Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubické referendum se blíží. Obvody ano, či ne?

28.05.2013
Pardubické referendum se blíží. Obvody ano, či ne?

Foto: profimedia.cz

Popisek: Pardubice

Za dva týdny se Pardubice opět ocitnou na titulních stránkách českých deníků. Občané mají ve čtvrtek 13. června v referendu rozhodnout, zda si přejí zachovat nebo zrušit přemílané a kritizované městské obvody.

A kampaň právě začala. A to paradoxně výtkou opoziční ODS, že magistrát v čele s primátorkou Štěpánkou Fraňkovou, která za zrušení obvodů bojuje, ještě žádnou kampaň nezačal. Podle zastupitele ODS Petra Klimpla se tak stalo s jasným scénářem: Magistrát prý očekává, že referendum bude stejně kvůli nízké účasti neplatné, ale kvůli sofistikovaně formulované otázce referenda Fraňková dostane do rukou bič, aby malé radnice zrušila později bez posvěcení občanů.

 „Spousta lidí ani neví, že nějaké referendum bude. Bylo proto potřeba postavit referendovou otázku tak, aby vyzněla pro obvody negativně,“ tvrdil novinářům Klimpl. Magistrát podle něj zcela rezignoval na propagaci hlasování.

To však primátorka jednoznačně odmítla, magistrát prý chystá několik besed a spoty o referendu budou dokonce i v autobusech MHD. Otázkou však je, zda na Klimplově tvrzení nebude přece jen trochu pravdy, když samotné hnutí Sdružení pro Pardubice, jehož je primátorka členkou, je v otázce obvodů rozpolcené.  Bodejť by nebylo, když jeho zástupci starostují hned několika městským obvodům.

S obvody jsou Pardubice výjimkou 

„Vedle besed v klubu seniorů na Dubině a v Integračním centru Kosatec chystáme i větší setkání s občany 5. června v hudebním sále magistrátu,“ odrazila Klimplovu kritiku Fraňková. Veškeré informace jsou navíc dostupné i na webu Pardubic a v Radničním zpravodaji.

Také ostatní pardubické partaje, jejichž členové sedí v městském zastupitelstvu, se v otázce obvodů drží zpátky. Jasno nemají a i jejich kampaně podle toho budou vypadat. Představitelé většiny stran tvrdí, že budou spíš lákat lidi k urnám, než aby jim říkali, jak se mají rozhodnout.. A to i přesto, že Pardubice jsou mezi podobně velkými městy se svými obvody téměř výjimkou, podle kritiků vyjdou daňové poplatníky ročně na 50 milionů korun a ještě občanům ztěžují život chozením na dva úřady.

Pouze sdružení Pardubáci je jednoznačně pro zrušení obvodů. Ostatně, s tímto záměrem už šlo před dvěma roky do komunálních voleb. 

Výsledky nebudou závazné

Pokud bude účast v referendu nižší než 35 procent, hlasování bude neplatné. A to reálně hrozí, při posledních komunálních volbách v roce 2010, které měly celorepublikově mnohem větší mediální odezvu, totiž v Pardubicích přišlo k urnám jen necelých 42 procent voličů. 

Právě proto bude mít referendum proti kterýmkoliv volbám jednu změnu: v jeho průběhu nebude možné podávat informace o volební účasti. Jinak vše bude probíhat jako obvykle, stejné budou i volební okrsky. Jelikož hlasování skončí ve 22 hodin, výsledky referenda by mohly být známé už kolem půlnoci ze čtvrtka na pátek. A vlastně ještě jedna věc bude jiná. Český statistický úřad, jehož pracovníci při volbách sčítají hlasy, tentokrát zastoupí městská komise. 

Referendová otázka zní: Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubice na městské obvody?

Hlasování přijde daňové poplatníky na minimálně tři čtvrtě milionu korun, jeho výsledky přitom stejně nebudou závazné. Konečné slovo totiž budou mít opět zastupitelé. Malé radnice navíc budou v případě neúspěchu v lidovém hlasování moci zorganizovat takzvaná obranná referenda, která jim mohou zajistit zachování obvodů.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.