Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Po sedmi měsících úleva. Dopravní špunt u Parama je obousměrný!

22.05.2013
Po sedmi měsících úleva. Dopravní špunt u Parama je obousměrný!

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační fotografie.

Lidem pendlujícím mezi Přeloučí či západním předměstím krajského města a centrem se po sedmi měsících zdržení v zácpách kolem Parama ulevilo. Byl totiž opět obousměrně otevřen opravovaný nájezd, který spojuje obchvat města ve směru Chrudim a Hradec Králové se silnicí z centra na Přelouč.

Doposud musela doprava ve směru z města do Přelouče přestavovanou křižovatku objíždět přes město nebo okolní vesnice.

Čekání hned tak neskončí

„Bylo to tu hlavně ve špičkách vždycky hrozné, teď to bylo ale ještě horší. Cesta z práce domů mi kvůli objížďce přes město trvala o 20 minut déle. Už aby byla křižovatka u Parama úplně hotová, snad už tady pak zácpy nebudou vůbec,“ řekla slečna Michaela, která bydlí ve Starých Čívicích na předměstí Pardubic.

Na to si však lidé budou muset počkat ještě dva roky. Další blízkou úlevou bude letos v červenci zprovoznění opravované poloviny mostu na Přelouč na silnici I/2, který je podobně jako spodní patro rozšiřován v místě křižovatky na čtyřpruh.

Hotové jsou ale už i některé další části rekonstruované křižovatky.  Vznikl tu nový podchod, vybudována byla i nosná konstrukce pro budoucí lávku pro pěší a cyklisty na přeloučské výpadovce. Nové jsou rovněž sloupy veřejného osvětlení. Zatím se tak na nejproblémovější křižovatce v celém kraji proinvestovalo 18 milionů korun.

Celková cena? Až miliarda

Celé křížení u Parama by mělo mít po rozšíření na čtyřpruh asi o 40 procent větší dopravní propustnost než dnes. Přispěje k tomu i náhrada „spodních“ semaforů velkým kruhovým objezdem s bypassem pro auta jedoucí z Hradce na Chrudim (silnice I/37) a dalšími dvěma přímými odbočovacími pruhy při odbočování vpravo. Přímé odbočovací pruhy budou částečně i na „horní“ křižovatce, takže semafory mají v důsledku řídit jen čtyři jízdní směry.

Samozřejmostí je vybudování samostatných a od silnice oddělených stezek pro pěší a cyklisty rovněž v koridoru silnice I/37. „Veškerá křížení pěších a cyklistů s motoristickou dopravou budou mimoúrovňová. Rozšíření silnice I/37 si navíc vyžádá úpravy a přeložky dotčených  inženýrských sítí. Vybudujeme opěrné stěny a železniční tratě budou přemostěny nově budovanými mosty, konkrétně trať Praha–Česká Třebová i trať Pardubice–Hradec Králové.,“ slíbilo v projektu Ředitelství silnic a dálnic.

Celková cena za přestavbu křižovatky u Parama se pomalu blíží jedné miliardě korun. Po dokončení má následovat i rekonstrukce navazující křižovatky Palackého poblíž železničního nádraží.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace