Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Došli nám doktoři. Na Pardubicku řeší tragický nedostatek lékařů a vymýšlí, jak je nalákat do kraje

22.03.2018
Došli nám doktoři. Na Pardubicku řeší tragický nedostatek lékařů a vymýšlí, jak je nalákat do kraje

Autor: Pixabay

Popisek: Mladí doktoři musí být motivováni k tomu, aby zůstali v kraji

Nastavení další spolupráce Pardubického kraje a jeho zdravotnických zařízení se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a řešení problematiky nedostatku vybraných lékařských profesí v regionu. Témata jednání hejtmana Martina Netolického, radního pro oblast zdravotnictví Ladislava Valtra a generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda s ředitelem VZP ČR Zdeňkem Kabátkem a regionálním ředitelem Michalem Provazníkem.

„Dlouhodobě se na nás jako krajskou samosprávu obrací starostové obcí s tím, že je v regionu nedostatek vybraných lékařů, většinou stomatologů, obvodních lékařů a pediatrů. Naposledy jsem se s tímto problémem seznámil v Lanškrouně, ale obdobný problém registrujeme i v dalších, především periferních oblastech našeho kraje. Snažíme se dlouhodobě na tento problém upozorňovat, aby i stát vnímal, že je nutné do území přilákat mladé lékaře,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Podpora stipendiem

„Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje do budoucna lepší nastavení úhradových mechanismů tak, aby se mohla chovat tržně a krátkodobě nabízet mladým lékařům zajímavé kontrakty, které by působily jako motivační prvek pro vykonávání praxe v okrajových regionech. Věřím, že tato motivace může na řadu lékařů zapůsobit,“ sdělil hejtman Netolický s tím, že například v Lanškrouně město plánuje zahájit spolupráci s lékařskými fakultami a podpořit stipendiem konkrétního studenta, který by se v jeho rámci zavázal po dokončení školy nastoupit do města.

Garantem ambulancí se do budoucna mohou stát krajské nemocnice

Jedním z témat jednání bylo také další směřování ambulantní péče v kraji, což přímo souvisí právě s nedostatkem vybraných lékařů a nemožností obsadit polikliniky a ambulance v regionu. „Vzhledem k těmto problémům je do budoucna možné, že dojde ke spádovému převzetí řady ambulantních výkonů s tím, že jejich garantem budou naše nemocnice akutní péče. Jedná se de facto o model okresních a krajských ústavů národního zdraví, na které jsme byli v minulosti zvyklí,“ řekl hejtman Netolický.

Kraj je jediným poskytovatelem akutní péče

Jedním z cílů současné krajské samosprávy je nejen stabilizace akutní a následné lůžkové péče, ale především její další rozvoj. „Jednou z výhod našeho kraje je, že jsme vlastníkem společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která je jediným poskytovatelem akutní zdravotnické péče. V jiných krajích v oblasti akutní péče působí různé subjekty, od soukromých zařízení po státní fakultní nemocnice, což vyjednávací prostor krajů včetně dohod se zdravotními pojišťovnami znesnadňuje,“ sdělil krajský radní Ladislav Valtr.

VZP je hlavním jednatelem

VZP je největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Jejími klienty je asi 5,9 milionu lidí, což je zhruba 60 procent občanů ČR. Na jejich léčbu chce letos vynaložit zhruba 171,5 miliardy korun. Správní rada například volí ředitele pojišťovny nebo schvaluje objem úhrad poskytovatelům zdravotní péče. Novou předsedkyní se v únoru stala předsedkyně zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Věra Adámková. Dosavadní šéf rady, hejtman Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek se stal místopředsedou, dalším byl zvolen Bohuslav Svoboda. Dozorčí rada mimo jiné dohlíží na dodržování právních a vnitřních předpisů a na hospodaření pojišťovny. Jejím předsedou je poslanec Rudolf Stupka, místopředsedou Roman Sklenák.

 

Komerční sdělení

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace