Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Dvoumilionová odměna pro nálezce pokladu století! Tak štědří byli krajští politici. Chtějí prý motivovat další objevitele

28.08.2016
Dvoumilionová odměna pro nálezce pokladu století! Tak štědří byli krajští politici. Chtějí prý motivovat další objevitele

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Soubor denárů je považován za poklad století

Soubor českých denárů z konce 10. století objevil v katastru obce Chýšť při severozápadní hranici Pardubického kraje v listopadu 2015 náhodný nálezce. Krajští radní na svém posledním jednání rozhodli o jeho odměnění částkou dvou milionů korun.

Znalci vyčíslili hodnotu na více než dvacet milionů

„Získali jsme do svého majetku zcela unikátní nález vysoké hodnoty. K jeho ohodnocení jsme zadali u Národního muzea v Praze znalecký posudek, který potvrdil předpoklady o unikátnosti nálezu a vyčíslil kulturně historickou hodnotu mincí na částku 23,5 milionu korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Při vyčíslení nálezného jsme přihlédli k obecné právní normě, kde je stanoveno, že nálezné činí desetinu ceny nálezu. V tomto konkrétním případě se jedná o částku ve výši dvou milionů korun. Kdybychom postupovali dle památkového zákona, kde se odměna stanovuje z ceny drahého kovu, ze kterého je vyroben, činilo by nálezné přibližně 11 tisíc korun. Tato zanedbatelná částka by znamenala ztrátu motivace pro další nálezce v budoucnosti, což může vést k situaci neodevzdání podobných hodnotných nálezů,“ dodal hejtman Martin Netolický.

Rarita, zachovalost a množství - v tom je poklad jedinečný 

„Poklad je jedinečný množstvím nalezených mincí a zlomků mincí, jejich zachovalostí i raritou některých exemplářů. Na území dnešního Pardubického kraje je tento nález z historického hlediska nejvýznamnějším mincovním pokladem, který se stal součástí veřejných muzejních sbírek a jehož vypovídací hodnotu bude možné využít k vědeckému výzkumu nejstarších dějin českého státu,“ konstatoval Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích.

Denárový poklad z Chýště je nyní součástí numismatické podsbírky muzea. Získaný poklad přispěje k dalšímu zhodnocení a zvýšení prestiže sbírek Východočeské muzea v Pardubicích a také ke zviditelnění Pardubického kraje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace