Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Město Vysoké Mýto je kandidát na titul Historické město roku 2017; kraj v soutěži bodoval již třikrát

29.01.2018
Město Vysoké Mýto je kandidát na titul Historické město roku 2017; kraj v soutěži bodoval již třikrát

Foto: Facebook

Popisek: Vysoké Mýto

Do soutěže o titul Historické město roku 2017 bylo za Pardubický kraj nominováno Vysoké Mýto. Tento titul je od roku 1994 udělován za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola pak bude slavnostně vyhlášen u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel v dubnu 2018.

Vysoké Mýto je staré královské město, založené již v době vlády Přemysla Otakara II. Pozoruhodné je zejména největším téměř čtvercovým náměstím v České republice, které představuje významný gotický urbanistický prvek. Za pozornost stojí mimo jiné také městské brány. Ty byly původně čtyři, do dnešních dnů se dochovaly brána Pražská, Litomyšlská a věž brány Choceňské. V minulosti představovala značnou investici právě obnova Pražské brány.

Peníze tečou tím správným směrem

Město Vysoké Mýto každý rok na památky a infrastrukturu v MPZ ze svého rozpočtu vydává nemalé prostředky. Ať už se jedná o objekty v jeho vlastnictví, či památky ostatních vlastníků, kde přispívá povinným podílem a mnohdy i více. V loňském roce byla v rámci obnovy kostela sv. Vavřince restaurována tři vitrážová okna v presbytáři, včetně kamenného ostění. Další významnou akcí byla kompletní obnova štítové fasády měšťanského domu č. p. 13, včetně statického zajištění štítu a restaurování kamenných prvků. Na dalším měšťanském domě, tentokrát v soukromém vlastnictví bylo provedeno odvlhčení objektu a osazení nových vstupních dveří.

Zachovalý středověký půdorys Jevíčka

Druhé místo obsadilo Jevíčko, město s pozoruhodnou urbanistickou strukturou. Zajímavostí města je do dnešních dnů zachovaný středověký půdorys ve tvaru okrouhlice, který je v České republice jediný. Podoba půdorysu se od dob založení města prakticky nezměnila, vzhled většiny domů však byl v minulém půlstoletí poškozen hromadnou výměnou okenních otvorů za trojdílná okna a odstraněním štukového členění.

Město Jevíčko pravidelně vynakládá finanční prostředky do rekonstrukcí v MPZ. Většina objektů je v soukromém vlastnictví, přesto se však město snaží navrátit jim původní ráz. V roce 2013 byl zřízen fond rozvoje bydlení, který je mimo jiné využíván k obnově fasád a oken v MPZ. Nejrozsáhlejší památku města představuje bývalý augustiniánský klášter, který město systematicky obnovuje mnoho let. Další významnou památkou je bývalá barokní sýpka, která získala v kategorii rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2015 v rámci Pardubického kraje.

O vítězi se rozhodne v březnu v Praze

O vítězi krajského kola se rozhodovalo 23. 1. 2018 na půdě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích. Hodnotící komise byla složena ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích a Krajského úřadu Pardubického kraje.

V celostátním kole, které proběhne nejpozději v březnu, se rozhodne o vítězi, který se po letošní rok bude moci pyšnit titulem Historické město roku. Čeká jej také finanční odměna ve výši 1 000 000,- Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení bude následovat v dubnu. Cena je udělována pravidelně od roku 1994 a města v Pardubickém kraji ji v minulosti obdržela již třikrát. Hned v prvním roce konání získaly titul Svitavy, v roce 2000 pak Litomyšl a naposledy v roce 2013 Chrudim. 

Zdroj: Tisková zpráva

Komerční sdělení

Vložil: Štěpán Cháb