Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pohltí stovky kilogramů zlata a stříbra. Po staletí o ní nikdo neměl ani ponětí. Pernštejnská truhla se výjimečně otevře veřejnosti

20.09.2016
Pohltí stovky kilogramů zlata a stříbra. Po staletí o ní nikdo neměl ani ponětí. Pernštejnská truhla se výjimečně otevře veřejnosti

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Pernštejnská truhla se výjimečně otevře veřejnosti

Po staletí nikdo netušil, že se v podzemí Zámku Pardubice skrývá pokladnice. Masivní truhlici z hrubě tesaných fošen, pobitou železnými pásy, objevil v malém sklepení pod zámeckou kaplí správce zámku teprve v 19. století. Do současnosti se zachovala nejen díky stabilnímu klimatu, ale především protože již od dob Viléma z Pernštejna nemohla místnost vzhledem ke svým rozměrům sklípek opustit. Veřejnost bude mít na přelomu září a října výjimečnou příležitost si truhlu, opředenou tajemstvím, prohlédnout. Počet prohlídek je ale omezený a je nutné si termín dopředu rezervovat.

Mezi prohlídkami je nutný delší interval kvůli vlhku

„Pernštejnská truhla je v problematickém místě pod kaplí Tří králů, kde není ideální proudění vzduchu. Přítomnost většího počtu lidí se samozřejmě projeví změnou klimatu a je nutné před další prohlídkou nechat větší časový odstup, aby vlhkost mohla pozvolna klesat. Prohlídky jsme proto naplánovali pro skupiny po deseti lidech a jednoho průvodce s intervalem dvě hodiny,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Celkem se uskuteční devět prohlídek: v pátek 30. září v 13, 15 a 17 hodin, v sobotu 1. října v 11, 13, 15 hodin a v pátek 7. října v 13, 15 a 17 hodin. „Návštěvníky čeká malebném klenutém sklípku mimořádný zážitek, truhlu zatím spatřil málokdo. Proto jsme stanovili i odpovídající vstupné ve výši 180 korun, snížené pak 90 korun,“ upřesnil Tomáš Libánek.

 

Masivní zdivo obepíná truhlu ze všech stran

Rozměrnou truhlu zde Pernštejnové umístili nejspíš při stavebních úpravách kaple na přelomu 15. a 16. století a masivní zdivo ji obepíná ze všech stran. „Nevíme, jak se truhla do podzemí dostala. Buď ji sestavili z částí na místě, nebo probourali zeď z parkánového příkopu, truhlu umístili do sklepení a pak ji zazdili,“ spekuluje Libánek o čtyřapůlmetrové truhle, kterou není možné nijak vynést ven. 

Truhla sloužila jako trezor uchovávající nejvýznamnější listiny, smlouvy, zlato a cennosti. Dimenzovaná byla na stovky kilogramů zlata a stříbra. Přístup k ní vede přes zámeckou kapli dolů po úzkém točitém schodišti a podzemními chodbami přes několikeré masivní dubové dveře s mohutnými zámky. Samotnou truhlu zabezpečují petlice a mechanické zámky. Dnes je to jediná dochovaná součást pozdně gotického mobiliáře zámku.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace