Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První se v Larischově vile otevře sklepení, kde na popravu čekali obyvatelé Ležáků

28.02.2018
První se v Larischově vile otevře sklepení, kde na popravu čekali obyvatelé Ležáků

Foto: kraj Pardubický

Popisek: Martin Netolický při jednání o opravách Larischovy vily

Oprava a další využití Larischovy vily v Pardubicích byla hlavním tématem jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, náměstka pardubického primátora Jakuba Rychteckého a zástupců Československé obce legionářské. Stav objektu, v němž sídlil policejní oddíl odpovědný za popravy vlastenců v době heydrichiády, je v současné době velmi špatný. V roce 2019 by měla začít rekonstrukce věže a úpravy sklepení, kde na smrt čekaly téměř dvě stovky obyvatel Ležáků. Pardubický kraj ústy hejtmana přislíbil podporu tohoto projektu v hodnotě pěti milionů korun.

„Československá obec legionářská nemá bohužel šance dosáhnout na dotace z Evropské unie, jelikož Larischova vila je městskou kulturní památkou, zatímco na evropské peníze může dosáhnout jen národní kulturní památka. Proto se alespoň dílčím způsobem snažíme již několik let podporovat nezbytné rekonstrukce. V letošním roce jsme uvolnili 500 tisíc korun na opravu střechy a stropů věže. Celkově jsme záchranu stavby podpořili částkou jednoho a čtvrt milionu korun, což jsou však v celkovém objemu drobné prostředky. Tato oprava skutečně spěchá a je důležitá pro zachování celé památky,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Opravy budou

Z výsledků jednání vyplývá, že se se v případě této historické budovy blýská na lepší časy. „Československá obec legionářská má v současné době k dispozici částku 15 milionů korun, což zajistit dokončení první etapy rekonstrukce pravděpodobně v příštím roce. Jako kraj jsme připraveni se k záchraně této významné památky připojit v částkou pěti milionů korun pro rok 2019. V rámci první etapy by měla být opravena primárně samotná věž a zakonzervovány podzemní prostory. Ihned poté by měla být tato část otevřena širší veřejnost. Následně mohou probíhat stavební úpravy ve zbytku objektu,“ uvedl hejtman Martin Netolický, podle kterého je především nezbytné, aby byla zachována autenticita celého prostoru pro budoucí návštěvníky.

Ležáky a jejich osud

Ležáky byly osada na Chrudimsku, která byla 24. června 1942, 14 dní po vyhlazení Lidic v důsledku heydrichiády vypálena a její obyvatelé zavražděni nacisty jako odplata za to, že v ní byla ukrývána vysílačka Libuše parašutistické skupiny Silver A, která se účastnila atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Časně odpoledne byly Ležáky obklíčeny a obyvatelé shromážděni a převezeni do Pardubic, kde bylo 33 dospělých pozdě večer zastřeleno. Jedenáct dětí bylo odesláno do plynových komor a jen dvě dány na převýchovu do Německa, odkud se po válce vrátily.

Osadu Ležáky tvořilo osm domů seskupených nedaleko mlýna na říčce Ležák na rozhraní katastru obcí Miřetice a Vrbatův Kostelec. Po válce nebyly Ležáky obnoveny, ale na jejich místě vznikl památník, který tvoří vyznačené půdorysy původních budov a pietní místo. Od 1. června 2008 památník spravuje Památník Lidice.

Komerční sdělení

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb