Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Město Vysoké Mýto je kandidát na titul Historické město roku 2017; kraj v soutěži bodoval již třikrát

29.01.2018
Město Vysoké Mýto je kandidát na titul Historické město roku 2017; kraj v soutěži bodoval již třikrát

Autor: Facebook

Popisek: Vysoké Mýto

Do soutěže o titul Historické město roku 2017 bylo za Pardubický kraj nominováno Vysoké Mýto. Tento titul je od roku 1994 udělován za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola pak bude slavnostně vyhlášen u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel v dubnu 2018.

Vysoké Mýto je staré královské město, založené již v době vlády Přemysla Otakara II. Pozoruhodné je zejména největším téměř čtvercovým náměstím v České republice, které představuje významný gotický urbanistický prvek. Za pozornost stojí mimo jiné také městské brány. Ty byly původně čtyři, do dnešních dnů se dochovaly brána Pražská, Litomyšlská a věž brány Choceňské. V minulosti představovala značnou investici právě obnova Pražské brány.

Peníze tečou tím správným směrem

Město Vysoké Mýto každý rok na památky a infrastrukturu v MPZ ze svého rozpočtu vydává nemalé prostředky. Ať už se jedná o objekty v jeho vlastnictví, či památky ostatních vlastníků, kde přispívá povinným podílem a mnohdy i více. V loňském roce byla v rámci obnovy kostela sv. Vavřince restaurována tři vitrážová okna v presbytáři, včetně kamenného ostění. Další významnou akcí byla kompletní obnova štítové fasády měšťanského domu č. p. 13, včetně statického zajištění štítu a restaurování kamenných prvků. Na dalším měšťanském domě, tentokrát v soukromém vlastnictví bylo provedeno odvlhčení objektu a osazení nových vstupních dveří.

Zachovalý středověký půdorys Jevíčka

Druhé místo obsadilo Jevíčko, město s pozoruhodnou urbanistickou strukturou. Zajímavostí města je do dnešních dnů zachovaný středověký půdorys ve tvaru okrouhlice, který je v České republice jediný. Podoba půdorysu se od dob založení města prakticky nezměnila, vzhled většiny domů však byl v minulém půlstoletí poškozen hromadnou výměnou okenních otvorů za trojdílná okna a odstraněním štukového členění.

Město Jevíčko pravidelně vynakládá finanční prostředky do rekonstrukcí v MPZ. Většina objektů je v soukromém vlastnictví, přesto se však město snaží navrátit jim původní ráz. V roce 2013 byl zřízen fond rozvoje bydlení, který je mimo jiné využíván k obnově fasád a oken v MPZ. Nejrozsáhlejší památku města představuje bývalý augustiniánský klášter, který město systematicky obnovuje mnoho let. Další významnou památkou je bývalá barokní sýpka, která získala v kategorii rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2015 v rámci Pardubického kraje.

O vítězi se rozhodne v březnu v Praze

O vítězi krajského kola se rozhodovalo 23. 1. 2018 na půdě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích. Hodnotící komise byla složena ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích a Krajského úřadu Pardubického kraje.

V celostátním kole, které proběhne nejpozději v březnu, se rozhodne o vítězi, který se po letošní rok bude moci pyšnit titulem Historické město roku. Čeká jej také finanční odměna ve výši 1 000 000,- Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení bude následovat v dubnu. Cena je udělována pravidelně od roku 1994 a města v Pardubickém kraji ji v minulosti obdržela již třikrát. Hned v prvním roce konání získaly titul Svitavy, v roce 2000 pak Litomyšl a naposledy v roce 2013 Chrudim. 

Zdroj: Tisková zpráva

Komerční sdělení

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace