Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Očekáváme strmý nárůst archeologických nálezů. Muzea jsou stále populární. I ona jsou ovlivněna rozvojem digitálních technologií

08.07.2016
Očekáváme strmý nárůst archeologických nálezů. Muzea jsou stále populární. I ona jsou ovlivněna rozvojem digitálních technologií

Foto: Východočeské muzeum

Popisek: Pardubický zámek

I takový obor, jako je muzejnictví, ovlivňuje rozvoj digitálních technologií. Jenže než budou všechny poklady z muzeí a galerie takzvaně zdigitalizovány, tedy nafotografování a zdokumentovány, bude to nějakou dobu trvat. Na pomoc mají nyní pracovníci krajských muzeí a galerie nový špičkový program Museion. Rozvojem muzejnictví v kraji v minulých pěti letech a plánem na další období se zabývala Rada Pardubického kraje.

Investice do krajských institucí

„V uplynulých pěti letech jsme vynaložili na investice do našich kulturních zařízení přes 205 milionů korun, přičemž část z toho pokryly fondy Evropské unie,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Celkovou revitalizací prošla historická budova Regionálního muzea v Litomyšli s celkovými náklady 70,8 milionu korun. Budova získala titul Stavba roku a se svou novou expozicí se muzeum stalo celostátním vítězem v soutěži „Gloria Musaealis“ v roce 2015. Zpřístupnění významných archeologických nálezů při rekonstrukci muzea si vyžádalo originální zastřešení v hodnotě více než čtyři miliony korun. 

„Také Východočeské muzeum v Pardubicích se sídlem na pardubickém zámku uskutečnilo několik projektů pro další obnovu budov a zlepšení návštěvnických služeb v celkové hodnotě 90 milionů korun,“ sdělil hejtman Netolický. Díky tomu láká své návštěvníky na nově otevřené expozice archeologie a historie města Pardubice, zprovoznilo kavárnu, upravilo sociální zařízení pro návštěvníky a zlepšilo navigační systém. Úpravy v prostorách Domu U Jonáše pro Východočeskou galerii stály více než 28 milionů korun. Díky tomu je tu mimo jiné i výtah pro bezbariérový přístup na výstavy. 

Posledním velkým projektem uplynulého období bylo pořízení evidenčního systému a publikačního portálu muzejních sbírek, který slze nalézt na adrese: www.klickesbirkam.cz. Ten stál více než 11,6 milionu korun. 

Počet ostatních muzeí vzrostl o třetinu

Pro městská a soukromá muzea zvýšil Pardubický kraj prostředky, směřované do dotačního programu v oblasti muzeí, v jehož rámci bylo rozděleno 4,65 milionu korun. V letech 2010 až 2015 vzrostl počet ostatních muzeí z 24 na 39 subjektů, což odráží nárůst zájmu turistů o tento druh trávení volného času. V roce 2015 navštívilo muzea v Pardubickém kraji celkem 406 000 osob.    

Poklady z muzeí budou dostupné zájemcům na internetu

Rada Pardubického kraje projednala Koncepci muzejnictví do roku 2020. „Pardubický kraj se chce zaměřit na zlepšení činnosti v oblasti elektronické evidence, digitalizaci sbírkových předmětů a zároveň na jejich prezentaci elektronickou formou, a tím i zlepšení informací o všech pokladech, které obsahují depozitáře muzeí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. 

Kam s archeologickými nálezy?

Významnou složkou práce v muzeích je činnost archeologů, konzervátorů a historiků, kteří se podílejí na přípravách výstav a dalších činností. Vzniknout by mělo centrální konzervátorské pracoviště, určené pro všechna krajská muzea dohromady. Stále také roste množství archeologického materiálu. „Musíme si uvědomit, že podle zákona je kraj vlastníkem všech archeologických nálezů, učiněných na jeho území, a má povinnost se o ně také starat. Již nyní prostory na uskladnění těchto sbírek nedostačují a vzhledem k velkým plánovaným stavbám (např. D35, obchvaty měst aj.) můžeme očekávat ještě jejich strmý nárůst,“ řekla Jana Pernicová. V této oblasti budou zřejmě kraje potřebovat pomoc státu. 

Zámek Pardubice zatím svůj potenciál nevyužívá

Odpověď na otázku, jak zatraktivnit pardubický zámek, dává postupně vytvářený Management plán rozvoje pardubického zámku, s jehož dílčí částí se radní také seznámili. Ten se zabývá zámkem Pardubice jak z hlediska památky, sídla kulturních institucí, relaxačního místa pro místní obyvatele i turistického magnetu. Přesně definuje problematické body, které je nutné pro další rozvoj vyřešit. Jedním z nich je možnost parkování turistů, cílená atraktivní navigace a rozšíření návštěvnického servisu. Tvůrci dokumentu doporučují co největší přesun depozitářů mimo historickou budovu a rozšíření veřejně přístupných prostor. To by umožnilo i vybudování nového návštěvnického okruhu s pracovním názvem Vítejte na dvoře Pernštejnů. Půjde o exkurzi do jednotlivých činností běžného života šlechty, obslužných provozů, zbrojnice a podobně. 

Provoz zámku ovlivní další velká rekonstrukce

Přestože je řada prostor zámku Pardubice opravených, ještě jedna velká rekonstrukce sídlo muzea a galerie čeká. A to zejména kvůli dožívajícím rozvodným sítím. To se dotkne nejen návštěvnických prostor v samotném paláci, ale i obslužných prostor a dílen, nutných pro provoz zámku a některých exteriérů. Zahájení rekonstrukce je plánováno na rok 2018 a předpokládaná cena je odhadována na 111 milionů korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš