Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Navazujeme spolupráci s Gruzií, zní z pardubického hejtmanství. Co s tím má společného Žamberská škola? Čtěte

06.10.2017
Navazujeme spolupráci s Gruzií, zní z pardubického hejtmanství. Co s tím má společného Žamberská škola? Čtěte

Foto: MěÚ Pardubice

Popisek: Hejtman Martin Netolický (vlevo) v Gruzii

Zástupci Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým navštívili Gruzii. S představiteli regionu Mtskheta-Mtianeti jednali o možné spolupráci obou regionů v oblasti životního prostředí, cestovního ruchu, zemědělství a školství. Po jednání s gubernátorem oblasti Levanem Zautashvilim navštívili obce Tserovani a Tsinamdzgvrintkari, kde se nachází největší multioborová střední škola v celém regionu. Součástí programu bylo také jednání s velvyslancem Tomášem Pernickým a účast na oslavě Dne české státnosti.

„Pokračujeme v jednáních s regionem Mtskheta-Mtianeti o možné partnerské spolupráci v několika oblastech, mezi kterými hraje prim školství, životní prostředí, cestovní ruch a zemědělství. Gruzie je státem ve složité situaci. Spatřuji zde obdobné problémy jako na Ukrajině, a proto musíme být s touto zemí solidární, jelikož nemají možnost čerpat větší množství finančních prostředků na obnovu země. Jsem přesvědčený, že by bohatší státy včetně regionů měly zemím v obdobné situaci nabídnout malou, ale přesto velmi důležitou pomoc. Stejně tak jako západní země poskytují obrovské prostředky ke sbližování v rámci EU, měli bychom takto postupovat i vůči asociačním zemím,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Spolupráce s Gruzií

„Plánujeme využít výzvu připravenou Českou rozvojovou agenturou, která vybrala Gruzii jako jednu z prioritních oblastí zahraniční rozvojové pomoci. V první etapě by se mělo jednat o menší rozvojové projekty ve zmíněných oblastech, ale také o navázání spolupráce kulturních institucí, škol, naší rozvojové agentury či Destinační společnosti Východní Čechy, jelikož turistický potenciál tohoto regionu je vzhledem k přítomnosti dvou památek UNESCO v hlavním městě regionu a kavkazského hřebenu s třetí nejvyšší horou Gruzie Kazbeg a několika lyžařskými středisky ohromný,“ uvedl hejtman Martin Netolický. 

V regionu chybí vzdělaní odborníci, kraj nabízí své zkušenosti

Vzhledem k tomu, že jednou z oblastí možné spolupráce je školství, navštívili zástupci kraje jednu z největších škol v regionu, která má vzdělávat v 11 oborech až 1700 studentů od včelařů přes kadeřnice až po zpracovatele mléka či masa. „Momentálně se ve škole nachází pouhých 30 studentů s tím, že plánem pro letošní rok je 300 žáků. Škola je velmi moderně vybavena, avšak nemá přesný rozvojový plán, se kterým bychom jí mohli s našimi zkušenostmi pomoci. Nabízíme také možnost inspirovat se v našem současném stipendijním programu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Plánujeme proto nejdříve navázat spolupráci s naší lanškrounskou zemědělskou školou, která může sloužit jako vzor při předávání praktických zkušeností a práce s moderní technikou. Stejně jako v našich podmínkách je v Gruzii velký problém s kvalifikovanou pracovní silou, což by tato škola mohla v regionu změnit,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který představitele školy a zástupce regionu pozval na návštěvu Pardubického kraje.

V Tserovani mají problémy

Součástí pracovního programu delegace, jejímiž členy byli kromě hejtmana také krajský zastupitel Miloš Akerman a ředitel krajského úřadu Jaroslav Folprecht, byla kromě zmíněné školy návštěva vesnice Tserovani, ve které se nachází okolo sedmi tisíc obyvatel. Jedná se o vnitřně vysídlené uprchlíky ze separatistických oblastí Jižní Osetie a Abcházie. „Snahou nejen gruzínské vlády, ale i mezinárodního společenství je připravit uprchlíkům důstojné podmínky pro život, byť je jasné, že nelze nahradit jejich přirozené domácí prostředí, do kterého se však vzhledem k tamní situaci vrátit nemohou,“ uvedl Miloš Akerman.

Žamberská škola prezentovala umění svých studentů

V rámci recepce k připomenutí Dne české státnosti 28. září, která se uskutečnila v prostorách Velvyslanectví České republiky v Gruzii pro více jak 200 pozvaných hostů, připravovali tradiční české pokrmy studenti Střední školy obchodu a služeb v Žamberku. „Stejně jako v minulém roce ve Vídni chceme dát prostor našim školám k prezentaci v zahraničí. Pro studenty mohou být obdobné akce motivací ke studiu, a to nejen odborných předmětů, ale i jazyků. Jsem rád, že hosté i zástupci ambasády byli s přístupem čtveřice žáků a výsledky jejich práce velmi spokojeni,“ řekl hejtman Martin Netolický.

 

 

Zdroj: tisková zpráva 

Placený příspěvek

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb