Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zhoršená statika dominanty Pardubic! Lešení vydrží do prázdnin

21.05.2013
Zhoršená statika dominanty Pardubic! Lešení vydrží do prázdnin

Autor: Pardubice.eu

Popisek: Zelenou bránu zakrylo lešení.

Snad nejznámější dominantu krajského města, Zelenou bránu, zakrylo padesát metrů vysoké lešení. Oprava pardubické památky tak vstupuje do další fáze.

Pracovníci stavební firmy už položili pod bránou novou kanalizaci a vyměnili dlažbu.  „První etapu máme úspěšně za sebou. Kromě nové kanalizace jsme v samotném průchodu vyměnili dlažbu. Místo dřevěných kostek, do kterých se dostávala dešťová voda, a v zimě namrzaly, jsme zde položili žulovou dlažbu,“ říká Alena Blažková z pardubického magistrátu.

Současně s výměnou kanalizace probíhal v těchto místech i archeologický průzkum. A nálezy splnily očekávání. „Ve výkopech jsme zachytili vrstvu, ve které se vyskytovaly keramické fragmenty z 16. století. Vrstva nesla stopy po propálení, což může souviset s požárem z první poloviny 16. století,“ vysvětluje František Kašpárek z Východočeského muzea. Archeologové zde dále našli kamenné základy. Zda se jedná o základy původní nebo té současné brány, se teprve uvidí na základě následného vyhodnocení, které bude probíhat do března příštího roku. Všechny nálezy budou poté zařazené do sbírek Východočeského muzea v Pardubicích.

Blesk udeřil do jižní části brány

V nejbližších dnech tak začnou práce na druhé etapě. Její hlavní součástí je statické zpevnění pláště. „Právě proto dostala Zelená brána lešení. Teď se budou doplňovat zpevňující táhla a dělat nové nerezové opásání, které se napne kolem věže,“ říká Blažková. Ke zhoršení statiky došlo před lety po úderu bleskem do jižní části brány. Zelená brána bude mít po rekonstrukci také opravený ochoz, kde dojde k výměně poškozených dřevěných konstrukcí a betonových krakorců.

První dvě etapy by měly být dokončené na konci června. Není ale vyloučené, že dojde k několikadennímu zpoždění. Práce na rekonstrukci se totiž musely přerušovat kvůli pardubickému půlmaratonu.

Třetí etapa? Až deset milionů korun

Město opravuje svoji nejznámější památku bez dotací. První dvě etapy vyjdou na 2,5 milionu korun. Na třetí etapu zatím Pardubice peníze nemají. „Třetí etapa je nejnákladnější a mělo by v jejím rámci dojít k sanaci historického zdiva věže,“ říká primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková s tím, že náklady na třetí etapu jsou odhadovány až na deset milionů korun. Před zahájením třetí etapy bude také město rozhodovat o tom, jestli Zelená brána dostane zpět omítku, nebo dojde pouze k zakonzervování zdiva.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace