Student přeloučského gymnázia zazářil na vědecké soutěži v USA. Jeho „záliba“ v kvasinkách může pomoci pacientům s nemocí, u níž je šedesátiprocentní úmrtnost
18.05.2016
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Student přeloučského gymnázia Jan Blaha zazářil na vědecké soutěži v USA.
Vynikajícího úspěchu dosáhl Jan Blaha, student Gymnázia a Střední odborné školy Přelouč, na mezinárodní soutěži I-SWEEEP 2016 v americkém Houstonu. Tam postoupil jako vítěz Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. V kategorii Environment – Healthcare & Disiase Prevention se svým projektem Karbonická anhydráza Nce103p patogenní kvasinky Candida parapsilosis získal v konkurenci téměř 200 soutěžících z celého světa bronzovou medaili.
Boj s kvasinkami
Úspěšný projekt je zaměřen na boj s kvasinkami rodu Candida. „Ty mohou způsobit závažné systémové sepse, které se v současné době jen velmi obtížně léčí. Úmrtnost postižených, především pacientů s oslabenou imunitou, dosahuje až 60 procent,“ vysvětlil Jan Blaha, proč je výzkum v této oblasti hodnocen jako vysoce potřebný a samotná práce jako velmi užitečná pro praktické řešení dané problematiky.
Velkému úspěchu předcházela celoroční systematická práce v laboratoři chemie a biologie Gymnázia a Střední odborné školy Přelouč pod vedením Ing. Evy Kroft a Mgr. Doubravky Vavrečkové, v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky a také na Univerzitě Pardubice pod odborným dohledem RNDr. Olgy HruškovéHeidingsfeldové, CSc. a Jiřího Dostála, Ph.D.
Pardubice, Praha, Los Angeles...
Do soutěže byl Jan Blaha nominován asociací AMAVET, která vyhledává a rozvíjí mládež s vědeckým a technickým nadáním. S projektem se umístil na 1. místě nejen na Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji, ale také v národním kole soutěže Expo Science AMAVET v Praze. Za pozornost stojí také jeho nominace na konferenci Intel-ISEF 2017 v Los Angeles, která je největší středoškolskou soutěží světa.
„Ukazuje se, že pořádání soutěží, kde se setkávají talentovaní studenti, má smysl. Pro mladé nadšené vědce je to šance, jak se poměřit s kolegy a třeba i nastartovat kariéru. Každoročně se na nich objevuje řada nejen zajímavých, ale hlavně užitečných projektů z různých odvětví. Výzkum Jana Blahy je typickým příkladem, neboť by v budoucnu mohl pomáhat k záchraně životů. Je velice potěšující vidět, že byla jeho práce oceněna i v zahraničí,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Vložil: Lucie Bartoš