Když umírá dítě. Kraj se snaží odtabuizovat citlivé téma nevyléčitelně nemocných dětí a péče o ně
01.05.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Dítě, ilustrační foto
Již druhý ročník regionální konference na téma dětské paliativní péče se konal v minulých dnech na Krajském úřadu Pardubického kraje. Akce se konala pod záštitou radního pro zdravotnictví Ladislava Valtra a Mariana Šenkeříka, primáře dětského a novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice.
„Jsou životní situace, kdy se pomoc hledá velmi těžko. Na téma paliativní péče by se nemělo zapomínat, protože pomoc nevyléčitelně nemocným předpokládá úplně jiné přístupy a nároky, než jaké očekáváme od běžné zdravotní péče, což v případě dětí platí dvojnásob. Proto velmi oceňuji, že konference k dětské paliativní péči se již stává tradicí a o tomto tématu se mluví na regionální úrovni,“ uvedl radní Ladislav Valtr.
Přímé zážitky s péčí o děti
Na konferenci se setkali odborníci z řad lékařů, zdravotní sestry i další zájemci z řad veřejnosti. Zazněly zde přednášky o dětské domácí paliativní péči ve východních Čechách, o práci zdravotní sestry v tomto oboru nebo o rané péči. Vystoupila také psycholožka paliativního týmu a účastníci vyslechli i vystoupení sociálního pracovníka v dětské paliativní péči.
Péče o každou složku člověka
Konferenci organizovala společnost Energeia, která poskytuje péči dětem od narození do 19 let s život ohrožujícím a život limitujícím onemocněním a jejich rodinám v domácím prostředí. Péče zahrnuje oblast zdravotní, psychosociální i spirituální.
Paliativní péče je tak trochu tabu
Problematika nevyléčitelně nemocných a umírajících dětí, kterou se zabývá paliativní péče, je u nás stále tabuizovaným tématem, o kterém se z mnoha důvodů příliš nehovoří. Přestože je to péče nesmírně potřebná a důležitá, není její dostupnost systémově zabezpečená. A právě o změnu se snaží Pardubický kraj mimo jiné i touto konferencí.
Komerční sdělení
Vložil: Štěpán Cháb