Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šach mat. V Pardubicích jsou velmistři Movsesian, Navara, Láznička a další. Druhá půlka července patří Mezinárodnímu festivalu šachu a her Czech Open 2017

14.07.2017
Šach mat. V Pardubicích jsou velmistři Movsesian, Navara, Láznička a další. Druhá půlka července patří Mezinárodnímu festivalu šachu a her Czech Open 2017

Foto: Facebook Czech Open

Popisek: Šachový velmistr Sergej Movsesian

Šachy, bridge, scrabble, go, piškvorky nebo i skládání Rubikovy kostky. Milovníci stolních her všeho druhu se sjeli do Pardubic na 28. ročník mezinárodního festivalu společenských her, aby poměřili své síly a důvtip na bitevních polích o velikosti hrací desky.

V prostorách Tipsport areny, kterou během festivalu projde až tři tisíce hráčů z 52 zemí světa, se největší pozornost upíná k šachovým partiím, jejichž přímé přenosy jsou z místa vysílány živě na webových stránkách festivalu. Úvodní turnaj šachu pro týmy byl zahájen již ve čtvrtek a hraje se jako otevřené mistrovství České republiky. Velmistrovského klání se zúčastní špičkoví světoví i čeští šachisté, jakou je Sergej Movsesian, jednička v rapid šachu, či favorizovaný Viktor Láznička. Také česká jednička David Navara se pardubického festivalu účastní, dokonalost své hry předvede ve Fischerových šachách.  

Nad společnou partií z různých koutů světa

„V hlavních turnajích pokračuje trend posledních dvou let, kdy se zvyšuje počet účastníků. Vypadá to, že problémy spojené s hospodářskou situací na světě a ekonomickou krizí v Rusku jsou pryč. Právě z Ruska by mělo dorazit podstatně více hráčů než v loňském roce. Na účasti by se mělo také pozitivně projevit zrušení víz pro ukrajinské občany. Stejně jako v minulém roce se nám přihlásila početná skupina z Indie,“ poznamenal do denik.cz ředitel festivalu Jan Mazuch.

Ovšem nejen Indové a Rusové si festival, který se v Pardubicích koná od roku 1990, oblíbili. Své síly v různých společenských hrách, ať už nad hrací deskou nebo třeba s balíčkem v ruce poměří hráči z Austrálie, Japonska, Malajsie, Jižní Koreje či například ze Singapuru.

Pro příchozí je po celou dobu festivalu připravená prezentace a volné hraní her. A že je opravdu z čeho vybírat. Vedle královské hry a klasických deskových či karetních her se pořádají také soutěže v luštění křížovek, sudoku či festival abstraktních her.

Pomalu třicetiletá tradice festivalu…

Od svých počátků prošel Czech Open velkou proměnou a rozrostl až do podoby, kterou má dnes. Vznikl jako šachový turnaj O pohár města Pardubice a jeho první ročník vyhrál Jan Votava. Následně se jmenoval podle hlavního partnera Trimex Open, ale postupně se akce rozrůstala o další šachové turnaje i o další hry. Výrazně se prestiž turnaje zvýšila v roce 1993, kdy se konaly dva velké velmistrovské turnaje.

V roce 1994 už se šachových turnajů účastnilo téměř 800 hráčů, a tak se festival o rok později musel přestěhovat na zimní stadion. Stoly se šachovnicemi zaplnily celý prostor mezi hokejovými mantinely. Mezi slavné hráče, kteří se turnajů festivalu aktivně zúčastnili, patří Alexej Širov, Sergej Movsesian, David Navara či Viktor Láznička.

V roce 2002 se šachový festival poprvé rozrostl o další hry, nejprve o bridž a go. V roce 2004 se poprvé součástí Czech Open stalo i mistrovství Evropy amatérů, které se tam pak konalo až do roku 2012. Součástí festivalu bylo také mistrovství světa školních družstev v šachu.

V roce 2014 byl program rozvržen celkem do osmnácti dnů. Celkem se v jeho průběhu konalo pět otevřených turnajů v klasickém šachu, dále turnaje družstev, v rapid šachu, bleskovém šachu, bleskovém maratonu a netradičních šachových formách, jako jsou Fischerovy šachy, holanďany, Raindropchess nebo Polgár Superstar Chess.

Záštitu nad festivalem převzali hejtman Pardubického kraje pan Martin Netolický a primátor města Pardubic pan Martin Charvát. Akce se koná za finanční pomoci statutárního města Pardubic a Pardubického kraje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová