Střední školy Pardubického kraje a Zakarpatského Užhorodu začínají úzce spolupracovat, pochvaluje si Martin Netolický
14.10.2017
Foto: MěÚ Pardubice
Popisek: Pardubická cesta do Užhorodu
Navázat spolupráci v oblasti středního školství a jednat o jejích konkrétních formách se vydala do Zakarpatské oblasti Ukrajiny delegace z Pardubického kraje. U kulatého stolu v Užhorodě se s řediteli několika ukrajinských středních odborných škol sešli krajský radní pro školství Bohumil Bernášek, zastupitel kraje a poslanec Parlamentu ČR Václav Snopek, vedoucí odboru školství Martin Kiss, ředitel Střední průmyslové školy chemické Pardubice Jan Ptáček a ředitelka Střední odborné školy a Středního odborného učiliště technického Třemošnice Jana Sýkorová. Naše delegace měla pak možnost navštívit některé z užhorodských a mukačevských středních škol.
Téměř před pěti lety navázal Pardubický kraj partnerství se Zakarpatím a za tu dobu se podařilo uskutečnit řadu projektů, které tomuto regionu pomáhají se rozvíjet. „Dosud se jednalo hlavně o technickou pomoc základním a mateřským školám v Zakarpatí. Nyní by náš kraj chtěl navázat spolupráci i mezi středními školami, a to především těmi odbornými. Začali jsme hledat styčné plochy v oblasti pedagogické práce, výměny zkušeností učitelů, odborného výcviku a jeho návaznosti na praxi," řekl radní Bohumil Bernášek.
Stáže učitelů nebo výměnné praxe studentů
„Kontakt se může týkat například stáží učitelů nebo studentských výměnných praxí. Partnerské straně jsme také nabídli zvyšování kvalifikace ukrajinských žáků při krátkodobých pobytech u nás, během kterých mohou získat certifikát, a samozřejmě jejich účast na školských soutěžích v Pardubickém kraji," upřesnil radní Bernášek.
Dvě školství, podobné nesnáze
Vedoucí odboru Martin Kiss ředitelům zakarpatských středních škol představil vzdělávání v Pardubickém kraji, ale i nesnáze, se kterými se školství potýká a které jsou podle ukrajinských ředitelů velmi podobné těm jejich. Je to například nerovnoměrný vývoj počtu žáků nebo nesoulad mezi tím, které obory jsou atraktivní pro studenty a po kterých je poptávka na trhu práce. Představeny byly i formy podpory technického vzdělávání. „Každoročně pořádáme projekt TECHNOhrátky, jehož cílem je motivovat žáky k technickému vzdělávání, podporujeme také soutěže jako Řemeslo/Skill nebo Hledáme nejlepšího mladého chemika. Samozřejmostí je podpora spolupráce škol a firem," uvedl Martin Kiss.
První bude soutěž
„Setkání na Ukrajině bylo pokračováním iniciativy, která vznikla v minulých letech. Nyní však konečně došlo k jednáním a následná spolupráce byla konkretizována," uvedl krajský zastupitel a poslanec Václav Snopek. První a nejbližší společnou aktivitou by tak mohla být účast ukrajinské strany na soutěži v kosmetické a kadeřnické tvorbě. "V nejbližších dnech bude směřovat pozvání pro mukačevskou školu na soutěž Kalibr Cup, která se uskuteční v únoru v Lanškrouně," konkretizoval radní Bernášek.
Projekt umožňující stáže
„Z ukrajinských škol si odvážíme naprosto rozdílné zkušenosti, než od jiných partnerů, kde se děti učí pracovat s nejmodernějšími technologiemi. Na Ukrajině šlo především o poznání toho, že ne všude se mají lidé tak dobře jako u nás," řekl ředitel Jan Ptáček. Velmi dobře hodnotila nové kontakty i ředitelka školy z Třemošnice Jana Sýkorová: „Podařilo se navázat spolupráci s oborově podobně zaměřenou školou, s jejímž vedením jsme se dohodli na vypracování projektu, který umožní stáž jejich žáků na naší škole."
Zdroj: tisková zpráva
Placený příspěvek
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb