec omítneme kompresní omítkou lomené bílé barvy, která umožní vodě, aby prosákla až na povrch. Kamenné prvky čeká odborné očištění a spárování,“ dodává Libánek. Pokud budou stavební práce postupovat podle plánu, měl by se vstup přes kamenný mostek obnovit v průběhu června.
Zatékající voda
„Špatný stav mostku naznačovala odpadající omítka a následně ho potvrdil stavebně technický průzkum. Sonda do mostovky odhalila, že kvůli dožilé hydroizolaci voda masivně zatékala do zdiva. Průzkum prokázal i statické poruchy a stav označil za havarijní,“ vysvětlil už v únoru nutnost opravy mostku, který stejně jako celý zámek patří Pardubickému kraji, 1. náměstek hejtmana Roman Línek. „Oprava vyjde na téměř 1,2 milionu korun,“ dodal Roman Línek.
Skoro půl tisíciletí starý most
Původně dřevěný most nahradil Jan z Pernštejna kamenným pravděpodobně v roce 1541, ve stejném roce byl osazen i zámecký portál. Parapet mostu se pyšní bohatou raně renesanční sochařskou výzdobou. Figurální a ornamentální reliéfy ozdobily pouze východní stranu mostu, která je vidět z přístupové cesty k zámku. Na západní straně, obrácené do zadní části nádvoří, byla výzdoba omezena na reliéfy kuželkové balustrády. Dokončení mostu včetně výzdoby datuje figura andílka s křídly držící destičku s letopočtem 1543.
Zdroj: TZ
Komerční sdělení
Vložil: Štěpán Cháb