Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lítý boj o místa na kandidátkách, neschválená propagace. Dopadne SPD jako Úsvit? Okamura má cca 70 mega a tak…

17.04.2018
Lítý boj o místa na kandidátkách, neschválená propagace. Dopadne SPD jako Úsvit? Okamura má cca 70 mega a tak…

Foto: Facebook Tomia Okamury a SPD

Popisek: Tomio Okamura; ilustrační foto

Respektive, má pod palcem velké peníze a tak tahá za delší konec provazu, co si budeme povídat... Co se děje? V hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura dochází k hádkám. Příčinou vnitřního rozkolu přitom nejsou žádné programové neshody, nýbrž boj o místa na kandidátkách, nebo skutečnost, že si některé místní buňky začaly vyrábět vlastní propagační materiály, informuje zpravodajský server iDNES.cz. Informace přichází jen pár dní poté, co se na veřejnost dostaly informace o krachu vyjednávání s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem o sestavení nové vlády za účasti členů SPD.

„Jako malá děcka na pískovišti. Řeší se nesmysly, lidé, kteří si dovolí cokoliv říct, jsou vyhozeni. V našem okrese SPD v žádném případě nedá dohromady už ani kandidátku do voleb,“ citoval server iDNES.cz Jana Nového, autora propagačních materiálů, které vedly ke vnitrostranické rozepři. Jan Nový byl posléze za tento prohřešek z hnutí vyloučen.

Zase ty peníze

Pardubická buňka SPD tak zažívá další nepříjemné období. Její předseda, současný poslanec za SPD Jiří Kohoutek, byl na konci loňského roku ústřední postavou kauzy údajného fondu s poplatky za místa na kandidátce do krajských voleb 2016. Předsednictvo kraje prý takto bez dokladů vybralo 44 tisíc korun a kandidáti byli uvedeni v omyl, když se domnívali, že hradí tzv. státní příspěvek na volební náklady. Ten se však v případě krajských voleb vůbec neplatí. Poslanec Kohoutek, šéf pardubické SPD, byl kontaktován redaktorem MF DNES i ohledně aktuální kauzy neshod v krajské organizaci, zatím se však nevyjádřil.

Není to zdaleka jediný případ, kdy SPD zaujala média něčím jiným než politickým programem. Ihned po volbách do Poslanecké sněmovny PČR na konci října 2017 se na veřejnost dostalo video, kde čerstvě zvolená poslankyně hnutí SPD Lucie Šafránková v minišatech a krajkových punčochách vyzývá potenciální zákazníky, aby si objednali DJe, moderátora, nebo zpěváka. V listopadu 2017 pro změnu vyvolal rozruch neúspěšný kandidát na poslance Marián Stehlík, který se tehdy zúčastnil školení v Poslanecké sněmovně oděn do křiklavých maskáčů.

Rozpad podruhé?

Pro současného místopředsedu Sněmovny Tomia Okamuru jde již o druhý případ, kdy se mu rozpadá jeho politické hnutí. Pardubický konflikt přichází necelé dva měsíce poté, co bylo vedení SPD nuceno rozpustit brněnskou pobočku strany z důvodu velmi vyhrocených vnitřních sporů. Podobná je situace na Ostravsku, kde hnutí nedávno opustily desítky členů.

Nasnadě jsou tedy otázky, zda se jedná o krizi vážnějšího charakteru a zda Okamura zvládne udržet nad hnutím kontrolu. V roce 2015 neustál převrat v hnutí Úsvit, které sám založil a z nějž nakonec odešel poté, co jej společně s místopředsedou Radimem Fialou spolustraníci vyloučili z poslaneckého klubu. Zatímco tehdy šlo o rozpad řízený seshora, kdy moc nad Úsvitem převzal Marek Černoch a Miroslav Lidinský, nyní se otřásají samotné základy nového hnutí SPD.

Okamura ale má…

… kontrolu nad nemalými penězi, které jeho SPD přinesly volby. Příspěvky státu po volbách jsou totiž velkorysé. Když strana získá ve volbách 1,5 % hlasů, dostává jednorázový příspěvek od státu, který činí 100 Kč za každý hlas. Což pro SPD činilo za jejich 10, 64 % (538 574 hlasů) 53 857 400 Kč. A když strana získá 5 % hlasů a už vstupuje do Sněmovny, dostává strana každoročně 10 milionů Kč.

 

 

Vložil: Vendula Kvochová