Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rekordní Burza filantropie! Firmy daly neziskovkám téměř půl milionu korun. Třeba na podporu žen z dětských domovů, které dnes mají vlastní rodinu

20.06.2016
Rekordní Burza filantropie! Firmy daly neziskovkám téměř půl milionu korun. Třeba na podporu žen z dětských domovů, které dnes mají vlastní rodinu

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Radní Pavel Šotola předává dar

Pardubice se proměňují v město filantropů. Popáté se zde konala dobročinná Burza filantropie, na které se setkávají zástupci neziskových organizací, firem a veřejné správy. Neziskovky prezentují projekty a donátoři je v případě zaujetí podpoří svými dary. Letošní Burza filantropie byla rekordní ve všech směrech – zúčastnilo se jí patnáct donátorů, předali šeky v celkové hodnotě 436 000 korun, obdarováno bylo dvanáct neziskových organizací.

Již pátým rokem

Burzu filantropie pořádá pátým rokem Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj, za podpory Krajské hospodářské komory. Její výsledky a přínosy Burzy filantropie zhodnotil jeden z donátorů - radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola: „Mám radost, že se rozšířila rodina donátorů. Svými zvídavými dotazy burzu oživili a neziskovky si musely potřebnost projektů obhájit. Díky tomu jsme se dopracovali k rekordní částce v pětileté historii burzy. Jak už to na Burze filantropie bývá, vzájemné poznání přinese další společné veřejně prospěšné aktivity firem a neziskových organizací.“

A jak konkrétně peníze z Burzy filantropie pomohou? Spolek Apolenka bude moci nakoupit nové pomůcky pro provoz hiporehabilitace – léčebné terapie s koňmi. Projekt zaujal donátory natolik, že Apolence poskytli 104 000 korun. Odměnu za svoje snažení dostali i nadšenci z Pardubického spolku historie železniční dopravy, kteří díky podpoře na burze dokončí opravu motorového vlaku, ten poté bude vystaven v železničním muzeu v Rosicích nad Labem.

Nejvíce pro salesiány

Projekt Salesiánského klubu mládeže – CENTRUM DON BOSCO si donátory naprosto získal. Věnovali mu největší částku dne – 110 000 korun. Salesiáni pomohou mladým ženám, které vyrůstaly v dětských domovech a nyní mají vlastní rodinu. Během setkávání budou mladé matky sdílet své pocity a životní útrapy ve skupině žen s podobnými osudy.

Přízeň získala také Skutečně zdravá škola na Pardubicku, která zlepší stravování na základních školách. Jejich idea není založena pouze na zdravém jídle, ale také na vaření z produktů místních výrobců a farmářů. Donátoři mysleli i na seniory, díky jejich podpoře bude moci pořídit Pardubický klub pro seniory nový vozík na vycházky po okolí. A pomoc se dostala také k lidem s duševním onemocněním. Projekt organizace Péče o duševní zdraví, zvelebí byty, v nichž se duševně nemocní připravují na svůj samostatný život po ukončení léčby.

Podporu získaly také projekty organizací CEDR Pardubice, Charita Přelouč, Křižovatka handicap centrum, DaR – centrum pro dítě a rodinu, Česká abilympijská asociace a ROSKA, která pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou.

Stále podceňovaná myšlenka 

„Myšlenka pomoci potřebným na Burze filantropie je stále více doceňována, o tom svědčí zájem donátorů i dalších podporovatelů. Úspěchy sklízí i v zahraničí, letos byla Burza filantropie oceněna jako třetí nejlepší sociální inovace v mezinárodní soutěži SozialMarie. Burza je krásnou ukázkou jak lze elegantně a efektivně pomáhat tam, kde je potřeba,“ zamýšlí se Miluše Horská, senátorka za Pardubicko a Chlumecko, která je také místopředsedkyní pořádající Koalice nevládek Pardubicka. 

Všichni, kdo se již těší na příští Burzu filantropie, nemusí čekat příliš dlouho. Další burza se uskuteční 22. června od 13 hodin ve Spolkovém domě v Chrudimi. Svým potleskem může přijít podpořit neziskovky v jejich snažení opravdu každý!

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš