Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Získali jsme ten nejdojemnější moment ze čtvrtečního koncertu Karla Gotta v Pardubicích

08.10.2017
Získali jsme ten nejdojemnější moment ze čtvrtečního koncertu Karla Gotta v Pardubicích

Foto: William Rouhic (YouTube.com)

Popisek: Karel Gott v Pardubicích, říjen 2017

Karel Gott se vrátil do velkých hal. V říjnu se představil v Pardubicích a Ostravě. Doprovodil ho BOOM!BAND Jiřího Dvořáka a přátelé Ilona Csáková, Petr Kolář, Monika Absolonová a Dasha. KrajskéListy.cz získaly právě ze čtvrtečního vystoupení ve východočeských Pardubicích očité svědectví jedné z přítomných účastnic. Její dojetí a nadšení z toho, co Gott předvedl, nevyprchalo ani po několika dnech.

Plná hala, bouřlivá atmosféra, důkladné kontroly, aby nikdo nefotografoval a velké očekávání. Všichni přišli na Gotta, všichni chtějí vidět právě jeho, zlatého slavíka, českou hudební legendu. Ačkoli se na internetu několik dnů před konáním velké akce objevovala řada dotazů, zdali mistr skutečně dorazí, čtvrteční den veškeré obavy zahnal. Koncert bude. Koncert byl. Podle slov paní Jany, se kterou jsme hovořili, bylo všechno naprosto profesionální, okouzlující a téměř osmdesátiletý zpěvák předvedl show, na níž se nezapomíná. Pojďme postupně.

Kolář manipuloval, ale v dobrém

Ještě před Karlem Gottem se na pódiu vystřídal trojlístek Csáková, Absolonová a Kolář. Poslední jmenovaný byl prý tím, který se nejvíc snažil komunikovat s publikem. „Vyzýval nás, ať vstaneme, ať tleskáme. Prostě se s námi snažil pracovat, chvílemi manipulovat, ale vše v dobrém," líčí třiapadesátiletá paní Jana své dojmy. Vrcholem celého večera podle jejího mínění, které bylo podpořeno prakticky všemi přítomnými, však nebyl koncert Petra Koláře, ale Karla Gotta.

„On, když přišel, tak všichni vstali. Do jednoho vstali a začali mu tleskat. Byl to nepředstavitelný zážitek. Silný, obrovský, nezapomenutelný. Bylo vidět, jak hroznou energii mu to publikum dává, byl dojatý, ale byl to on. Zpíval v kuse, překrásné písničky, ani jednou nevynechal, ještě dvakrát nastavoval, až pro někoho nakonec musela přijít Monika Absolonová s tím, že mají s Karlem ještě domluvenou party, ať už jim ho vrátíme. Nepamatuji si, že jsem někdy zažila podobnou energetickou bombu, že bych viděla takto nadšené publikum jen pár vteřin poté, co se Gott objevil před námi. Bylo to úplně mrazivé. Všichni hned vstali, všichni mu chtěli být co nejblíž. Do poslední chvíle zpíval, po koncertě dostával ohromné množství květin a poděkování, všem lidem podával ruce, rozdával úsměvy, mluvil s nimi, i když byl už evidentně vyčerpaný a hotový. Je to naprostý, naprostý profesionál, který si zaslouží titul mistr," dodává paní Jana.

Extra 'šála' pro Mistra

Na samém závěru koncertu prý došlo i k velmi zajímavé scéně. Ta se KrajskýmListům.cz podařila zachytit, když jsme našli právě tu část záznamu z koncertu, o které budeme hovořit.

Karel Gott prý byl už velmi unavený, bylo to podle slov diváků vidět. V tu chvíli mu někdo („asistent v červených keckách“) přinesl ručník. Velký bílý ručník. Gott ho přijal, ovinul kolem krku a zpíval dál. Tím podle všech publikum rozpálil ještě víc. Nevydechnul si ani, jak už bylo řečeno, v samém závěru, kdy dvakrát nastavoval. Pocity z koncertu by se daly shrnout jednoduše: za jedna. Organizátoři, hosté a ani Karel Gott neudělali jedinou chybu. Nevypadlo světlo, zvuk byl špičkový, show náramná. Celá akce trvala od 19 hodin téměř do dvaadvacáté večerní. Jak jsme už zmínili na začátku textu, i po několika dnech je energie, kterou Gott zanechal, stále přítomná v paměti všech, kteří se jeho dlouho očekávaného koncertu zúčastnili.

 

Karlu Gottovi skládá poklonu také redakce KrajskýchListů.cz.

Něco z minulosti ´božského Káji´

V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Protože měl stále častější večerní vystoupení, začala se tato aktivita dostávat do konfliktu s řádnou prací (únava s negativním vlivem na zpěv i pracovní výkony) a proto se v roce 1960 rozhodl definitivně odejít z ČKD a začít se profesionálně věnovat pouze zpěvu (v dokumentu z roku 1986 na tento krok vzpomínal s tím, že pak míval časté špatné sny o tom, jak zpívá před sálem, kde sedí pouze jeho mistr a jeho otec, který říká: „Proč jen se ten chlapec raději nedržel řemesla...“). Na pražské státní konzervatoři studoval až do roku 1963 prezenčně operní zpěv u prof. Konstantina Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina) a do roku 1966 pokračoval dálkově. Zpočátku ale u publika budil spíše smíšené a kontroverzní pocity. Obecenstvo si těžce zvykalo na jeho projev, který se zcela vymykal zažitým trendům v taneční hudbě začátkem 60. let v Československu. Až éra twistu v letech 1962–64 přinesla do české populární hudby výrazné oživení. Tehdy se začala také prosazovat divadla malých forem, v nichž se rodila moderní česká populární hudba. Již v roce 1957 měl svou nahrávku (písničku věnovanou své matce) a vystupoval po kavárnách. Podle svých vlastních slov se věnoval zpočátku trampské hudbě, jeho vývoj však šel dál. V roce 1958 získal Karel Gott první místo v soutěži amatérských zpěváků.

V roce 1962 dostal nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tento fakt znamenal zásadní přelom v jeho kariéře. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Průchovou „Až nám bude dvakrát tolik“ zvítězil v rozhlasové hitparádě. V roce 1963 se jeho interpretace písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Oči sněhem zaváté stala hitem roku. Karel Gott vyhrál čtenářskou anketu časopisu Mladý svět Zlatý slavík 1963. V roce 1968 se Karel Gott zúčastnil populární a hudebně uznávané soutěže " Eurovision Song Contest s písní Tausend Fenster. Soutěžil za Rakousko a získal 13. místo. I když nevyhrál první cenu, stal se oblíbený v Německu, Rakousku, Švýcarsku a nastartovala se jeho zahraniční kariéra.

V průběhu své více než padesátileté zpěvácké kariéry Karel Gott 41krát zvítězil v anketě Zlatý slavík (od roku 1996 Český slavík), a to v letech 1963–1966, 1968–1981, 1983–1984, 1989–1990, 1996–1997, 1999–2011, 2013–2016, pětkrát skončil druhý (1967, 1982, 1991, 1998 a 2012) a třikrát třetí (1985, 1986 a 1987). V letech 1992–1995 se ankety Zlatý slavík ani Český slavík nekonaly.

V říjnu 2015 mu bylo diagnostikováno zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin. Dne 18. března 2016 média oznámila, že Karel Gott nad rakovinou definitivně zvítězil. Od té doby znovu pravidelně koncertuje. Všechny akce jsou naprosto vyprodané.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Zdeněk Svoboda