Vězni na Mírově vyrábějí plyšáky. Pomohou dětem z Pardubického kraje při dopravních nehodách či úrazech
24.08.2017
Foto: www.pardubickykraj.cz
Popisek: Hrad Mírov
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v úterý odpoledne hrad Mírov, ve kterém se od 14. století nachází snad nejznámější česká basa. S prvním zástupcem ředitele Romanem Mišákem debatoval mimo jiné o fungování tohoto vězeňského zařízení nedaleko Mohelnice a pracovních aktivitách vězňů. Kraj má zájem odtud získat také plyšové hračky, které vězni vyrábějí. Sloužit mohou ve vozech záchranné služby jako rozptýlení pro děti po úrazech.
„Mírov je profilován jako věznice se zvýšenou ostrahou. Celkově se zde nachází přes 360 vězněných osob a jejich zaměstnanost se pohybuje kolem 67 procent. Vzhledem ke svému zařazení pracují téměř všichni přímo v areálu . Uplatnění mohou odsouzení nalézt například na pracovištích SIEMENS, v kovovýrobě či při lepení obálek. Řada z nich se také věnuje výrobě nábytku,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že jím bylo vybaveno například pracoviště ombudsmana v Brně, Justiční palác v Liberci nebo Český dům v Moskvě.
Medvídek uklidňuje
Hejtman zároveň jednal se zástupcem ředitele o možnosti získání plyšových hraček, které vězni vyrábějí v rámci svých pracovních aktivit pro potřeby zdravotnické záchranné služby. „Hračky se využívají pro děti, které utrpí nějaký úraz nebo jsou účastníky například dopravní nehody. Medvídek působí uklidňujícím způsobem, je pro ně v prvních chvílích velmi důležitý a často si jej odnášejí domů, takže je potřeba jejich postupná obměna. Byl bych proto rád, pokud by se nám s věznicí podařilo navázat pravidelný kontakt a jednotlivé sanitní vozy medvídky zásobovat,“ uvedl hejtman Netolický.
Hrad jako vězení
Hrad Mírov začal jako věznice sloužit od konce 14. století primárně pro provinivší se služebníky olomouckého biskupa. Nachází se zde oddělení s dozorem, s ostrahou, se zvýšenou ostrahou, oddělení se zesíleným stavebně technickým zabezpečením ve věznici se zvýšenou ostrahou a oddělení, specializované pro výkon trestu odsouzených s poruchou duševní a poruchou chování ve věznici se zvýšenou ostrahou.
Vzhledem k tomu, že tresty většiny odsouzených jsou dlouhodobé, je kladen velký důraz na mimopracovní aktivity a využití volného času. Kromě obvyklých sportovních aktivit mohou své zájmy a schopnosti uplatnit i v jiných oblastech, ať už jsou to hudební skupiny či kroužek výtvarného umění. Úspěch sklízejí i dřevěné hračky, vyrobené z odpadového materiálu v rámci pracovní terapie. Věznice spolupracuje se zástupci církví a řadou dalších nevládních organizací a sdružení.
Komerční sdělení
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová