Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Lidé neváhají stát mnohahodinové fronty, aby tento skvost viděli. Korunovační klenoty poprvé ze všech stran a k tomu pověsti, z nichž běhá mráz po zádech

08.11.2016
Lidé neváhají stát mnohahodinové fronty, aby tento skvost viděli. Korunovační klenoty poprvé ze všech stran a k tomu pověsti, z nichž běhá mráz po zádech

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Hlavní „hvězdou“ výstavy je svatováclavská koruna.

Slavnostní vernisáž výstavy České korunovační klenoty na dosah otevřela včera ve Východočeském muzeu jedinečnou příležitost v klidu a podrobně se seznámit s českými korunovačními klenoty. Dokonalé repliky z pozlaceného stříbra a ze sklářských kompozitů doprovází i dobové oblečení a dochované předměty z doby Karla IV.

Je to majestátní pohled, říká hejtman Netolický

Za zřizovatele muzea, Pardubický kraj, výstavu otevřel hejtman Martin Netolický. Připomenul, jakým symbolem jsou korunovační klenoty pro český národ a jak lidé neváhají stát mnohahodinové fronty před Pražským hradem, kde jsou při výjimečných příležitostech vystaveny.

„Proto vítám tuto možnost prohlédnout si je opravdu zblízka a poprvé ze všech čtyř stran. Muzeum pro jejich vystavení vybralo skvěle pasující prostředí velkého gotického sálu a sousední věže. Každý, kdo nasvícené klenoty v zatemnělém prostředí věže už ze dveří uvidí, zůstane překvapeně stát nad tímto majestátním pohledem, doprovázeným hudbou,“ řekl hejtman.

 Detail korunovačního jablka.

Hlavní „hvězdou“ výstavy je samozřejmě svatováclavská koruna, kterou nechal vyrobit Karel IV. ještě před svou korunovací českým králem. Koruna se třpytí 96 drahokamy a 20 perlami, umístěnými na 21 až 22 karátovém 1 mm silném zlatém plechu. Na vrchu koruny je umístěn křížek, který údajně obsahuje trn z Kristovy koruny.

„Kromě 700. výročí od narození Karla IV. si letos připomínáme také 670 let od zhotovení první verze této koruny, kterou Karel IV. postupně doplňoval o další drahokamy, které se mu podařilo získat. Proto jsem rád, že letošní výstavní sezónu v Pardubicích zakončujeme právě možností si korunu, ale třeba i reliéfy na korunovačním jablku velmi podrobně prostudovat,“ dodal Martin Netolický.

 Zájem projevují i děti.

Pardubice jsou sedmým místem, kde jsou tyto repliky korunovačních klenotů vystaveny. Všude se těšily mimořádnému zájmu. Majitel agentury Rea Models, která je nechala zhotovit, Ondřej Mikulášek, zprostředkoval na vernisáži divákům i řadu podrobností o jejich vzniku i pověstí s nimi spojených.

Kdo si svatováclavskou korunu posadí na hlavu, zemře do roka nepřirozenou smrtí

Jedna například hovoří o tom, že kdo si svatováclavskou korunu posadí na hlavu a není jí hoden, zemře do roka nepřirozenou smrtí. Říká se, že po obsazení Prahy nacisty si ji na hlavu posadil Reinhard Heydrich a vyzkoušel ji i svému synovi. Oba skutečně do roka zemřeli, protektora zastřelili parašutisté a jeho syna porazilo o něco později auto. 

Tyto pověsti se ovšem nevztahují na divadelní korunu, se kterou se mohou děti i jejich rodiče na výstavě na Zámku Pardubice vyfotit ve společnosti dobových modelů. Výstava potrvá do 5. února 2017.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace