Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Valentýna darovat krev? Láska protékala pardubickou nemocnicí. Přišlo osm nových dárců

13.02.2018
Na Valentýna darovat krev? Láska protékala pardubickou nemocnicí. Přišlo osm nových dárců

Foto: Tomáš Kubelka

Popisek: Valentýnský odběr krve v pardubické nemocnici

Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice se v průběhu dnešního dopoledne uskutečnila první část Valentýnských odběrů krve. Tradiční akce se koná již posedmé u příležitosti svátku sv. Valentýna a jejím prvořadým cílem je nábor nových dárců nejcennější životní tekutiny. Dnes se na odběrových lůžkách vystřídalo celkem 71 dárců, z toho osm z nich si prožilo svoji premiéru.

„Vzhledem k současnému období chřipek je to dobrý počet. Jsme rádi, že se znovu našli lidé, kteří přišli darovat krev poprvé. Bylo jich více, než bývá v běžný odběrový den, což je potěšitelné. Doufáme, že na transfuzní oddělení budou docházet v dalších letech pravidelně. A pochopitelně ty, kteří třeba nemohli přijít dnes, zveme na čtvrteční pokračování Valentýnských odběrů krve,“ pronesla vrchní sestra transfuzního oddělení Iveta Krebsová.

Osm dárců přišlo poprvé

Registr dárců krve v Pardubické nemocnici je po dnešku bohatší o osm jmen. Jedním z nových přírůstků se stala Michaela Šubrtová z Valů u Přelouče. „Chtěla jsem udělat něco dobrého a pomoci někomu druhému. A když na mě na Facebooku vyskočilo upozornění na tuto akci, tak jsem si řekla, že bych do toho šla. Byl to takový jednorázový impuls,“ prozradila nová dárkyně krve.

Premiérový odběr ji utvrdil v přesvědčení, že udělala správné rozhodnutí. „Určitě chci docházet dál a pravidelně. Hned jsem si zjistila, že za čtyři měsíce mohu darovat krev znovu,“ řekla Michaela Šubrtová a dodala: „Po odběru se cítím úplně normálně. Není na tom nic zvláštního. Moc mi pomohly i sestřičky, které se mě jako prvodárkyně ujaly. Díky nim jsem přesně věděla, co mě čeká, co mám dělat.“

Ladislav Valtr dal krev také

Valentýnské odběry krve v Pardubické nemocnici si opět nenechal ujít ani krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr. Stejně jako vloni dorazil na transfuzní oddělení společně s manželkou Renatou. Oba se aktivně zapojili do odběrů.

„Darování krve vnímám jako velice důležitou pomoc pro druhé. A když jdete darovat společně s nejbližším člověkem nebo životním partnerem, dostává vaše rozhodnutí další pozitivní dimenzi. S manželkou Renatou si to velmi užíváme,“ řekl radní Valtr a dodal: „Určitě není se čeho obávat. Naopak darování krve dodává velmi dobrý pocit. Proto bych chtěl vyzvat všechny lidi, kteří mohou darovat krev a zatím se k tomu nedostali, ať si přijdou tento pocit zažít také,“ dodal radní Valtr, jenž má nad akcí záštitu spolu s prvním náměstkem hejtmana Romanem Línkem

Musíme nalákat nové dárce

Tradiční patronkou Valentýnských odběrů krve je první místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horská, která před sedmi lety stála u zrodu této akce. Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice nechyběla ani dnes, byť se tentokrát na rozdíl od minulých let do odběrů nemohla zapojit aktivně. „Jsem ráda, že Valentýnské odběry krve probíhají již sedm let a že se za tu dobu díky nim podařilo najít řadu nových dárců. Určitě jsou ale potřeba další, protože dárci postupně stárnou a ubývají. Je to výzva především pro mladé lidí. Dárcovství pro ně může být možností, jak být užiteční. Proto budu velmi potěšena, když se prostřednictvím této akce podaří podchytit mladou generaci,“ pronesla senátorka Horská.

Ve čtvrtek bude další kolo

Valentýnské odběry krve budou na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice pokračovat ještě ve čtvrtek 15. února od 7.00 do 11.00 hodin. U příležitosti svátku sv. Valentýna bude již tradičně probíhat obdobná náborová akce rovněž na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice. Bude se konat v pátek 16. února od 7.00 do 10.00 hodin.

Komerční sdělení

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb