Pohltí stovky kilogramů zlata a stříbra. Po staletí o ní nikdo neměl ani ponětí. Pernštejnská truhla se výjimečně otevře veřejnosti
20.09.2016
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Pernštejnská truhla se výjimečně otevře veřejnosti
Po staletí nikdo netušil, že se v podzemí Zámku Pardubice skrývá pokladnice. Masivní truhlici z hrubě tesaných fošen, pobitou železnými pásy, objevil v malém sklepení pod zámeckou kaplí správce zámku teprve v 19. století. Do současnosti se zachovala nejen díky stabilnímu klimatu, ale především protože již od dob Viléma z Pernštejna nemohla místnost vzhledem ke svým rozměrům sklípek opustit. Veřejnost bude mít na přelomu září a října výjimečnou příležitost si truhlu, opředenou tajemstvím, prohlédnout. Počet prohlídek je ale omezený a je nutné si termín dopředu rezervovat.
Mezi prohlídkami je nutný delší interval kvůli vlhku
„Pernštejnská truhla je v problematickém místě pod kaplí Tří králů, kde není ideální proudění vzduchu. Přítomnost většího počtu lidí se samozřejmě projeví změnou klimatu a je nutné před další prohlídkou nechat větší časový odstup, aby vlhkost mohla pozvolna klesat. Prohlídky jsme proto naplánovali pro skupiny po deseti lidech a jednoho průvodce s intervalem dvě hodiny,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Celkem se uskuteční devět prohlídek: v pátek 30. září v 13, 15 a 17 hodin, v sobotu 1. října v 11, 13, 15 hodin a v pátek 7. října v 13, 15 a 17 hodin. „Návštěvníky čeká malebném klenutém sklípku mimořádný zážitek, truhlu zatím spatřil málokdo. Proto jsme stanovili i odpovídající vstupné ve výši 180 korun, snížené pak 90 korun,“ upřesnil Tomáš Libánek.
Masivní zdivo obepíná truhlu ze všech stran
Rozměrnou truhlu zde Pernštejnové umístili nejspíš při stavebních úpravách kaple na přelomu 15. a 16. století a masivní zdivo ji obepíná ze všech stran. „Nevíme, jak se truhla do podzemí dostala. Buď ji sestavili z částí na místě, nebo probourali zeď z parkánového příkopu, truhlu umístili do sklepení a pak ji zazdili,“ spekuluje Libánek o čtyřapůlmetrové truhle, kterou není možné nijak vynést ven.
Truhla sloužila jako trezor uchovávající nejvýznamnější listiny, smlouvy, zlato a cennosti. Dimenzovaná byla na stovky kilogramů zlata a stříbra. Přístup k ní vede přes zámeckou kapli dolů po úzkém točitém schodišti a podzemními chodbami přes několikeré masivní dubové dveře s mohutnými zámky. Samotnou truhlu zabezpečují petlice a mechanické zámky. Dnes je to jediná dochovaná součást pozdně gotického mobiliáře zámku.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš