Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Projekt Asistent prevence kriminality přináší první výsledky

26.06.2013
Projekt Asistent prevence kriminality přináší první výsledky

Autor: Archív policie

Popisek: Policie informuje, ilustrační foto

Pilotní projekt s názvem Asistent prevence kriminality spustila začátkem června pardubická městská policie. Jeho cílem je snížení kriminality a celkové zlepšení situace v Husově ulici, která je dlouhodobě brána jako sociálně vyloučená lokalita.

Během prvního měsíce se již podařilo některé problémy v Husově ulici zredukovat.

„Preventistka“ Miroslava Gorelčíková ani ne po měsíci působení již dosáhla znatelných výsledků. „Situace zde byla neúnosná. Šlo především o pořádek kolem budov a ve společných prostorách. Dá se říci, že obyvatelé se mnou spolupracují a na chodbách uklízí,“ uvedla Gorelčíková. Jejím přičiněním se také povedlo odhalit devět nenahlášené obyvatele. „Nabídla jsem jim možnost tyto jejich spolubydlící k pobytu zde přihlásit, aniž by jim hrozil jakýkoliv postih. Všichni toho využili,“ řekla preventistka.

Pryč z ghetta

Ve čtyřech vchodech v Husově ulici, které á Miroslava Gorelčíková na starosti, bydlí 117 lidí, z toho 63 dospělých. „Velkým problémem je zde i nedodržování povinné školní docházky, kouření marihuany či velké množství přestupků. Jako příklad mohu uvést zneužití požárního hydrantu. Několik místních obyvatel dali do vnitrobloku nafukovací bazénky a pomocí hasičské hadice a hydrantu je napouštěli vodou,“ popsala situaci asistentka prevence kriminality Miroslava Gorelčíková.

„Během své práce jsem v kontaktu s místními. Přicházejí za mnou s mnoha problémy, které jim pomáhám řešit. Oni sami mi říkají, že už nechtějí žít v takovém ghettu, že by rádi šli jinam. A i to je jedním z mých cílů – aby došli do fáze, kdy budou připraveni opět se začlenit do společnosti,“ doplnila.

Záslužná činnost

Projekt je zatím naplánován do konce letošního roku, náklady na něj jsou vyčísleny na 150 tisíc korun. „Husova je dlouhodobě brána jako vyloučená lokalita, kde jsou přetrvávající problémy nejen s kriminalitou. Hledali jsme způsob, jak situaci zlepšit a na štěstí pro nás zrovna ministerstvo vnitra vypsalo dotační titul, který se vztahoval právě na tuto problematiku. Grant jsme nakonec dostali a projekt mohl začít,“ uvedl bývalý ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš, za jehož působení projekt Asistenta prevence kriminality vznikl. Ministerstvo vnitra poskytlo dotaci ve výši 111 200 Kč, město projekt spolufinancovalo částkou 40 tisíc korun. „Je to pilotní projekt, a pokud se osvědčí, určitě by se našly i další lokality, kde by se asistent prevence kriminality dal využít. To však bude záležet na mém nástupci,“ dodal Kvaš.

„V pátek jsme měli první hodnocení její práce a já jsem fungováním projektu velmi potěšen. Hodně rodin již odnaučila spoustu věcí. Dělá velmi záslužnou činnost, uvažuji proto o rozšíření její působnosti ještě na Hůrka,“ uvedl ředitel strážníků Rostislav Hübl. „Doufám, že i na příští rok budou vypsány dotace na tento projekt. Pokud ne, určitě budu žádat zastupitelstvo o grant, aby mohla paní Gorelčíková pokračovat ve výborné práci,“ dodal Hübl. Pardubické novinky informoval Šimon Hradní, tiskový úsek Pardubického kraje.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace