Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubičtí radní v Izraeli zkoumali mobilní aplikace a start-upy. Důvod? Všechno se dá použít pro kraj

11.04.2018
Pardubičtí radní v Izraeli zkoumali mobilní aplikace a start-upy. Důvod? Všechno se dá použít pro kraj

Foto: Facebook

Popisek: Martin Netolický (vlevo) v Tel Avivu

V rámci pracovního programu v izraelském Tel-Avivu se členové delegace Pardubického kraje setkali mimo jiné s představiteli několika organizací a společností zaměřených na problematiku inovací, start-upů či zavádění prvků smart city. Izrael patří mezi nejpokrokovější státy v této oblasti, a proto může sloužit nejen zástupcům Pardubického podnikatelského inkubátoru a Pardubického kraje jako vzor v podpoře podobných projektů.

„V Izraeli je v současné době nejhustší síť start-upů na světě, jelikož na jeden takový projekt připadá 1 600 obyvatel této země. Z velké části je zaměření na tyto projekty a obecně inovační prostředí způsobené nedostatkem přírodních zdrojů. Velkou roli v úspěchu země v této oblasti hraje podpora vlády, a proto je pro nás velmi přínosné seznámit se s podporou inovačního prostředí, jelikož se v současné době nacházíme přibližně 20 let zpět,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Inspirace pro kraj?

Jednou z nejdůležitějších a nejvýznamnějších izraelských společnosti, která se pohybuje v oblasti start-upů je Start-Up Nation Central. „Jedná se o neziskovou organizaci, která financovaná výhradně z filantropie. Jejím hlavním cílem je vytvářet prostředí, které povede k inovativnímu přístupu řešení problémů. Společnost udržuje největší a nejmodernější platformu pro objevování izraelských inovátorů a podnikatelů, která poskytuje důležité informace o více než 5 800 firmách napříč mnoha průmyslovými odvětvími,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který v rámci debaty se zástupci organizace hovořil také o možném propojení s českými společnostmi, které by mohly mít zájem prezentovat se na izraelském trhu.

Prezentace izraelských start-upů

Možnost užší spolupráce s již existujícími izraelskými start-upy byla hlavním cílem setkání členů krajské delegace s představiteli vybraných společností. Prvním z projektů je systém Carbyne, což je pohotovostní komunikační platforma, která slouží pro zjednodušení a zkvalitnění záchrany lidských životů a řešení krizových situací pro složky záchranného systému. „Celý systém je zaměřený na zpřesnění a zjednodušení komunikace člověka s operačním centrem složek záchranného systému. Vzhledem k pokročilým technologiím je díky jednoduché aplikaci možné získat nejen přesnou polohu volajícího, jeho věk či zdravotní stav, ale automatickým zapnutím přenosu videa je možné celou situaci sledovat v reálném čase a zachránce či postiženého přímo navigovat, což zvyšuje šance na přesné poskytnutí první pomoci,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že by podobný systém mohl být využit například v případě Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Polévka… ééé... aplikace Gazpacho

Druhým prezentujícím projektem byla mobilní platforma Gazpacho, která nabízí společnostem sestavení vlastní mobilní aplikace podle předem připravených šablon, čímž se usnadní vývoj unikátní aplikace pro každou společnost zvlášť. Gazpacho nabízí velice intuitivní a na míru upravené řešení, které se velmi snadno využívá, což přispívá k rychlému začlenění do každodenních pracovních procesů. „V současné době tato platforma poskytuje řešení jak firmám, tak městům a obcím v široké škále oblastí jako například sběr odpadů, bezpečí a ochrana, vzdělávání, vodohospodářství, doprava či údržba ulic. V současné době tuto aplikaci využívá sedm municipalit v Izraeli včetně Tel-Avivu,“ řekl starosta Svitav a krajský zastupitel David Šimek.

Sportovní aplikace Playkars

Třetím prezentovaným projektem byla aplikace Playkers, která slouží především pro manažery sportovišť, sportovních center, ale i samotné sportovce a zástupce měst a obcí. „Hlavním cílem této aplikace je automatizace rezervací sportovišť a řízení volnočasových aktivit. Obsahuje funkce jako SmartLock, který synchronizuje brány a zámky s objednávkami, což maximalizuje otevírací dobu a minimalizuje náklady na provoz, či systém SmartLight, což znamená automatizovaný systém osvětlení propojený s objednávkovým systémem,“ sdělil zastupitel Jan Procházka.

Bezpečnost především

Jako poslední se zástupcům Pardubického kraje představil projekt Saferplace. „Tento projekt se zaměřuje na bezpečnost silničního provozu, zlepšuje plynulost dopravy, zvyšuje bezpečí chodců a řidičů a posiluje vynucovací schopnosti a možnosti všeho druhu v oblasti městského parkování včetně používání míst pro hendikepované, parkování na chodníku či na autobusových zastávkách,“ uvedl předseda finančního výboru krajského zastupitelstva Jan Foldyna.

Šlo by to přes státní podporu?

V závěru pondělního pracovního programu se členové delegace setkali se zástupci společnosti SPARK Consulting, která řídí konsorcium sedmi vedoucích izraelských technologických společností, které jsou zaměřeny na řešení konceptu smart cities. Vzhledem k tomu, že izraelské Ministerstvo ekonomiky podporuje toto konsorcium, zajímal se hejtman o způsob státní podpory, ale také o jednotlivé realizované projekty, mezi které patří například chytrého parkování, sběru odpadu či organizace výuky. Díky sdružení do konsorcia SPARK – Smart City Consortium poskytuje široké portfolio služeb.

Vložil: Štěpán Cháb