Do Pardubic se vrátí dvůr významného šlechtického rodu. Kraj chce získat dvě stě milionů korun pro zámek. Je prý totiž raritou ve střední Evropě
29.11.2016
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Pardubický kraj se bude ucházet o více než dvousetmilionovou dotaci pro Zámek Pardubice.
Pardubický kraj se bude ucházet o více než dvousetmilionovou dotaci pro Zámek Pardubice. Ten patří mezi padesát nejvýznamnějších národních kulturních památek v republice, přičemž vedení kraje chce peníze použít mimo jiné na obnovu renesančního paláce, zpřístupnění nových míst a s tím související přestěhování stávajících sbírek do nových depozitářů v Ohrazenicích. Finanční prostředky chce kraj čerpat v následujících čtyřech letech. Záměrem je představit památku jako sídlo významného šlechtického rodu Pernštejnů.
Chátrání zastavila až Sametová revoluce
Dnešní podoba Zámku Pardubice začala vznikat na přelomu 15. a 16. století. Jeho zdi, podlahy či klenby mají tedy za sebou už pětisetletou historii. Dlouholeté devastující chátrání celého areálu bylo zastaveno až po Sametové revoluci.
Rekonstrukce v 90. letech v celkové hodnotě 105 milionů korun financovalo Ministerstvo kultury a částečně i Město Pardubice. Od roku 2001 je vlastníkem zámku Pardubický kraj, který pokračuje v obnově jak vnitřních prostor, tak i nádvoří, hospodářských budov a valů. Za posledních 15 let činily stavební investice do Zámku Pardubice na 170 milionů korun.
Zpřístupní-li se zámek veřejnosti, bude to živé svědectví života šlechty ve středověku.
Musíme být připraveni na úspěch
„Nechceme předbíhat s detaily, zatím jsme teprve vysoutěžili projekční práce, ale musíme být připraveni na možnost úspěšně čerpat peníze na památky z evropských fondů,“ řekl 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který má na starosti kulturu, majetek a investice.
„Naše zadání spočívá ve snaze co nejvíce zpřístupnit zámek veřejnosti. Ukázat ho nejen jako výstavní prostory muzea a galerie, ale také jako živé svědectví života šlechty ve středověku. Vždyť ve své kombinaci zachovalého renesančního paláce s nádhernými freskami a mohutného gotického opevnění je pardubický zámek raritou v celé střední Evropě,“ dodal Línek.
Součástí bude také Pernštejnská zbrojnice
Stavební práce se budou týkat jak hlavního paláce, tak i hospodářského křídla, kde jsou nyní konzervátorské dílny, přednáškový sál, kanceláře odborných pracovníků a truhlárna. Pro návštěvníky vznikne nová zámecká expozice, která má název „Vítejte na dvoře Pernštejnů“. Její součástí bude také Pernštejnská zbrojnice. Nový prohlídkový okruh bude procházet celým zámkem.
„Chtěli bychom ukázat návštěvníkům všechny podstatné body spojené se životem Pernštejnů v Pardubicích, a to od podzemních prostor, přes jejich soukromou kapli, rytířské sály až po pokoje panstva. K vidění budou i některé obslužné prostory, uvidíme, jak si s tím projektant poradí,“ prozrazuje Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea.
Úžasné mohutné stropy v rytířském sálu.
Obnova počítá s posílením některých stropních konstrukcí, rekonstrukcí rozvodů všech vnitřních instalací a přímotopů, opravou dlažeb a restaurováním kamenných prvků. Z podzemních dosud nepřístupných prostor nynější truhlárny vznikne nový výstavní sál.
Konzervátoři, jejichž práce je pro muzeum klíčová, získají moderní dílny. Součástí projektu je také modernizace zabezpečení areálu a digitalizace památky. Vylepšení se dočká i přednáškový sál. Podmínkou toho všeho je ale uspět s projektem a získat financování s velkou podporou evropských fondů.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš