Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Základem je přátelství, zní na konto udržování duševního zdraví v Pardubickém kraji. Pétanque pro duševní zdraví. Nová tradice?

14.09.2017
Základem je přátelství, zní na konto udržování duševního zdraví v Pardubickém kraji. Pétanque pro duševní zdraví. Nová tradice?

Popisek: Hrou v pétanque zleppšují v Pardubickém kraji duševní zdraví

Turnaj v pétanque na podporu duševního zdraví se uskutečnil tento týden v malebných Tyršových sadech v Pardubicích. I když počasí nevybízelo k venkovním aktivitám, hráče pétanque to neodradilo. V průběhu odpoledne se na zelené louce odehrály líté boje za hlasité podpory dalších hráčů a příznivců. Vítězem turnaje byl každý z účastníků, ale hlavní cenu si odnesl tým pracovníků a klientů Domova na hradě Rychmburk. Pořadatelé touto akcí upozornili na blížící se Týdny pro duševní zdraví.

Nápad uspořádat Turnaj v pétanque vzešel od členů komise Rady Pardubického kraje pro koordinaci služeb v oblasti duševního zdraví. Cílem akce bylo společné setkání pracovníků organizací, které poskytují služby lidem s dušením onemocněním, jejich klientů a fanoušků. Z nápadu se stala akce s neopakovatelnou atmosférou, na které se podíleli i další partneři. Svoji účast přislíbili studenti nedaleké Konzervatoře, vystoupením hudební skupiny Banda di Fieste. Nakonec z koncertu sešlo díky nepříznivému počasí. „Vydatné dešťové přeháňky nedělají hudebním nástrojům dobře. Sami hudebníci vymýšleli varianty, jak koncert uskutečnit, chtěli pro nás zahrát. Ale nebylo to možné,“ popisuje Hovorková, PR manažerka Péče o duševní zdraví.

Přátelská atmosféra i v nepřízni počasí

I když déšť sílil, hráče pétanque to nikterak nerušilo v soustředění. Ti, kteří svoji hru dohráli, vydatně fandili nebo se věnovali rozhovorům a seznamování s novými lidmi. Klienti chráněného bydlení Domova na hradě Rychmburk byli plní dojmů ze svých nových bytů. Vyprávěli, jak mají zařízené své garsonky a pochvalovali si změny v jejich životech. K podpoře duševního zdraví také patří dobré jídlo. Pro hráče byly připraveny čerstvě napečené pohankové sušenky, plné zdravé energie ze Zdravé výživy Špalda. Další občerstvení s láskou připravili jednotlivci z neziskových organizací. Nedá se říci, že by při tomto turnaji bylo poražených.

Všichni vyhráli

Všichni byli vítězi, neboť si odnášeli nezapomenutelné zážitky a nová přátelství. „Skvělé bylo, že se do turnaje přihlásil pan Libor. Prostě přijel a řekl, že by si chtěl zahrát. Mezi sebe ho přijal tým z Domova na hradě Rychmburk a určitě neprohloupili,“ vypráví Hovorková. Hráče přišel podpořit radní Pardubického kraje  Pavel Šotola, který ocenil atmosféru celé akce: „Pétanque je společenský sport a Francouzi vědí, proč se stal de facto jejich národním sportem. Jde tu o spolubytí a sdílení společných zážitků. To co nás všechny spojuje.“ Sám se vyslovil, že by byl rád, kdyby se tato akce stala tradiční.

Ocenění

První tři týmy (jmenovitě 1. místo tým Hrad z Domova na hradě Rychmburk, 2. místo tým Elíček z Domova U Kostelíčka a 3. místo tým Kost též z Domova U Kostelíčka) obdržely dárkové poukazy na nákup do obchodu Lokálka – české potraviny. Členové výherního týmu si hned na místě dohodli brzký výlet do Pardubic za nákupy do Lokálky. Každý z týmů obdržel vonné tyčky z prodejny knih a ezoterického zboží Kamala. Po čtyřech hodinách hry ve vydatném dešti se všichni loučili podáním ruky a přáním brzkého shledání.

 

 

Zdroj: tisková zpráva

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb