Město Vysoké Mýto je kandidát na titul Historické město roku 2017; kraj v soutěži bodoval již třikrát
29.01.2018
Foto: Facebook
Popisek: Vysoké Mýto
Do soutěže o titul Historické město roku 2017 bylo za Pardubický kraj nominováno Vysoké Mýto. Tento titul je od roku 1994 udělován za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola pak bude slavnostně vyhlášen u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel v dubnu 2018.
Vysoké Mýto je staré královské město, založené již v době vlády Přemysla Otakara II. Pozoruhodné je zejména největším téměř čtvercovým náměstím v České republice, které představuje významný gotický urbanistický prvek. Za pozornost stojí mimo jiné také městské brány. Ty byly původně čtyři, do dnešních dnů se dochovaly brána Pražská, Litomyšlská a věž brány Choceňské. V minulosti představovala značnou investici právě obnova Pražské brány.
Peníze tečou tím správným směrem
Město Vysoké Mýto každý rok na památky a infrastrukturu v MPZ ze svého rozpočtu vydává nemalé prostředky. Ať už se jedná o objekty v jeho vlastnictví, či památky ostatních vlastníků, kde přispívá povinným podílem a mnohdy i více. V loňském roce byla v rámci obnovy kostela sv. Vavřince restaurována tři vitrážová okna v presbytáři, včetně kamenného ostění. Další významnou akcí byla kompletní obnova štítové fasády měšťanského domu č. p. 13, včetně statického zajištění štítu a restaurování kamenných prvků. Na dalším měšťanském domě, tentokrát v soukromém vlastnictví bylo provedeno odvlhčení objektu a osazení nových vstupních dveří.
Zachovalý středověký půdorys Jevíčka
Druhé místo obsadilo Jevíčko, město s pozoruhodnou urbanistickou strukturou. Zajímavostí města je do dnešních dnů zachovaný středověký půdorys ve tvaru okrouhlice, který je v České republice jediný. Podoba půdorysu se od dob založení města prakticky nezměnila, vzhled většiny domů však byl v minulém půlstoletí poškozen hromadnou výměnou okenních otvorů za trojdílná okna a odstraněním štukového členění.
Město Jevíčko pravidelně vynakládá finanční prostředky do rekonstrukcí v MPZ. Většina objektů je v soukromém vlastnictví, přesto se však město snaží navrátit jim původní ráz. V roce 2013 byl zřízen fond rozvoje bydlení, který je mimo jiné využíván k obnově fasád a oken v MPZ. Nejrozsáhlejší památku města představuje bývalý augustiniánský klášter, který město systematicky obnovuje mnoho let. Další významnou památkou je bývalá barokní sýpka, která získala v kategorii rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2015 v rámci Pardubického kraje.
O vítězi se rozhodne v březnu v Praze
O vítězi krajského kola se rozhodovalo 23. 1. 2018 na půdě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích. Hodnotící komise byla složena ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích a Krajského úřadu Pardubického kraje.
V celostátním kole, které proběhne nejpozději v březnu, se rozhodne o vítězi, který se po letošní rok bude moci pyšnit titulem Historické město roku. Čeká jej také finanční odměna ve výši 1 000 000,- Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení bude následovat v dubnu. Cena je udělována pravidelně od roku 1994 a města v Pardubickém kraji ji v minulosti obdržela již třikrát. Hned v prvním roce konání získaly titul Svitavy, v roce 2000 pak Litomyšl a naposledy v roce 2013 Chrudim.
Zdroj: Tisková zpráva
Komerční sdělení
Vložil: Štěpán Cháb