Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Navazujeme spolupráci s Gruzií, zní z pardubického hejtmanství. Co s tím má společného Žamberská škola? Čtěte

06.10.2017
Navazujeme spolupráci s Gruzií, zní z pardubického hejtmanství. Co s tím má společného Žamberská škola? Čtěte

Autor: MěÚ Pardubice

Popisek: Hejtman Martin Netolický (vlevo) v Gruzii

Zástupci Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým navštívili Gruzii. S představiteli regionu Mtskheta-Mtianeti jednali o možné spolupráci obou regionů v oblasti životního prostředí, cestovního ruchu, zemědělství a školství. Po jednání s gubernátorem oblasti Levanem Zautashvilim navštívili obce Tserovani a Tsinamdzgvrintkari, kde se nachází největší multioborová střední škola v celém regionu. Součástí programu bylo také jednání s velvyslancem Tomášem Pernickým a účast na oslavě Dne české státnosti.

„Pokračujeme v jednáních s regionem Mtskheta-Mtianeti o možné partnerské spolupráci v několika oblastech, mezi kterými hraje prim školství, životní prostředí, cestovní ruch a zemědělství. Gruzie je státem ve složité situaci. Spatřuji zde obdobné problémy jako na Ukrajině, a proto musíme být s touto zemí solidární, jelikož nemají možnost čerpat větší množství finančních prostředků na obnovu země. Jsem přesvědčený, že by bohatší státy včetně regionů měly zemím v obdobné situaci nabídnout malou, ale přesto velmi důležitou pomoc. Stejně tak jako západní země poskytují obrovské prostředky ke sbližování v rámci EU, měli bychom takto postupovat i vůči asociačním zemím,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Spolupráce s Gruzií

„Plánujeme využít výzvu připravenou Českou rozvojovou agenturou, která vybrala Gruzii jako jednu z prioritních oblastí zahraniční rozvojové pomoci. V první etapě by se mělo jednat o menší rozvojové projekty ve zmíněných oblastech, ale také o navázání spolupráce kulturních institucí, škol, naší rozvojové agentury či Destinační společnosti Východní Čechy, jelikož turistický potenciál tohoto regionu je vzhledem k přítomnosti dvou památek UNESCO v hlavním městě regionu a kavkazského hřebenu s třetí nejvyšší horou Gruzie Kazbeg a několika lyžařskými středisky ohromný,“ uvedl hejtman Martin Netolický. 

V regionu chybí vzdělaní odborníci, kraj nabízí své zkušenosti

Vzhledem k tomu, že jednou z oblastí možné spolupráce je školství, navštívili zástupci kraje jednu z největších škol v regionu, která má vzdělávat v 11 oborech až 1700 studentů od včelařů přes kadeřnice až po zpracovatele mléka či masa. „Momentálně se ve škole nachází pouhých 30 studentů s tím, že plánem pro letošní rok je 300 žáků. Škola je velmi moderně vybavena, avšak nemá přesný rozvojový plán, se kterým bychom jí mohli s našimi zkušenostmi pomoci. Nabízíme také možnost inspirovat se v našem současném stipendijním programu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Plánujeme proto nejdříve navázat spolupráci s naší lanškrounskou zemědělskou školou, která může sloužit jako vzor při předávání praktických zkušeností a práce s moderní technikou. Stejně jako v našich podmínkách je v Gruzii velký problém s kvalifikovanou pracovní silou, což by tato škola mohla v regionu změnit,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který představitele školy a zástupce regionu pozval na návštěvu Pardubického kraje.

V Tserovani mají problémy

Součástí pracovního programu delegace, jejímiž členy byli kromě hejtmana také krajský zastupitel Miloš Akerman a ředitel krajského úřadu Jaroslav Folprecht, byla kromě zmíněné školy návštěva vesnice Tserovani, ve které se nachází okolo sedmi tisíc obyvatel. Jedná se o vnitřně vysídlené uprchlíky ze separatistických oblastí Jižní Osetie a Abcházie. „Snahou nejen gruzínské vlády, ale i mezinárodního společenství je připravit uprchlíkům důstojné podmínky pro život, byť je jasné, že nelze nahradit jejich přirozené domácí prostředí, do kterého se však vzhledem k tamní situaci vrátit nemohou,“ uvedl Miloš Akerman.

Žamberská škola prezentovala umění svých studentů

V rámci recepce k připomenutí Dne české státnosti 28. září, která se uskutečnila v prostorách Velvyslanectví České republiky v Gruzii pro více jak 200 pozvaných hostů, připravovali tradiční české pokrmy studenti Střední školy obchodu a služeb v Žamberku. „Stejně jako v minulém roce ve Vídni chceme dát prostor našim školám k prezentaci v zahraničí. Pro studenty mohou být obdobné akce motivací ke studiu, a to nejen odborných předmětů, ale i jazyků. Jsem rád, že hosté i zástupci ambasády byli s přístupem čtveřice žáků a výsledky jejich práce velmi spokojeni,“ řekl hejtman Martin Netolický.

 

 

Zdroj: tisková zpráva 

Placený příspěvek

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace