Evakuace Pardubic nyní nehrozí, letecké pumy však straší nadále
20.05.2013
Foto: www.pardubice.eu
Popisek: Letecká bomba nalezená ve společnosti PARAMO v roce 1995.
Po čtyřech měsících neklidu skončily sanační práce v okolí Parama. Je tak již pryč riziko možného nálezu nevybuchlé munice z druhé světové války a tím evakuace velké části města.
Dokončovací práce na likvidaci ekologických zátěží potrvají do června, to se však obejde bez rizika nálezu letecké pumy. „Možnost, že při výkopech firma narazí na nevybuchlé bomby, bylo veliké. Dlouho a pečlivě jsme se připravovali na opatření, která by následovala, ale faktem je, že evakuace obyvatel i likvidace munice by velmi zkomplikovaly život v našem městě,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.
Nevybuchlé letecké pumy přitom budou zřejmě Pardubicím hrozit i v budoucnu. Rozsáhlé zemní práce jsou plánovány například při výstavbě a rozšiřování komunikací v této lokalitě.
Sanační práce u Parama začaly v lednu letošního roku. Riziko, že při nich dělníci narazí na nevybuchlou munici, ležící v zemi desítky let, bylo poměrně reálné. Na celém území Pardubic může být z období náletů na Pardubice během druhé světové války v zemi podle odhadu pyrotechniků až 130 nevybuchlých leteckých pum, podstatná část pak právě v okolí vlakového nádraží a Parama, které byly cílem náletů.
Provoz na železnici by se zastavil
V případě nálezu některé z nich by čekala obyvatele v okruhu 1100 metrů evakuace, podobně jako obyvatele žijící podél trasy, po níž by záchranáři nevybuchlou bombu převáželi k případné likvidaci. Jen v kruhové evakuační zóně by muselo opustit domovy na dva tisíce lidí, v zóně podél přepravní trasy dokonce až deset tisíc lidí.
Evakuovány by musely být i dvě mateřské a tři základní školy a na trase převozu dalších šest školských zařízení. Zastavil by se provoz na železnici, uzavřeno by muselo být pardubické letiště, neprůjezdný by byl i silniční tah od dálnice směrem na Chrudim.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.