Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Národní soutěž Chléb roku 2016 již zná své vítěze, v soutěži se utkalo sedmdesát čtyři soutěžních chlebů od firem z celé republiky. Nejlepší konzumní chléb z průmyslové pekárny upekli ve Žďáru nad Sázavou

10.06.2016
Národní soutěž Chléb roku 2016 již zná své vítěze, v soutěži se utkalo sedmdesát čtyři soutěžních chlebů od firem z celé republiky. Nejlepší konzumní chléb z průmyslové pekárny upekli ve Žďáru nad Sázavou

Foto: svazpekaru.cz

Popisek: Nejvíc přihlášených vzorků bylo v kategorii Chléb bez hranic. Je určena pro chlebové speciality, definované ve vyhlášce jako chléb pšeničný, žitný, celozrnný, vícezrnný a speciální.

Prestižní soutěž Chléb roku, která se uskutečnila 9. června v Pardubicích v rámci tradičních pekařských slavností Dny chleba, zná své letošní vítěze. Nejlepší chléb z průmyslové pekárny v kategorii Konzumní chléb upekli v pekárně ENPEKA, Žďár nad Sázavou. Vítězem v kategorii Řemeslný chléb se stal výrobek z pekárny INPEKO, Ústí nad Labem. Vítězem volné kategorie stále oblíbenějších chlebových specialit Chléb bez hranic se stali pekaři společnosti PENAM.

Tradiční pekařskou slavnost Dny chleba každoročně pořádá Svaz pekařů a cukrářů v ČR. V rámci 22. ročníku se akce v Pardubicích, městě potravinářů, zúčastnilo více než 400 potravinářských odborníků a pozvaných hostů.

Chléb roku 2016

Největší pekařská akce v zemi

Dny chleba se od skromných začátků vyprofilovaly v prestižní akci, staly se místem setkávání odborníků, výměny zkušeností a hledání cest a způsobů, jak vyrobit a nabídnout spotřebiteli co nejkvalitnější chléb a další pekařské výrobky. Součástí akce byla vedle národní soutěže Chléb roku výstava dodavatelů pekárenského oboru a odborný seminář, zaměřený na nové technologické postupy a netradiční suroviny při výrobě chleba. Dny chleba 2016 slavnostně zahájil primátor Pardubic Martin Charvát. Akt svěcení chleba – Božího daru celebroval na zahajovacím ceremoniálu generální vikář Královéhradecké diecéze Mons. Josef Socha. Osvětovou akci na podporu kvalitních tuzemských potravin a českého chleba finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství ČR.

Pro kvalitní chléb do Tesca

V Pardubicích se utkalo celkem 74 soutěžních chlebů od pekařských firem z celé ČR. Nejvíc přihlášených vzorků bylo v kategorii Chléb bez hranic. Je určena pro chlebové speciality, definované ve vyhlášce jako chléb pšeničný, žitný, celozrnný, vícezrnný a speciální. Kvalitu soutěžních chlebů hodnotilo patnáct zkušených pekařských odborníků, kteří úspěšně prošli certifikací pro posuzovatele senzorické analýzy pekařských výrobků, kterou provádí VŠCHT Praha. Hodnotily se především senzorické parametry chleba, jako vzhled, tvar a objem chleba, dále kůrka, střídka, vůně a chuť.

Chléb roku 2016

Již posedmé se prestižní akce pekařů i samotná soutěž uskutečnily ve strategickém partnerství s jedním z největších hráčů na maloobchodním trhu, společností Tesco. Společně tak propagují kvalitní chléb a snaží se jej nabídnout co největšímu množství spotřebitelů. Řada členů pekařského cechu úspěšně využívá při prodeji svých výrobků získaná ocenění Chléb roku či Chléb vynikající kvality. Tato označení jsou pozitivně vnímána spotřebiteli, protože v obchodech podle této značky velmi snadno rozliší vysoce kvalitní chléb od standardního.

Spotřeba chleba roste – je levný

V České republice se ročně vyrobí okolo 300 tisíc tun chleba. Spotřeba chleba podle ČSÚ po mnohaletém poklesu zaznamenala mírný nárůst – zvýšila se na 40 kilogramů na osobu a rok. Důvodem zvýšené spotřeby chleba je bohatá nabídka chlebového sortimentu v obchodech, výživová jedinečnost této potraviny a také přesun preferencí spotřebitelů od pečiva směrem k chlebu z důvodu šíření mýtů o škodlivosti lepku v médiích. Každý Čech ročně utratí za chléb v průměru necelých tisíc korun.

Konzumní chléb roku 2016

Výrobní cena chleba je však podle mínění pekařů dnes velmi nízká a neodpovídá jeho hodnotě, což je velmi trápí. Spotřebitelská cena chleba klesá již od roku 2008 a zákazník podle ČSÚ zaplatí za jeden kilogram v obchodě necelých 22 korun. Podle šetření Eurostatu je český chléb osmým nejlevnějším v EU. „Nízká cena neumožňuje pekařům investovat do rozvoje, řádně odměňovat zaměstnance ani získávat pro pekařské řemeslo mladé adepty. Přitom výroba chleba vyžaduje vysokou odbornost a kvalifikaci, je 'Královskou pekařskou disciplínou' a zároveň prestižní záležitostí pro každého výrobce. Většina pekáren v naší zemi má z důvodu nízkých cen existenční problémy. Nízké ceny chleba a pečiva způsobily, že každý sedmý pekař od roku 2000 zkrachoval. Obchodní řetězce by měly preferovat více kvalitu chleba, než nízkou cenu, aby výrobci nebyli nuceni opouštět tradiční technologie, které jsou náročnější na čas a kvalifikaci pekařů,“ komentuje současnou situaci předseda Svazu pekařů Jaromír Dřízal.

Český chléb je naše „rodinné stříbro“

Češi jsou poměrně konzervativní spotřebitelé a typický konzumní chléb, v případě pomoučněné kůrky známý pod názvem Šumava, je pro ně pořád jasná jednička. V poslední době se však na trhu začínají čím dál více prosazovat novinky, přinášející spotřebitelům zdravotní benefity, vícezrnné a celozrnné chleby a chlebové speciality nejrůznějšího surovinového složení, hmotností a tvarů od lokálních pekařů.

Řemeslný chléb roku

Podle odborníků na výživu je kvalitní, dobře propečený kvasový chléb zdraví velmi prospěšný. Chléb tvoří základ výživové pyramidy a výživoví poradci na něm oceňují řadu pozitiv – jde o významný zdroj bílkovin vitamínů řady B, železa, vápníku a vlákniny, jíž je v naší stravě nedostatek. Vláknina působí aktivně proti civilizačním chorobám, snižuje hladinu cholesterolu a je prevencí cukrovky. Při výběru chleba by měli mít spotřebitelé na zřeteli, jaký druh a složení je nejvhodnější pro jejich zdravotní potřeby. „Český chléb je naše 'rodinné stříbro', které bychom si měli udržovat i do budoucna. Národní soutěž Chléb roku je velmi důležitá, protože soupeření pekařů přispívá k růstu kvality, udržení gastronomických tradic a poskytuje spotřebitelům možnost zakoupit si chléb té nejvyšší kvality. Nezapomínáme ani na osvětu spotřebitelů a spustili jsme letos pro ně speciální web o chlebu www.chlebnasvezdejsi.cz,“ uzavírá Jaromír Dřízal.

Chléb bez hranic roku 2016

Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s., je významné potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy a podporuje činnost firem, podnikajících v pekařském a cukrářském oboru. V současné době sdružuje 120 členů – pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin a služeb pro tyto obory a potravinářských škol. Více informací na www.svazpekaru.cz. Podrobné informace o fenoménu 'chléb' naleznete na osvětovém webu www.chlebnasvezdejsi.cz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL