Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Tak s tímhle na vás dýchne nostalgie starých dob. Historické školní pomůcky, dokumenty: Archiváři připravili výstavu ´Jak se v Pardubicích vyučovalo´

12.10.2016
Tak s tímhle na vás dýchne nostalgie starých dob. Historické školní pomůcky, dokumenty: Archiváři připravili výstavu ´Jak se v Pardubicích vyučovalo´

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Pardubičtí archiváři připravili novou výstavu, která zve všechny návštěvníky ke vzpomínkám na doby, kdy patřili mezi „dítka školou povinná“.

Historické fotografie, školní pomůcky a dokumenty spjaté se školním životem v Pardubicích vytvářejí barvitý obraz o tom, jak vypadaly školy i lidé, kteří do nich chodili od dob Marie Terezie až do poloviny 20. století. Pardubičtí archiváři připravili novou výstavu, která zve všechny návštěvníky ke vzpomínkám na doby, kdy patřili mezi „dítka školou povinná“.

Výstava zachycuje i někdejší venkovské obce

Podzimní výstava s názvem „Jak se v Pardubicích vyučovalo“ je tentokrát zaměřena na pardubické školy. Návštěvníci na ní budou mít možnost poznat vývoj a proměny školství, vyučování i jednotlivých škol od zavedení povinné školní docházky za vlády císařovny Marie Terezie až do poloviny 20. století. Teritoriálně je výstava sice vymezena městem Pardubice, ale zachycuje také současné okrajové městské části – někdejší venkovské obce. 

Výstava ukáže vznik a vývoj jednotlivých škol a jejich budov, roli škol v životě města a jeho obyvatel i proměny procesu vyučování. Návštěvníci budou rovněž seznámeni s četnými významnými osobnostmi z řad pedagogů, které svou činností v mnoha případech daleko přesáhly prostředí vyučovacích osnov a školních budov a výrazným způsobem se podílely na rozvoji města i celého regionu. Vystavené archiválie doplňují fotografie, pohlednice, plakáty a trojrozměrné předměty, především rozmanité vyučovací pomůcky.

Vše můžete vidět bez vstupného 

Výstava se uskuteční v termínu od 13. října do 4. prosince 2016 ve výstavních prostorách Státního okresního archiv Pardubice na Bělobranském náměstí. Ve všední dny bude otevřeno od 10 do 18 hodin, o víkendech a svátcích od 14 do 18 hodin. Stejně jako v uplynulých letech nebude na výstavě vybíráno žádné vstupné. 

Bližší informace poskytne Mgr. Petr Mücke. Telefon 466 009 605, e-mail . 

Na výstavě spolupracovali a zapůjčili exponáty:

Archiv Židovského muzea v Praze, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Národní památkový ústav - Státní hrad Kunětická hora, Obec Orlické Záhoří, Speciální mateřská škola, základní škola a praktická škola Pardubice, Státní oblastní archiv v Zámrsku, Východočeské muzeum v Pardubicích.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace