Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Tady káva chutná lépe. Alespoň to tvrdí zástupci kraje, který podpořil Café Robinson: Hendikepovaní zaměstnanci se tu vyšvihli na profesionální baristy

05.02.2017
Tady káva chutná lépe. Alespoň to tvrdí zástupci kraje, který podpořil Café Robinson: Hendikepovaní zaměstnanci se tu vyšvihli na profesionální baristy

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Káva z Café Robinson je prý teď mnohem lahodnější díky novému kávovaru

Chráněná kavárna Café Robinson (dříve známá jako kavárna Výměník) byla jednou z prvních chráněných kaváren v České republice. Svůj provoz zahájila již v roce 2000. Celých sedmnáct let nabízí zaměstnání zdravotně hendikepovaným lidem, zejména lidem s duševním onemocněním. Díky projektu Podpora sociálního podnikání a rozvoje neziskového sektoru financovaného Pardubickým krajem loni došlo ke zkvalitnění služeb, což pocítí především zákazníci kavárny.

Samozřejmě nechybí ani elektronická evidence tržeb

Kavárna si díky dotaci zakoupila profesionální pákový kávovar a mlýnek na kávu. Předchozí kávovar byl určen především pro domácí výrobu a byl tak nedostačující v kvalitě připravované kávy. Dále byl zakoupen a instalován pokladní systém, který umožňuje lepší a rychlejší obsluhu zákazníka.

Jeho nezanedbatelnou výhodou je větší přehled o pohybu materiálu, snazší zpracování kalkulací a propočtů efektivity provozu. Nedílnou součástí systému je i elektronická evidence tržeb. Současně byla zřízena plynová přípojka s varnou deskou. Důvodem bylo snížení nákladů na přípravu pokrmů, ale také zkrácení čekací doby na objednané jídlo.

Zákazníci si změny všimli 

„Změny si okamžitě všimli zákazníci naší kavárny. Velmi si pochvalují lahodnou kávu, kterou si mohou odnést s sebou,“ říká vedoucí kavárny Romana Tichá. Změny se dotkly přímo i zaměstnanců kavárny. Ti, díky pořízení nového vybavení, prošli důkladným proškolením a dosáhli vyšší kvalifikace. Přímo tak získali oprávnění pro práci barmana s požadavky na přípravu kávy – barista. To jim umožňuje větší konkurenceschopnost na běžném trhu práce. 

„Sociální podnikání chceme i v letošním roce podporovat, za každou dotací stojí několik lidských příběhů, které dostávají nový impuls a novou šanci k uplatnění,“ uvedl Pavel Šotola, radní pro sociální péči a neziskový sektor Pardubického kraje.

Staňte se tak trochu trenéry

Kavárnu Café Robinson můžete navštívit v pardubických Polabinách nedaleko podchodu vedoucího k Univerzitě Pardubice. Návštěvou kavárny podpoříte uplatnění lidí s duševním onemocněním. Sami se tak můžete stát „trenéry“ a dát zaměstnancům pocit dobře odvedené práce. 

Péče o duševní zdraví, z. s., je nezisková organizace s dvacetiletou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku, Orlickoústecku a Náchodsku. Organizuje akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Pobočný spolek Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem v návratu na běžný trh práce a nabízí pracovní uplatnění v chráněné kavárně, dílnách a obchodu.

Komerční sdělení

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace