Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je na cestě k zápisu na seznam UNESCO. Tuto mimořádnou hodnotu chceme sdílet s celým světem, zaznívá od vedení Pardubického kraje

14.06.2016
Národní hřebčín Kladruby nad Labem je na cestě k zápisu na seznam UNESCO.  Tuto mimořádnou hodnotu chceme sdílet s celým světem, zaznívá od vedení Pardubického kraje

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Národní hřebčín Kladruby nad Labem je na cestě k zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je na cestě k zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jeden z nejstarších hřebčínů na evropském kontinentě zajišťuje chov starokladrubského koně, přičemž základní kmenové stádo je i národní kulturní památkou a jediným památkově chráněným živým tvorem na světě. Koncem týdne ministr zemědělství Marian Jurečka a ministr kultury Daniel Herman podepsali společnou dohodu o zřízení Rady památky Historická krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem. Jejím předsedou byl jmenován Roman Línek, první náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Ustanovením rady Česká republika zahájila finální krok, kterým se bude závazně ucházet o zařazení památky na Seznam UNESCO. „Vzhledem k mimořádné hodnotě celého kladrubského areálu i zde chovaných koní zahajujeme konkrétní kroky, aby se Národní hřebčín dostal na Seznam UNESCO. Naším cílem je předat kulturně historický klenot, jakým Kladruby bezpochyby jsou, v co nejlepším stavu dalším generacím. Loni na podzim skončila rekonstrukce areálu Národního hřebčína, která stála celkem 348,67 milionu korun,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Kraj jako koordinátor

Roman Línek, který je předsedou devítičlenné rady památky, se problematice hřebčína věnuje od založení krajů v roce 2000. „V našem kraji máme na Seznamu UNESCO už Litomyšlský zámek a tradiční vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, ale historická krajina hřebčína je něco zcela jiného. Úžasným způsobem rozvíjí turistický potenciál našeho kraje pro milovníky koní a přírody. Rád bych přispěl jako prostředník a koordinátor mezi našimi dotčenými obcemi, krajem a příslušnými ministerstvy k tomu, aby se vše podařilo,“ uvedl náměstek Línek.

Vysvětlil, že kromě krásného cíle dostat 1200hektarový areál včetně hřebčína na Seznam UNESCO, jsou tu ještě krajské silnice, mosty, které potřebují opravit, aleje, které je nutné obnovit, podél Labe vzniká další díl Labské cyklostezky a je potřeba pomoci turistické infrastruktuře. „Nesmíme také zapomínat, že tu jsou i obce, které na tomto území leží, a jejich obyvatel se zápis také dotkne. Nejenom pravděpodobným zvýšením počtu turistů, ale také některými omezeními. A to všechno je třeba dobře se všemi probrat a vysvětlit si to. Právě proto jsme se byli vloni se starosty místních obcí podívat v Lednicko-valtickém areálu, který má proces zápisu úspěšně za sebou.“

K propagaci hřebčína přispěje i představení památky na výstavě Památky mé země letos v září v sídle UNESCO v Paříži i další díl výjimečného televizního dokumentárního seriálu Národní klenoty s Miroslavem Táborským v roli průvodce. „Věřím, že v průběhu roku 2017 bude vše připraveno k tomu, abychom oficiální přihlášku odeslali. Zatím je v České republice zapsáno na Seznamu UNESCO 12 movitých památek, my bychom tedy mohli mít tu šťastnou třináctku. Rozhodně k tomu máme z připravovaných projektů v naší zemi i díky dnes ustavené radě nejblíž,“ dodal Línek.

Obnova hřebčína vytvořila podmínky pro turistickou atrakci

Kladrubský hřebčín byl od roku 2014 dva roky rekonstruován. Opravena byla většina staveb, mezi nimi 16 národních kulturních památek a jedna kulturní památka. Po necelých dvou letech se do hlavního stájového areálu vrátili koně.

Podle ministra kultury Daniela Hermana je obnova hřebčína coby unikátní historické památky poctou starokladrubskému koni a jedním z mnoha výrazných úspěchů, kterého Národní hřebčín ve spolupráci s Ministerstvem kultury v posledních letech dosáhl. „Jsem přesvědčen, že se hřebčín právem v dohledné době stane součástí světového dědictví UNESCO. Děkuji proto všem, kteří k tomuto unikátnímu projektu svým úsilím přispěli, a přeji kladrubskému hřebčínu i starokladrubskému koni budoucnost právě tak úspěšnou a slavnou, jakou je jeho minulost,“ uvedl ministr Herman. 

 „Areál s novými prohlídkovými okruhy je příležitostí k oživení činnosti a propagace kladrubského hřebčína včetně starokladrubských koní. Rozsah nemovitého majetku hřebčína, který je téměř totožný s rozsahem původního dvorního hřebčína, skýtá velký potenciál pro veřejné služby a prezentaci tohoto jedinečného kulturního dědictví. Vidíme v něm i velký turistický potenciál, a to například díky výhodné poloze areálu, který je nedaleko krajské metropole, ale i nedaleko Prahy. Díky tomu je na rozdíl od jiných hřebčínů velmi dobře dosažitelný,“ řekl ředitel hřebčína Jiří Machek. Nejbližší významnou akcí bude v Kladrubech nad Labem na závodišti Velký jezdecký den, v neděli 26. června od 13 hodin.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš