Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozpočet 500 milionů ročně. Pardubický hejtman Netolický říká: Nehrajme si na mocipány a zvažme zrušení Státního fondu dopravní infrastruktury

22.09.2017
Rozpočet 500 milionů ročně. Pardubický hejtman Netolický říká: Nehrajme si na mocipány a zvažme zrušení Státního fondu dopravní infrastruktury

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Martin Netolický navrhuje zrušení Státního fondu dopravní infrastruktury

v souvislosti s vyjádřením ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury, že bude po třech letech ukončen program poskytování dotací krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd, které jsou v krajském majetku, navrhuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický zvážit zrušení tohoto fondu a převedení jeho činností pod některé z ministerstev. Jedním z důvodů jsou provozní náklady na chod SFDI, které ročně činí 500 milionů korun, ale také dlouhodobá nesystematičnost poskytování dotací na modernizaci podfinancované silniční sítě, která byla státem do majetku krajů převedena.

Jde o opravy silnic, ne o vedení byrokratického aparátu

Pokud stát není dlouhodobě schopen prostřednictvím SFDI, který zřídil pro obnovování infrastruktury v železniční a silniční dopravě, vnímat, že silniční síť v České republice je jeden celek bez ohledu na vlastníka, je nutné přistoupit k systémovému řešení. Pevně věřím, že názor, který zazněl na konferenci v Luhačovicích, je v tuto chvíli pouze názorem ředitele SFDI. Očekávám, že nová vláda, ať už bude v jakémkoliv složení, najde finanční prostředky pro kraje tak, aby běžná obnova silniční infrastruktury mohla být nadále prováděna. Domnívám se, že i přes několikaleté snahy upozorňovat na stav zanedbané silniční sítě silnic II. a III. třídy, které stát na kraje převedl před více než 15 lety, je zde stále obrovský investiční dluh. Ptám se proto, zda fond, který má mimo své další role přispívat na rozvoj dopravní infrastruktury v regionech, má vůbec existovat. Řešením situace je z mého pohledu jednoznačně podíl krajů na inkasu spotřebních daní zejména z minerálních olejů, tedy paliv a maziv, který by zajistil běžnou obnovu silniční sítě, na kterou jsme zvyklí v západních evropských zemích,“ uvedl hejtman Martin Netolický. 

Nehrajme si na mocipány

Není vůbec lehké každý týden přijímat několik žádostí od starostů obcí na opravy a rekonstrukce silnic v momentě, kdy se stát tváří, že se ho regionální komunikace vůbec netýkají a kraje naopak se musí dožadovat pochopení. Rozhodně není příjemné být v každoroční pozici žebráka, který na kolenou prosí, aby velký mocipán rozhodl o relativně malých prostředcích na obnovu silnic, když ve skutečnosti jde o veřejné statky, o které máme povinnost jako veřejná správa pečovat, jelikož se jedná o zajištění služeb pro občany. Stát si musí uvědomit, že silnice nejsou Netolického, Čunka nebo Půty ale všech občanů České republiky. Má proto povinnost se postarat o jejich obnovu,“ sdělil hejtman Netolický. 

Pravomoci SFDI by mohly přejít pod některé z ministerstev

Uvědomuji si samozřejmě, že Státní fond dopravní infrastruktury plní celou řadu jiných funkcí, nicméně je to z mého pohledu pouze záležitost změny organizační struktury. Vše lze vyřešit s možná menším administrativním aparátem, ale zároveň mnohem větším porozuměním aktuální situaci v dopravní infrastruktuře v České republice,“ řekl hejtman Netolický s tím, že roční provozní náklady Státního fondu dopravní infrastruktury činí 500 milionů korun.

Jsem přesvědčený, že stejnou činnost za mnohem nižších výdajů by zvládl některý odbor na Ministerstvu dopravy či Ministerstvu financí. Pro srovnání je tato částka dvojnásobkem toho, co náš kraj od fondu ročně získával na opravy 3100 kilometrů silnic nižších tříd. Jsem proto přesvědčený, že tyto prostředky by bylo možné vynaložit lépe,“ dodal hejtman Martin Netolický. 

 

Přebráno z tiskové zprávy.

Komerční sdělení.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb