Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ročně na každého připadá 179 kilogramů vyhozených potravin. Kraj s takovým plýtváním nesouhlasí a začíná jednat

26.10.2017
Ročně na každého připadá 179 kilogramů vyhozených potravin. Kraj s takovým plýtváním nesouhlasí a začíná jednat

Autor: tisková zpráva

Popisek: Potravinová banka v Pardubicích

Potravinami se v některých zemích plýtvá, například každý obyvatel Evropské unie včetně kojenců ročně vyhodí 179 kilogramů potravin. Pro ty, kterým se potravin naopak z různých důvodů nedostává, jsou v posledních letech zřizovány takzvané potravinové banky. V České republice je v každém kraji jedna. Radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola projednával potřeby Potravinové banky Pardubice. Jedním ze zřizovatelů je Oblastní charita Nové Hrady, která sídlí v nedalekých Chotovicích a obhospodařuje celý Pardubický kraj.

Moderně upravený a zařízený areál charity v Chotovicích se postupně rozrůstá. Sídlí zde stacionář, je tu ubytovna, několik dílen a prádelna, která pere, mandluje a žehlí na zakázku pro řadu malých i velkých zákazníků. V roce 2010 zde vyrostl sklad, který slouží pro potravinovou banku, částkou půl milionu na něj tehdy přispěl Pardubický kraj. Nyní je tu i chladírenský box a potravinová banka nakoupila termoboxy pro rozvoz potřebných druhů potravin.

Banku rozjeli v roce 2015

„S potravinovou bankou jsme začínali v roce 2015, kdy byla v listopadu první Národní potravinová sbírka,“ říká Blanka Vopařilová, která je ředitelkou Oblastní charity v Nových Hradech a předsedkyní Potravinové banky Pardubického kraje. „Od loňského roku spolupracujeme s obchodními řetězci a dalšími firmami, které nám nabízejí některé zboží. Další zboží nakupuje Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci projektu FEAD a potravinová banka je partnerem tohoto projektu, který ovšem v září 2018 skončí. Snažíme se co nejvíce potravin distribuovat přímo z obchodů k provozovatelům služeb, tady máme jen mezisklad pro případ potřeby,“ dodává paní ředitelka.

Není to rozdávání potravin

„Potravinová banka neznamená jenom rozdávání potravin. Je vždy spojena se sociální službou, která s potravinovou bankou spolupracuje. Pro jídlo si jezdí pracovníci jednotlivých sociálních služeb z celého kraje a ti se starají o to, aby potraviny byly součástí celkové sociální pomoci dané rodině nebo jednotlivcům,“ vysvětluje radní Pavel Šotola.

Kraj platí jedno zaměstnanecké místo

Pardubický kraj přispívá tím, že hradí jeden pracovní úvazek pro krajskou potravinovou banku. Do budoucna to ale vypadá, že to nebude stačit. Od nového roku totiž začne platit novela zákona 110/1997 Sb., podle které obchody nad 400 m2 budou mít povinnost pro ně neprodejné potraviny nabídnout potravinovým bankám. „Odhadujeme asi desetinásobný nárůst množství potravin, a proto se na to připravujeme jak materiálně, tak personálně, abychom byli schopni vše pojmout a darovat účelně dál,“ uvádí Blanka Vopařilová.

Proběhne sbírka potravin

Také letos se 11. listopadu uskuteční Národní potravinová sbírka. Dobrovolníci ji budou shromažďovat v Pardubickém kraji ve 30 obchodech. Bude opět zaměřena zejména na trvanlivé potraviny jako konzervy, dětskou výživu, sunar a podobně. „Když některým lidem vypomůžeme v určitém časovém období s potravinami, mohou třeba začít splácet své dluhy a dostat se z nepříznivé situace. Jiné rodiny v nouzi tím ušetří třeba na kroužek pro dítě. V žádném případě není klientům poskytováno jen jídlo, ale vždy je to spojeno s celkovou prací s nimi ze strany sociálních služeb,“ uzavírá Blanka Vopařilová. 

Zdroj: tisková zpráva

Komerční příspěvek

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace