Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomoci regionu vnímám jako naši morální povinnost, říká hejtman Netolický. Zástupci kraje navštívili Zakarpatskou Ukrajinu. Že se ale děly věci…

21.08.2017
Pomoci regionu vnímám jako naši morální povinnost, říká hejtman Netolický. Zástupci kraje navštívili Zakarpatskou Ukrajinu. Že se ale děly věci…

Foto: www.pardubickykraj.cz

Popisek: Přijetí ve Velkém Berezném

Zástupci Pardubického kraje minulý týden navštívili oblast Zakarpatské Ukrajiny. S tímto regionem kraj už čtvrtým rokem spolupracuje a pomáhá mu. Výsledky společného úsilí se odrážejí v oblasti školství, zdravotnictví a také na úrovni hasičských sborů…

Cílem cesty zástupců kraje bylo také mimo jiné seznámit nové členy krajského zastupitelstva s dosavadní spoluprací, která zahrnuje rovněž pomoc kraje například při opravách školek, škol či pořízení vybavení pro hasiče.

Má to smysl…

Po úvodním setkání se zástupci Zakarpatské oblastní rady v Užhorodě se delegace přesunula do Velkého Berezného, Vilšinek, Poroškova a Korytňan, kde byly slavnostně otevřeny dokončené projekty spolufinancované z rozpočtu kraje. Zároveň si zastupitelé prohlédli například nemocnici v Koločavě, na jejíž rekonstrukci plánuje kraj přispět v letošním roce.

 „Vzhledem k tomu, že se po podzimních volbách částečně obměnilo krajské zastupitelstvo, považuji za důležité, aby jeho členové měli přehled o tom, kam plynou finanční prostředky z krajského rozpočtu. Chceme ukázat novým zastupitelům, že spolupráce se Zakarpatím, která dnes trvá čtyři roky, má smysl pro obě strany,“ uvedl hejtman Martin Netolický. 

„V projektech, které jsou převážně zaměřené na oblast školství a zdravotnictví chceme pokračovat i nadále, protože vnímám naši morální povinnost pomoci regionu, který nemá takové finanční možnosti, a je nám vzhledem k historickým okolnostem velmi blízký.  Investice do mladé generace je podle mého názoru tím nejlepším, co můžeme pro rozvoj oblasti udělat. Navíc si musíme uvědomit, že lidé ze Zakarpatí míří do České republiky za prací a pomáhají tak naší ekonomice. Tímto způsobem jim můžeme něco málo vrátit,“ sdělil Netolický.

Přilny, rukavice i polohovací pás jako dar

Pomoc Pardubického kraje na Zakarpatí se nezaměřuje pouze na rekonstrukce školek a škol, ale rozvíjí se také spolupráce na úrovni hasičů. V rámci návštěvy Zakarpatské oblasti proto členové Zastupitelstva Pardubického kraje předali v Chustu darem osm kompletních sad osobních ochranných prostředků složených ze zásahového obleku, obuvi, přilby, rukavic a polohovacího pásu. Ty budou distribuovány na vybrané stanice v Zakarpatské oblasti.

hasici_chust

Hasičské závody v Chustu

Ochrana hasičů musí být na úrovni 21. století

„V našich podmínkách si dnes nedovedeme představit, že by hasiči při zásahu neměli kompletní ochranné pomůcky. Na Zakarpatí je těchto obleků velký nedostatek a při zásahu se setkáváme s různým oblečením, které pro zasahující hasiče představuje velké riziko. Považuji proto za nezbytné, aby ochrana hasičů byla na úrovni odpovídající 21. století,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Již v minulém roce jsme darovali jednotkám v Užhorodě a Mukačevu šest sad zásahových obleků v hodnotě 150 tisíc korun. Zároveň se snažíme zlepšovat jejich znalost při práci s mapovými podklady a systémy GPS. V letošním roce jsme přidali dalších osm sad obleků, které putují na vybrané stanice v celé oblasti,“ sdělil Netolický.  

Otevření školy a výstavba kotelny

Po jednání v sídle Zakarpatské oblastní rady se zástupci kraje přesunuli do Velkého Berezného, kde společně se starostou Dolní Čermné Petrem Helekalem a senátorem Petrem Šilarem slavnostně otevřeli školu, na jejíž rekonstrukci Pardubický kraj finančně přispěl. „Jedním z našich cílů od počátku spolupráce se Zakarpatím bylo propojit také jednotlivé obce, což se v případě Dolní Čermné a Velkého Berezného daří. Z rozpočtu Pardubického kraje jsme na zateplení školy v tomto okresním městě uvolnili částku 500 tisíc korun. Stejnou částku vždy požadujeme také po ukrajinské straně," řekl hejtman.

skola_ukrajina

Škola má také novou fasádu

Kromě Velkého Berezného si krajští zastupitelé prohlédli také dokončený projekt v obci Vilšinky, kde se jednalo o výstavbu kotelny u zdejší základní školy za 200 tisíc korun. Částkou 500 tisíc korun podpořil kraj kompletní rekonstrukci fasády základní školy v Poroškovu, kterou navštěvuje přes tisíc dětí. Posledním dokončeným projektem, který si zastupitelé prohlédli, byla mateřská škola v Korytňanech nedaleko Užhorodu. 

Nemocnice v Koločavě je pro lidi prvním místem ošetření

Kromě již dokončených projektů jednali zastupitelé také o dalším pokračování spolupráce. Všechny projekty nabízené ukrajinskou stranou k podpoře si mohli přímo na místě prohlédnout a posoudit tak jejich potřebnost. Jedním z nich je rekonstrukce nemocnice v Koločavě, která je díky spisovateli Ivanu Olbrachtovi jedním ze základních cílů českých turistů mířících na Zakarpatí.

sanitka_kolocava

Sanitní vůz používaný v Koločavě...

„Budova a vybavení jednotlivých pracovišť jsou naprosto nedostačující jak potřebám místních, tak turistů, kteří navštěvují zdejší část Karpat, a nemocnice pro ně znamená první možnost ošetření, jelikož další zdravotnické zařízení je v hodinu vzdáleném okresním městě Mižhirja. Pokud zastupitelstvo tento projekt schválí, bude se jednat o první investici do oblasti zdravotnictví. Jsem přesvědčený, že je to pomoc velmi důležitá,“ řekl hejtman Netolický, který zároveň potvrdil přípravy na převod jednoho z vyřazovaných sanitních vozů. „Ke konci roku budeme z majetku zdravotnické záchranné služby vyřazovat vozidlo z roku 2011 a plánujeme jeho převoz právě do Koločavy. Jejich současné vozidlo není v zimě často schopné ani nastartovat. Převoz pacienta je navíc velmi nepohodlný a komplikovaný. Věřím, že se nám vše podaří administrativně zvládnout nejpozději na jaře příštího roku," uvedl hejtman Netolický.

Komerční sdělení

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová