Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hlinské gymnázium jako jediná škola v republice otevřelo obor mlékař. Uplatnění je stoprocentní, protože odborníci chybí

19.02.2018
Hlinské gymnázium jako jediná škola v republice otevřelo obor mlékař. Uplatnění je stoprocentní, protože odborníci chybí

Autor: kraj Pardubický

Popisek: Výuka oboru přímo ve výrobě mlékárny

Mléko, tvaroh nebo máslo. Kdo by se s těmito a dalšími mléčnými výrobky téměř denně nesetkával. Na jejich výrobě mají zásluhu odborníci, kterých je však jako šafránu. Proto před rokem Pardubický kraj otevřel při Gymnáziu Karla Václava Raise v Hlinsku učební obor Výrobce potravin – Mlékař, v současné době jediný svého druhu v republice.

„Pardubický kraj reagoval na požadavky regionálních zaměstnavatelů a otevřel v Hlinsku učební obor určený pro budoucí mlékaře. Začátky ale nejsou nikdy jednoduché a o tříleté učební obory je mezi žáky obecně velmi malý zájem. Do prvního ročníku vloni nastoupili pouze čtyři studenti. Věřím ale tomu, že se situace zlepší,“ uvedl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Odborníci před katedrou

A nebylo by se čemu divit. Žáci tohoto učebního oboru mají ke studiu vynikající podmínky. „Všeobecné předměty žáky učí gymnaziální učitelé, odborný výcvik a specializované předměty mají na starosti odborníci z Mlékárny Hlinsko,“ podotkl ředitel hlineckého gymnázia Rostislav Dvořáček s tím, že učni mají praxi v provozu už od prvního ročníku, což na jiných učebních oborech není běžné. Školní výuka v malém kolektivu žákům prospívá, po prvním pololetí zřejmě všichni dosáhnou na prospěchové stipendium Pardubického kraje.

Uplatnění je jisté

„Žáci si projdou výrobou od začátku do konce, sami si postupně zkouší práci na všech strojních zařízeních,“ řekl Jiří Tvrdík, generální ředitel Mlékárny Hlinsko. Tam mladí mlékaři přijdou do styku s nejmodernějším přístrojovým vybavením, však jen za posledních šest let bylo do firmy investováno téměř půl miliardy korun a další významné investice se připravují. Aby žáci měli po absolvování dost zkušeností, do projektu výuky se v druhé polovině prvního ročníku zapojují i další mlékárny z okolí a praxi budou žáci vykonávat i v mlékárnách v okolí Hlinska, tedy v Pribině Přibyslav, v Mlékárně Polná a mlékárně Moravia Lacto v Jihlavě. Tím pádem žáci uvidí a sami si vyzkouší práci ve všech provozech, které mlékárenská výroba nabízí.

Návrat odborného školství je priorita

Velkou podporu má obor mlékař i ze strany města Hlinska. „Návrat středního odborného školství do Hlinska je pro mě jako starostu naprostou prioritou. Proto mě těší, že v našem městě výrobní sféra a škola tak dobře spolupracují. Na počátku jsme si s firmami a krajem podali ruku, řekli si, co každý uděláme a ono to zafungovalo. Projekt běží a já věřím v jeho rozvoj. Hlinsko nyní připravuje prostory pro internát, který budeme moci žákům z jiných regionů od příštího školního roku nabídnout,“ řekl starosta Hlinska Miroslav Krčil.

Neměnil bych, tvrdí první student oboru

„Výběr oboru bych neměnil, jsem spokojený,“ konstatoval Ondřej Tomášek, jeden z prvních žáků, který na obor nastoupil a který se o něm, podle svých slov, dozvěděl náhodou v novinách. Nespornou výhodou oboru je jistota zaměstnání. V Mlékárně Hlinsko má zaměstnanec možnost postupného profesního růstu, práci v moderním provozu i zaměstnaneckých benefitů, jako jsou pět týdnů dovolené, příspěvek na penzijní a životní pojištění či závodní stravování.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace