Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Valentýna darovat krev? Láska protékala pardubickou nemocnicí. Přišlo osm nových dárců

13.02.2018
Na Valentýna darovat krev? Láska protékala pardubickou nemocnicí. Přišlo osm nových dárců

Autor: Tomáš Kubelka

Popisek: Valentýnský odběr krve v pardubické nemocnici

Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice se v průběhu dnešního dopoledne uskutečnila první část Valentýnských odběrů krve. Tradiční akce se koná již posedmé u příležitosti svátku sv. Valentýna a jejím prvořadým cílem je nábor nových dárců nejcennější životní tekutiny. Dnes se na odběrových lůžkách vystřídalo celkem 71 dárců, z toho osm z nich si prožilo svoji premiéru.

„Vzhledem k současnému období chřipek je to dobrý počet. Jsme rádi, že se znovu našli lidé, kteří přišli darovat krev poprvé. Bylo jich více, než bývá v běžný odběrový den, což je potěšitelné. Doufáme, že na transfuzní oddělení budou docházet v dalších letech pravidelně. A pochopitelně ty, kteří třeba nemohli přijít dnes, zveme na čtvrteční pokračování Valentýnských odběrů krve,“ pronesla vrchní sestra transfuzního oddělení Iveta Krebsová.

Osm dárců přišlo poprvé

Registr dárců krve v Pardubické nemocnici je po dnešku bohatší o osm jmen. Jedním z nových přírůstků se stala Michaela Šubrtová z Valů u Přelouče. „Chtěla jsem udělat něco dobrého a pomoci někomu druhému. A když na mě na Facebooku vyskočilo upozornění na tuto akci, tak jsem si řekla, že bych do toho šla. Byl to takový jednorázový impuls,“ prozradila nová dárkyně krve.

Premiérový odběr ji utvrdil v přesvědčení, že udělala správné rozhodnutí. „Určitě chci docházet dál a pravidelně. Hned jsem si zjistila, že za čtyři měsíce mohu darovat krev znovu,“ řekla Michaela Šubrtová a dodala: „Po odběru se cítím úplně normálně. Není na tom nic zvláštního. Moc mi pomohly i sestřičky, které se mě jako prvodárkyně ujaly. Díky nim jsem přesně věděla, co mě čeká, co mám dělat.“

Ladislav Valtr dal krev také

Valentýnské odběry krve v Pardubické nemocnici si opět nenechal ujít ani krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr. Stejně jako vloni dorazil na transfuzní oddělení společně s manželkou Renatou. Oba se aktivně zapojili do odběrů.

„Darování krve vnímám jako velice důležitou pomoc pro druhé. A když jdete darovat společně s nejbližším člověkem nebo životním partnerem, dostává vaše rozhodnutí další pozitivní dimenzi. S manželkou Renatou si to velmi užíváme,“ řekl radní Valtr a dodal: „Určitě není se čeho obávat. Naopak darování krve dodává velmi dobrý pocit. Proto bych chtěl vyzvat všechny lidi, kteří mohou darovat krev a zatím se k tomu nedostali, ať si přijdou tento pocit zažít také,“ dodal radní Valtr, jenž má nad akcí záštitu spolu s prvním náměstkem hejtmana Romanem Línkem

Musíme nalákat nové dárce

Tradiční patronkou Valentýnských odběrů krve je první místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horská, která před sedmi lety stála u zrodu této akce. Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice nechyběla ani dnes, byť se tentokrát na rozdíl od minulých let do odběrů nemohla zapojit aktivně. „Jsem ráda, že Valentýnské odběry krve probíhají již sedm let a že se za tu dobu díky nim podařilo najít řadu nových dárců. Určitě jsou ale potřeba další, protože dárci postupně stárnou a ubývají. Je to výzva především pro mladé lidí. Dárcovství pro ně může být možností, jak být užiteční. Proto budu velmi potěšena, když se prostřednictvím této akce podaří podchytit mladou generaci,“ pronesla senátorka Horská.

Ve čtvrtek bude další kolo

Valentýnské odběry krve budou na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice pokračovat ještě ve čtvrtek 15. února od 7.00 do 11.00 hodin. U příležitosti svátku sv. Valentýna bude již tradičně probíhat obdobná náborová akce rovněž na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice. Bude se konat v pátek 16. února od 7.00 do 10.00 hodin.

Komerční sdělení

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace