Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První místo za 5 tisíc. V Pardubicích se kupčilo s pořadím na kandidátce... Tomio má problém

03.01.2018
První místo za 5 tisíc. V Pardubicích se kupčilo s pořadím na kandidátce... Tomio má problém

Foto: Facebook

Popisek: A kromě toho na Pardubicku řádil Fantomas, jak lze vidět na snímku, kterým se pyšní regionální Facebook SPD

Tomio Okamura a jeho SPD mají problém. Zařídila jim ho jedna bývalá odbojná členka, Jindřiška Líbalová Trpkošová, která zveřejnila podivné praktiky pardubické odnože strany. Za místa na kandidátce se prý muselo platit.

Místo na volební kandidátce, tedy pořadí mezi spolustraníky na volebním lístku, je pro konkrétního kandidáta klíčové. Ačkoliv mají lidé možnost udělit preferenční hlasy, je jasné, že čím výše se kandidát ocitne, tím lepší má šanci na to, že bude skutečně zvolen. Pardubická SPD se rozhodla, že místa na kandidátce nezajistí třeba vnitrostranickými volbami, ale že si budou muset straníci místo zaplatit. Na případ upozornila dnes již bývalá členka Jindřiška Líbalová Trpkošová. Ta projevila nebývalou odvahu, když na tuto praxi veřejně upozornila. 

První místo na kandidátce za pět tisíc

Na Pardubicku měl vybírání těchto peněz organizovat nynější poslanec Jiří Kohoutek. Ten prý prohlásil, že kvůli podání kandidátky se musí kraji zaplatit 50 000 korun, což ale není pravda, žádný takový poplatek není třeba: „První místo bylo za pět tisíc, druhé za čtyři tisíce, třetí místo za tři tisíce. Pak to šlo do 10. místa po dvou tisících a do 20. místa po tisícovce, zbytek byl po pětistovce. Kdo chtěl být na kandidátce, musel zaplatit,“ uvedla pro Rozhlas Jindřiška Líbalová Trpkošovská. Ta prý byla pověřená tím, aby peníze uschovala. Celkem se u ní sešlo 44 000 korun. Místo toho, aby ale peníze uschovala u sebe, odeslala je na transparentní účet strany. 

Aby Okamura visel na každém rohu

A důvod, proč měl poslanec Kohoutek lhát o platbě za kandidátku? Jednoduchý, peníze měly posloužit pro předvolební propagaci: „Aby Okamura visel na každém rohu.“ Z ústředí strany totiž na kampaň neobdrželi ani korunu, a pokud by byli stranící požádáni, aby Okamurovu kampaň financovali oni, nechtělo by se jim. A tak se prý vymyslela celkem průhledná lež o tom, že je třeba zaplatit za kandidátku kraji. 

Obvinili ji ze zpronevěry

Kdo by si myslel, že poměrně starý skandál už dávno vyšumí do ztracena, mýlil by se, nedávno totiž ožil: „Řekli byste si, už bude klid, ti, co o všem rozhodovali v RK SPD, dostali svá koryta a už se nebudou vracet k minulosti. Opak je pravdou. Před třemi týdny mě navštívila státní policie, aby mi sdělila, že na mne bylo podáno trestní oznámení, že jsem zpronevěřila peníze. Bezodkladně jsem se na polici dostavila, abych se podrobila výslechu a celou věc, která se týkala vybírání peněz za umístění na kandidátce při krajských volbách, vysvětlila a doložila důkazy. Výslech trval docela dlouho, ale ani jednou jsem nezaváhala, na vše jsem reagovala okamžitě a taky jsem vše doložila. Takže již po výslechu mi bylo jasné, že jsem se ničeho nedopustila a nic jsem nezpronevěřila,“ píše paní Trpkošová na svém Facebooku. 

Volit SPD nebylo správné

Trestní oznámení je prý bez následku: „Policií jsem již byla vyrozuměna, že jsem se ničeho trestného nedopustila, vím i, kdo mě udal. Je zajímavé, že je to více jak rok stará záležitost a trestní oznámení bylo podáno těsně po volbách, když již předsednictvo mělo své koryta jisté. A opět kdosi důležitý si vůbec neuvědomil, že tímto aktem potvrdil, že se v našem kraji peníze vybíraly, ač se to tady popíralo a že byl vytvořen černý fond, což není možné a všechny finance v hnutí musí jít přes účet,“ uvádí dále paní Trpkošová. Toho, že se ve straně někdy angažovala, dnes lituje: „Volit SPD nebyla správná volba, čehož již nyní litují i někteří členi SPD.“ 

Okamura s Jiřím Kohoutkem

Kohoutek i Okamura mlčí

Vyjádření poslance Kohoutka nebo Tomia Okamury stále chybí: „Jak je vidět, pan poslanec není ani schopen se k celé věci vyjádřit. Tak všichni, co jste se tolik SPD zastávali, máte za vinu, jací lidé se dostali do sněmovny, budou brát královské platy a jejich demokratické chování je vidět na první pohled. Snad si z toho vezmete pro příště ponaučení,“ apeluje paní Trpkošová na bývalé spolustraníky, kteří na ni po zveřejnění skandálu útočili.

 

Paní Trpkošová obviňuje i šéfa SPD: „Do dnešního dne čekáme na odpověď. Okamura lže, že mne nezná, jsme spolu dokonce několikrát vyfoceni a moc dobře věděl o situaci v našem kraji.“ V případu jde nakonec opět o peníze a o to, že si někdo chce zajistit po několik let dobrý plat, a proto do kampaně investoval: „Kohoutek, jak sám říkal, nacpal do kapsy někoho spoustu peněz, i proto říkal, že se musí poslancem stát, že ho to stálo již hodně peněz. Jako dar dal pouze oněch 100 000 Kč na transparentní účet za první místo na kandidátce. Okamura by měl začít plnit své předvolební sliby a plnit program SPD a ne říkat, že lidi nezná a že celá věc je dávno uzavřená, a to odvolat politika, který je normální podvodník,“ apeluje. SPD se však stále k celé situaci obrací zády. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková