Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V příštím roce půjde na kulturu téměř o 24 milionů víc. Na Pardubicku zkrátka ví, čeho si mají vážit

06.12.2017
V příštím roce půjde na kulturu téměř o 24 milionů víc. Na Pardubicku zkrátka ví, čeho si mají vážit

Autor: Facebook

Popisek: Gočarovy mlýny

Členové výboru pro kulturu a památkovou péči Zastupitelstva Pardubického kraje se na svém výjezdním zasedání v Souboru lidových staveb Vysočina projednávali návrhy zpráv do zastupitelstva. Zabývali se podporou tradiční lidové kultury a rozpočtem v oblasti kultury a památek na rok 2018. První náměstek hejtmana Roman Línek je seznámil s obrysy budoucího využití pardubického zámku, tak jak jej navrhli tři špičkoví architekti, a také se záměrem odkoupit pro potřeby Východočeské galerie hlavní budovu Gočárových Mlýnů.

Pardubický kraj má v rámci republiky velké zastoupení mezi památkami lidové kultury i nehmotného kulturního dědictví. Jako jediný z krajů má také vlastní dotační titul na podporu tradiční lidové kultury, což ocenila Ilona Vojancová ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina, které je pověřeným pracovištěm pro tradiční lidovou kulturu v kraji.

Podpora kultury vzrůstá

V uplynulých dvou letech také výrazně vzrostl rozpočet dotačních titulů v oblasti kultury a památkové péče, ve dvou termínech byly navýšeny platy v kulturních institucích zřizovaných krajem a zvýšily se i jejich dotace. Pro příští rok je v rozpočtu navrženo o 23,5 milionu více než v roce letošním.

Šance v Gočárových mlýnech

„Předložil jsem členům výboru také projektovou studii, kterou pro majitele Gočárových mlýnů vypracovali architekti Petr Všetečka a Josef Pleskot. V současné době je asi jedinečná šance získat dotace jak na odkup, tak na rekonstrukci této národní kulturní památky pro potřeby Východočeské galerie v Pardubicích. Tato možnost v minulých letech nebyla a v budoucnu se už zřejmě nebude opakovat. Proto by byla škoda této šance nevyužít,“ řekl Roman Línek. Vzpomenul i na usnesení vlády z roku 2002, které tehdy přislíbilo Pardubickému kraji dotaci 250 milionů na galerii umění v místě bývalé reálky. Tato budova však nakonec byla rekonstruována pro potřeby krajského úřadu.

 

Jednohlasné schválení

Členové výboru zastupitelstva stejně jako majetková komise rady tento záměr jednohlasně podpořili. Pokud se k němu vyjádří kladně i jednání celého zastupitelstva v příštím týdnu ve Svitavách, bude před Pardubickým krajem stát fáze vyčlenění potřebného areálu geometricky a z hlediska sítí a infrastruktury a dojednání finančních podmínek. „S dalším postupem se seznámíme v prvních měsících příštího roku. Podmínky prodeje musí být férové pro všechny strany a bylo by dobré uzavřít dohodu o partnerství s jasně stanovenými parametry budoucího využití a provozu celého areálu jak s jeho vlastníkem, tak i s městem Pardubice, které zde má vybudovat polytechnické dílny,“ uvedla předsedkyně výboru pro kulturu a památkovou péči Magda Křivanová.

 

Vánoce na Veselém Kopci

Na Veselém Kopci, který je nejvíce navštěvovanou památkou Národního památkového ústavu v našem kraji, si členové výboru prohlédli vánoční výstavu, která vyvrcholí Vánočním jarmarkem o tomto víkendu. Letošní návštěvnost Souboru lidových staveb Vysočina se zřejmě přiblíží hranici 80 tisíc lidí.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Komerční sdělení

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace