Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Venkovní převozy nejmenších pacientů za jakéhokoliv počasí? To je již minulostí. Dětská chirurgie oslavila kulatiny přesunem do moderních prostor. Pavilon, který již byl za zenitem, půjde k zemi

05.01.2017
Venkovní převozy nejmenších pacientů za jakéhokoliv počasí? To je již minulostí. Dětská chirurgie oslavila kulatiny přesunem do moderních prostor. Pavilon, který již byl za zenitem, půjde k zemi

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Herna v lůžkové části

Pacienti dětské chirurgie Pardubické nemocnice se už léčí v novém prostředí ve zrekonstruovaných prostorech v budově "staré" chirurgie.

Přesun dětské chirurgie už byl naprostou nutností

Oddělení dětské chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice vstoupilo do nového roku s výraznou změnou. Po padesáti letech opustilo dosavadní prostory v budově s označením 1 hned za hlavní branou a přesunulo se do zrekonstruovaného prostředí v pavilonu „staré“ chirurgie. Ambulance i lůžková část pacientům dětské chirurgie slouží již od 2. ledna 2017.

„Přesun dětské chirurgie už byl naprostou nutností. Budova, v níž toto oddělení sídlilo, je nejstarším objektem v areálu nemocnice. Byla postavena v prvních letech minulého století a v současnosti již byla za zenitem své životnosti. Nyní v ní už není žádné zdravotnické pracoviště a připravuje se projektová dokumentace na její demolici,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Srdeční záležitost pro náměstka hejtmana

Rekonstrukce prostor určených pro oddělení dětské chirurgie v budově č. 2 probíhala ve druhé polovině loňského roku. „Pro mne, jako náměstka hejtmana pro zdravotnictví v minulém volebním období, to byla priorita, a jako pro pardubického rodáka srdeční záležitost. Sám jsem si ve staré budově jako dítě poležel a chodil jsem tam i se svými dětmi. Už se nevyplatilo tam dál investovat a děti i zdravotníci si zasloužili zásadní změnu,“ konstatoval 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má nyní na starosti investice a majetek kraje.

Rekonstrukce byla hrazena z dotace Ministerstva zdravotnictví ČR a Pardubického kraje ve výši 7,88 milionu korun. Další stavební úpravy v hodnotě zhruba 350 tisíc korun hradila sama nemocnice. „Pacienti dětské chirurgie i jejich rodiče jistě změnu ocení, protože dosavadní prostředí již bylo nevyhovující. Modernizace prostor na staré chirurgii se opravdu povedla. Věřím, že děti i zdravotníci tady budou mít výrazně lepší a příjemnější podmínky pro léčbu,“ řekl současný radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Děti mají k dispozici útulnou hernu

Moderní ambulance oddělení dětské chirurgie s prostornou čekárnou je umístěna v suterénu v západní části budovy. Lůžková část sídlí ve východním křídle v prvním patře, kam bylo vybudováno nově i venkovní ocelové únikové schodiště. Interiéry jsou vybaveny novým nábytkem, stěny září barevnými malbami, děti mají k dispozici útulnou hernu.

„Každý pacient pro úspěšnou léčbu potřebuje nejen kvalitní péči, ale i kvalitní prostředí. U dětí to platí dvojnásobně. Jsem ráda, že v tomto směru se situace dětské chirurgie výrazně zlepšila. Oddělení má nyní k dispozici moderní prostory,“ pronesla ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová. „Prostředí pro naše pacienty, jejich rodiče, ale i pro náš personál je nyní mnohem příjemnější,“ pronesl primář oddělení dětské chirurgie Zbyněk Horák.

Především však dětská chirurgie díky přesunu ztratila největší handicap z předchozího umístění v budově, která stála „izolovaně“ od dalších pracovišť bez přímé návaznosti. „Všechna oddělení a pracoviště Chirurgické kliniky včetně centrálních operačních sálů jsou nyní ve dvou navzájem průchozích budovách s propojením na radiodiagnostiku. To je pro naši práci, ale i pro komfort pacientů hodně důležité,“ uvedl přednosta Chirurgické kliniky Jiří Šiller.

Venkovní převozy dětských pacientů za jakéhokoliv počasí jsou minulostí

Venkovní převozy dětských pacientů za jakéhokoliv počasí do jiných pavilonů na operační zákrok nebo třeba na rentgenové vyšetření tak již patří minulosti. Operační sály a dětská chirurgie jsou ve stejné budově, která je podzemním průchodem v suterénu propojena s radiodiagnostickým oddělením. Zlepšila se i návaznost na pohotovostní ambulanci na Emergency Chirurgické kliniky. V případě nutnosti hospitalizace se pacienti jen přesunou po chodbě na lůžkovou část oddělení v sousedním pavilonu. „Z logistického pohledu jsme si určitě hodně polepšili,“ potvrdil primář Zbyněk Horák.

Přesunem do nových prostor „oslavila“ dětská chirurgie 50 let své existence. Ordinariát dětské chirurgie byl zřízen při chirurgickém oddělení nemocnice v Pardubicích v roce 1967. Lůžková část byla umístěna v budově č. 1, ambulance zde byla zřízena v roce 1972. Samostatným oddělením se dětská chirurgie stala v roce 1981 a od roku 2002 je součástí Chirurgické kliniky. V současnosti je jediným oddělením dětské chirurgie v Pardubickém kraji.

„Ročně na našem pracovišti provádíme kolem deseti tisíc ambulantních ošetření, z toho jsou asi tři tisíce úrazů. Bývá u nás hospitalizována zhruba tisícovka pacientů do devatenácti let a spolu s nimi i přibližně tři stovky dospělých jako jejich doprovod,“ přiblížil chod oddělení primář Horák a dodal: „Je to nezanedbatelné číslo. Proto jsme velice rádi, že jim nyní můžeme nabídnout důstojné prostředí pro léčbu a pobyt v nemocnici.“ 

Komerční tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lucie Bartoš