Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svátek sklizně i letos provoní Pernštýnské náměstí i zámek: 24. září začínají dožínky. Přinášíme program desítek akcí

22.09.2017
Svátek sklizně i letos provoní Pernštýnské náměstí i zámek: 24. září začínají dožínky. Přinášíme program desítek akcí

Foto: wiki

Popisek: Pardubický zámek, který bude hostit slavnostní dožínky

Již tradičně se na Zámku Pardubice a Pernštýnském náměstí uskuteční svátek tradic a řemesel, zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje. Představí se tu také krajské organizace z oblasti kultury, sociálních věcí a školství. Krajské dožínky nabídnou v neděli 24. září třeba ochutnávky, hudební a taneční vystoupení, ale i loutkové divadlo.

Svátek jídla? 

Na pardubickém zámku vše vypukne už dopoledne v 10 hodin. Organizátoři připravili program zejména pro rodiny s dětmi, ale ani ostatní se rozhodně nudit nebudou. Děti se zblízka setkají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů a připraveny jsou i soutěže a dílny. Zajímavostí bude třeba i historická převlékárna litomyšlského muzea, kde si zájemci mohou vyzkoušet dobové kostýmy. Pohodovou atmosféru nedělního odpoledne zpestří i flašinetář a folklorní vystoupení.

K farmářským potravinám i ukázky řemesel

Chybět nebudou různé ochutnávky a také ukázky řemesel. Návštěvníci budou moci také zhlédnout výstavu historického zemědělského nářadí a třeba ruchadlo bratranců Veverkových, které letos slaví 190 let od svého vzniku.

K zábavě zahraje dechová hudba a cimbálovka

Program na Pernštýnském náměstí zahájí v 11 hodin dopoledne dechová hudba od Ústí nad Orlicí Řetůvanka, kterou bude následovat cimbálovka Jožky Šmukaře a folklórní soubor Baldrián. Odpoledne zaplní pódium skupina Ready Kirken, Karel Gott Revival a od 18 hodin zpěvačka Olga Lounová. Kromě toho na návštěvníky čeká také ukázka zemědělské techniky, prodej potravin vyhlášených v soutěži MLS Pardubického kraje nebo jízdy koňskými kočáry z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem či loutkové divadlo. 

Program na zámku:

13.00 h – DFS Perníček

13.30 h – Banda di Feste

14.30 h – folklorní soubor Baldrián

15.10 h – Trdlo

16.30 h – Big Band Chrudim 

Východočeské muzeum v Pardubicích připomene výročí ruchadla bratranců Veverkových.

Letos je tomu 190 let, co byla poprvé předvedena orba ruchadlem v Rybitví u Pardubic. Ve 13, 15 a 17 h se v historické expozici muzea dozvíte, jak bylo ruchadlo vynalezeno a co obnáší restaurování dobového ruchadla. Ze stálých expozic bude otevřena jen historická Pardubice - příběh města, kam můžete vstoupit zdarma. Volný vstup bude i do výstavy Tak jsme žili ve 20. století, která 24. 9. končí. Na nádvoří zámku si vyzkoušíte i mletí obilí na kamenném mlýnku, žernovu. 

Regionální muzeum Vysoké Mýto již tradičně předvádí výmlat obilí na zubové mlátičce s vytřásadly poháněné motorovou lokomobilou. Letos přibude také lisování slámy lisem poháněným elektrickou lokomobilou, tedy převozným, malí návštěvníci si v dětském koutku pohrají s plechovými traktory a obrázkovými skládacími kostkami. Chybět nebude opékání brambor. Všechny uvedené stroje jsou autentickými předměty z období mezi světovými válkami. 

Východočeská galerie v Pardubicích pomocí pracovních listů seznámí návštěvníky zábavnou formou s několika významnými malíři a jejich tvorbou. Expozice se zároveň promění do vizuální herny, kde dojde k aktivaci všech smyslových podmětů. Obrazy budou moci poslouchat, ohmatávat a dotvářet podle svých představ. 

Regionální muzeum v Litomyšli:  U nás na venkově

Víte, jak se obléká kroj? Jak se v něm dá pohybovat a zda by vám slušel? Nevíte? Přijďte si ho vyzkoušet! Čekají na vás repliky tradičních slavnostních venkovských krojů, které se nosily ve druhé polovině 19. století až v podstatě dodnes.  Naučíme vás, jak se správně obléknout, jak se jmenují jednotlivé kusy oblečení apod.  A kdy se kroj oblékal? Ve slavnostní verzi se nosil při významných příležitostech - křtiny, svatby, poutě, dožínky ... Na zkoušení pro vás máme připraveny kroj pro muže, ženu, chlapce a dívku se zaměřením na Litomyšlsko. Můžete se v něm vyfotit a svým kamarádům či známým poslat selfíčko. 

SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim a SPŠ potravinářská Pardubice připraví sladké a slané kynuté dožínkové pečivo (koláče, vdolky, rohlíčky…) a trvanlivější sladké kousky ze školní cukrárny. Vše připravují žáci se svými učitelkami odborného výcviku. V rytířském sále připraví soutěž v rozpoznávání jednotlivých druhů mouky a produktů z obilí, zdobení perníčků s dožínkovou a podzimní tematikou. 

Regionální muzeum v Chrudimi představí podzimní lidové zvyky - posvícenské koláče, tkaní na malém stavu, výlov ryb aj. 

SŠ zemědělská a VOŠ Chrudim přiveze na dožínky selátka, kozy, ovce a telátko, kterému již tradičně vyberou jméno návštěvníci akce. SŠZ a V Lanškroun přiveze krávu s teletem, oslici s malým oslíkem a koně. Zároveň nabídnou školou vyráběné mléčné produkty - mléko, sýry nebo jogurtové dezerty.

U stánku Domu dětí a mládeže BETA si děti vyrobí hned tři výrobky v kreativních dílnách. Zápichy do květináčů z žinylkových drátků, květinové nebo se zvířátky. Ve druhé dílně mají připraveny textilní květinové dekorace - výrobu šitých broží, čelenek a věnečků. Ve třetí dílně si děti osvojí práci s papírem - vytvoří různé mandaly, zápichy nebo tematická pexesa. U stánku bude do 15 h hodin malování na obličej. 

SŠOŘ a S Žamberk představí dva obory - stavební a gastro. Děti si ozdobí perníčky nebo budou modelovat z cukrářské modelovací hmoty. Kluky možná víc zaujme vyřezávání dřevěných předmětů. 

SŠUP Ústí nad Orlicí předvede tkaní na malém stavu. 

Ekocentrum Paleta vám poradí s výrobou bylinkového mýdla a na jejich stanovišti vyzkoušíte i mlácení obilí cepy. 

SPŠ stavební Pardubice SOŠ a SOU Třemošnice seznámí s prací uměleckých kovářů, malířů a truhlářů. Děti si jednoduché činnosti vyzkouší. 

OU Chroustovice a SŠ zahradnická a technická Litomyšl přivezou na zámek podzimní dekorace z přírodnin nebo suché vazby z trav a obilí. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky a malování na obličej. Chroustovice ukážou i malý včelí úl a budou prodávat med. 

Pracovní dílny a prodej výrobků připravila i Škola Svítání nebo Domov na zámku Bystré.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb