Slavnostní vernisáž výstavy České korunovační klenoty na dosah otevřela včera ve Východočeském muzeu jedinečnou příležitost v klidu a podrobně se seznámit s českými korunovačními klenoty. Dokonalé repliky z pozlaceného stříbra a ze sklářských kompozitů doprovází i dobové oblečení a dochované předměty z doby Karla IV.
Je to majestátní pohled, říká hejtman Netolický
Za zřizovatele muzea, Pardubický kraj, výstavu otevřel hejtman Martin Netolický. Připomenul, jakým symbolem jsou korunovační klenoty pro český národ a jak lidé neváhají stát mnohahodinové fronty před Pražským hradem, kde jsou při výjimečných příležitostech vystaveny.
„Proto vítám tuto možnost prohlédnout si je opravdu zblízka a poprvé ze všech čtyř stran. Muzeum pro jejich vystavení vybralo skvěle pasující prostředí velkého gotického sálu a sousední věže. Každý, kdo nasvícené klenoty v zatemnělém prostředí věže už ze dveří uvidí, zůstane překvapeně stát nad tímto majestátním pohledem, doprovázeným hudbou,“ řekl hejtman.
Detail korunovačního jablka.
Hlavní „hvězdou“ výstavy je samozřejmě svatováclavská koruna, kterou nechal vyrobit Karel IV. ještě před svou korunovací českým králem. Koruna se třpytí 96 drahokamy a 20 perlami, umístěnými na 21 až 22 karátovém 1 mm silném zlatém plechu. Na vrchu koruny je umístěn křížek, který údajně obsahuje trn z Kristovy koruny.
„Kromě 700. výročí od narození Karla IV. si letos připomínáme také 670 let od zhotovení první verze této koruny, kterou Karel IV. postupně doplňoval o další drahokamy, které se mu podařilo získat. Proto jsem rád, že letošní výstavní sezónu v Pardubicích zakončujeme právě možností si korunu, ale třeba i reliéfy na korunovačním jablku velmi podrobně prostudovat,“ dodal Martin Netolický.

Zájem projevují i děti.
Pardubice jsou sedmým místem, kde jsou tyto repliky korunovačních klenotů vystaveny. Všude se těšily mimořádnému zájmu. Majitel agentury Rea Models, která je nechala zhotovit, Ondřej Mikulášek, zprostředkoval na vernisáži divákům i řadu podrobností o jejich vzniku i pověstí s nimi spojených.
Kdo si svatováclavskou korunu posadí na hlavu, zemře do roka nepřirozenou smrtí
Jedna například hovoří o tom, že kdo si svatováclavskou korunu posadí na hlavu a není jí hoden, zemře do roka nepřirozenou smrtí. Říká se, že po obsazení Prahy nacisty si ji na hlavu posadil Reinhard Heydrich a vyzkoušel ji i svému synovi. Oba skutečně do roka zemřeli, protektora zastřelili parašutisté a jeho syna porazilo o něco později auto.
Tyto pověsti se ovšem nevztahují na divadelní korunu, se kterou se mohou děti i jejich rodiče na výstavě na Zámku Pardubice vyfotit ve společnosti dobových modelů. Výstava potrvá do 5. února 2017.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .