Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Láska na první pohled. Divadelní festival Perštejn(l)ove si získal srdce diváků. Na zámeckou akci pod širým nebem přišlo přes tisíc lidí

08.08.2016
Láska na první pohled. Divadelní festival Perštejn(l)ove si získal srdce diváků. Na zámeckou akci pod širým nebem přišlo přes tisíc lidí

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Jedno z festivalových představení.

První ročník divadelního festivalu Pernštejn(l)ove se vydařil. Pardubičtí diváci o představení po širým nebem měli zájem. Na čtyřdenní akci na pardubický zámek přišlo více než tisíc lidí. Inscenacím o lásce a vztazích přálo i počasí. Jen jedno představení se přesunulo do Rytířských sálů.

Nová tradice?

„Jsem pevně přesvědčen, že se nám podařilo vytvořit novou tradici divadelního festivalu na pardubickém zámku. Byli jsme příjemně překvapeni velkou návštěvností a příjemnou odezvou od diváků. Ti oceňovali celou akci, unikátní prostředí a také divadelní hry,“ říká ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

„Teď už připravujeme plány na další ročník. Rádi bychom festival rozšířili postupně tak, jak jsme slibovali, a dostali jej i za zámecké hradby nebo ven do Tyršových sadů. Příští rok se to asi ještě nepodaří, ale za tři čtyři roky si to už umím představit,“ dodal Libánek. 

„S napětím jsme očekávali reakce diváků. Také jsme si byli vědomi silné konkurence v zahájení Olympijského parku. Nakonec se ukázalo, že si lidé našli čas jak na sport, tak i kulturu. Pozitivní reakce máme na všechna představení i doprovodný program pro děti,“ říká produkční festivalu Kateřina Prouzová. 

Divadlo na nádvoří, dětský program v parkánu

Na pódiu na zámeckém nádvoří se představily soubory z celé republiky. Některé hrály v Pardubicích vůbec poprvé. „Herci byli příjemně překvapení krásou zámku i centra města a atmosférou festivalu,“ usmívá se Kateřina Prouzová.


Stinnou stránkou lásky je nevěra, ani o ní nechybělo divadelní představení

Součástí prvního ročníku festivalu Pernštej(l)ove bylo i Zámecké parkánování – sobotní program pro rodiny. Už od deseti od rána proudili do parkánu děti i jejich rodiče, aby si poslechli kapely, shlédli divadelní představení a vyzkoušeli svůj um v několika tvořivých dílničkách.

„Velký ohlas vzbudila kapela Pískomil se vrací a také divadlo Toy Machine. Jejich představení Baron prášil, které kombinuje loutkové a hrané divadlo, bavilo malé i velké,“ prozrazuje dramaturg akce Tomáš Klement. „Podobně zábavné bylo i představení Cirkusárium Divadla U plotny, při kterém se mohly děti přímo zapojit do děti a na příklad zkusit velrybě vytrhnout bolavou stoličku.“ Interaktivní byl i bubenický workshop s muzikoterapeutickým sborem Mlima Jua ze školy Svítání. 

Perštejn(l)ove? Láska na první pohled

Všechna představení si našla své diváky. Podvečerní produkce přitom pečlivě sledovali i zámečtí pávi, kteří se svými hlasy několikrát vstoupili do hry a rozesmály jak diváky, tak i herce na jevišti. Ani páteční chladné počasí nezasáhlo do programu. Večerní představení bylo operativně přesunuto do Rytířských sálů. „Vzhledem k tomu, že herci měli opravdu velmi sporé kostýmy, nechtěli jsme je ani diváky trápit studeným silným větrem na nádvoří,“ vysvětluje Kateřina Prouzová ze sdružení NaEx. Sál byl plný do poslední židle a publikum se bavilo od první do poslední minuty. 

Festival nabídnul i zajímavé soutěže. Hned první večer si přebrala poukaz na zážitkový let výherkyně za nejoriginálnější fotografii polibku na líbací lavičce, která před akcí stála u Zelené brány. Během festivalu diváci psali soutěžní milostné vzkazy. Ten nejzamilovanější zajistil pisateli nádherné společenské šaty.

„Vzkazů se sešlo téměř šedesát. Některé nás i dost pobavily,“ říká Tomáš Klement ze sdružení NaEx. Bez povšimnutí nezůstalo ani velké červené srdce na nádvoří před tzv. líbací lavičkou. Návštěvníci se s chutí líbali, pózovali a fotografovali.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace