Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hlinské gymnázium jako jediná škola v republice otevřelo obor mlékař. Uplatnění je stoprocentní, protože odborníci chybí

19.02.2018
Hlinské gymnázium jako jediná škola v republice otevřelo obor mlékař. Uplatnění je stoprocentní, protože odborníci chybí

Foto: kraj Pardubický

Popisek: Výuka oboru přímo ve výrobě mlékárny

Mléko, tvaroh nebo máslo. Kdo by se s těmito a dalšími mléčnými výrobky téměř denně nesetkával. Na jejich výrobě mají zásluhu odborníci, kterých je však jako šafránu. Proto před rokem Pardubický kraj otevřel při Gymnáziu Karla Václava Raise v Hlinsku učební obor Výrobce potravin – Mlékař, v současné době jediný svého druhu v republice.

„Pardubický kraj reagoval na požadavky regionálních zaměstnavatelů a otevřel v Hlinsku učební obor určený pro budoucí mlékaře. Začátky ale nejsou nikdy jednoduché a o tříleté učební obory je mezi žáky obecně velmi malý zájem. Do prvního ročníku vloni nastoupili pouze čtyři studenti. Věřím ale tomu, že se situace zlepší,“ uvedl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Odborníci před katedrou

A nebylo by se čemu divit. Žáci tohoto učebního oboru mají ke studiu vynikající podmínky. „Všeobecné předměty žáky učí gymnaziální učitelé, odborný výcvik a specializované předměty mají na starosti odborníci z Mlékárny Hlinsko,“ podotkl ředitel hlineckého gymnázia Rostislav Dvořáček s tím, že učni mají praxi v provozu už od prvního ročníku, což na jiných učebních oborech není běžné. Školní výuka v malém kolektivu žákům prospívá, po prvním pololetí zřejmě všichni dosáhnou na prospěchové stipendium Pardubického kraje.

Uplatnění je jisté

„Žáci si projdou výrobou od začátku do konce, sami si postupně zkouší práci na všech strojních zařízeních,“ řekl Jiří Tvrdík, generální ředitel Mlékárny Hlinsko. Tam mladí mlékaři přijdou do styku s nejmodernějším přístrojovým vybavením, však jen za posledních šest let bylo do firmy investováno téměř půl miliardy korun a další významné investice se připravují. Aby žáci měli po absolvování dost zkušeností, do projektu výuky se v druhé polovině prvního ročníku zapojují i další mlékárny z okolí a praxi budou žáci vykonávat i v mlékárnách v okolí Hlinska, tedy v Pribině Přibyslav, v Mlékárně Polná a mlékárně Moravia Lacto v Jihlavě. Tím pádem žáci uvidí a sami si vyzkouší práci ve všech provozech, které mlékárenská výroba nabízí.

Návrat odborného školství je priorita

Velkou podporu má obor mlékař i ze strany města Hlinska. „Návrat středního odborného školství do Hlinska je pro mě jako starostu naprostou prioritou. Proto mě těší, že v našem městě výrobní sféra a škola tak dobře spolupracují. Na počátku jsme si s firmami a krajem podali ruku, řekli si, co každý uděláme a ono to zafungovalo. Projekt běží a já věřím v jeho rozvoj. Hlinsko nyní připravuje prostory pro internát, který budeme moci žákům z jiných regionů od příštího školního roku nabídnout,“ řekl starosta Hlinska Miroslav Krčil.

Neměnil bych, tvrdí první student oboru

„Výběr oboru bych neměnil, jsem spokojený,“ konstatoval Ondřej Tomášek, jeden z prvních žáků, který na obor nastoupil a který se o něm, podle svých slov, dozvěděl náhodou v novinách. Nespornou výhodou oboru je jistota zaměstnání. V Mlékárně Hlinsko má zaměstnanec možnost postupného profesního růstu, práci v moderním provozu i zaměstnaneckých benefitů, jako jsou pět týdnů dovolené, příspěvek na penzijní a životní pojištění či závodní stravování.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb