Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Židle! S tímhle jsme tedy nepočítali… A místopředsedkyně Zelených raději opustila sál i s kohortou. Exkluzivní reportáž Zdeňka Svobody z Pardubic

13.02.2016
Židle! S tímhle jsme tedy nepočítali… A místopředsedkyně Zelených raději opustila sál i s kohortou. Exkluzivní  reportáž Zdeňka Svobody z Pardubic

Autor: Zdeněk Svoboda

Popisek: Beseda o islámu v Pardubicích

FOTOGALERIE, REPORTÁŽ „Přineste židle, čím víc, tím líp, s tímhle jsme nepočítali,“ volali půl hodiny před začátkem organizátoři besedy o islámu pořádané Blokem proti islámu a Úsvitem - Národní koalice v pardubickém Domě techniky. Zájem o debatu s krajskými i celorepublikovými lídry Bloku a Úsvitu byl podle organizátora akce nečekaný...

„Oceňuji, že kdo to chtěl vidět, zůstal i na stání a to byla teprve první z pěti plánovaných besed v Pardubickém kraji,“ pochvaloval si pro KrajskéListy.cz moderátor debaty, místopředseda pardubického Úsvitu Pavel Kozdera. 

Jako hlavní hvězdu vyslal Úsvit svého předsedu, válečného veterána Mirka Lidinského, kterému víc než zdatně sekundoval, zvláště pak v otázkách migrace, místopředseda BPI sociolog Petr Hampl, nechyběl ani poslanec za Úsvit Augustin Karel Andrle.    

Nechci se koukat, jak nám někdo postupně přebírá moc ve státě 

„Sám jsem se přesvědčil v Afghánistánu, co radikální islamisté dokážou, jak jsou a umí být krutí. Jelikož jsem jako voják přísahal, že budu bránit bezpečí naší země, nedopustím, aby nám někdo diktoval, jaké hodnoty máme vyznávat, jak se máme chovat a nechci se koukat, jak nám někdo postupně přebírá moc ve státě. My potřebujeme novou, funkční vládu,“ prohlásil před plným sálem předseda Úsvitu, když se jej moderátor dotazoval, co jej přivedlo do politiky. Úsvit nasadil do senátních voleb také dalšího vojáka sedícího mezi debatéry – pplk. Karla Daňhela, bývalého velitele dopravního letectva AČR, který se vzepřel velení armády a odmítl dát pozitivní posudek na nákup letadel Casa. „Zavřeme hranice, nikoho sem prostě nepustíme. Také jsem byl v Afghánistánu a mám s islamisty jen tu nejhorší zkušenost,“ odpovídal Daňhel na dotazy publika. 

V sále určeném pro 80 posluchačů se jich podle propočtů pořadatelů nakonec tísnilo 117 a byly cítit všudypřítomné emoce. V odpovědích krajských kandidátů převládala zpočátku lehká nervozita, která však postupem času zcela odpadla. 

Nechci jen nečině přihlížet 

„Do bloku mě přivedla snaha udělat něco se současným stavem. Nechci jen nečině přihlížet, jak se nám to tu za několik desítek let zhroutí. Vzpomínám si, jak jsem jela vlakem a mladý pár se na mě koukal posměšně, že mám odznak BPI a po krátké výměně názorů mi při vystupování ten kluk řekl, že vlastně souhlasí skoro se všemi argumenty, které jsem jim předložila,“ přidala historku ze života šéfka pardubického BPI Marie Čapková na dotaz, co ji přivedlo do BPI.  

Od slov k činům

„Slova jsou slova, ale my nezůstáváme jen u slov. Chceme, aby uprchlíci nemuseli svou vlast opouštět a pan poslanec Andrle, jakožto muž činu, vám k tomu poví víc,“ předal moderátor mikrofon poslanci a vyzval jej, aby vysvětlil publiku jeho syrskou anabázi. „ Jsem členem Meziparlamentní skupiny přátel pro blízký východ a i z osobních rozhovorů se syrským vyslancem vím, jak moc je situace v zemi vážná a jak moc ji devastují sankce a embarga uvalená EU. Interpeloval jsem v této věci premiéra, ale ten se spoléhá  jen na mezinárodní vyjednávání, a to prosím jako jeden z mála států máme se Sýrií diplomatické styky a mohli bychom jednat po vlastní ose. Vláda ale nechce!“ sklidil Andrle potlesk.

Poslanec hlavně ale publiku vysvětlil, jak spolu se svým synem Richardem, který je předsedou Úsvitu v Pardubicích, podali žádost o dotaci na okamžitou pomoc pro Sýrii za Řád sv. Lazara. „Jsme členové tohoto řádu a máme v Damašku patriarchu Řehoře pro celý blízký východ, vede tam křesťanskou nemocnici. Požádal nás o pomoc, protože rodiny nemají v rozbombardovaném městě ani kde bydlet. Syn zpracoval dotaci na 2,5 milionu, což by stačilo pro cca 500 syrských rodin na roční nájem. Všechny ty peníze by putovaly do Sýrie. Namísto našeho projektu však komise Ministerstva zahraničí vybrala třeba projekt Člověka v tísni, z něhož půjde velká část na platy tady v tuzemsku, a částka skutečné pomoci se tak podstatně zmenší,“ postěžoval si veřejně poslanec. Načež vyskočil Petr Hampl a plamenně řekl, že kdyby on byl u moci, státem podporované neziskovky by nedostávaly z veřejných zdrojů už nic. 

Na ČT taky došlo 

„Proč ČT tak lže a slouží Kalouskovi,“ přečetl moderátor dotaz z publika. Jako papírový čert vyskočil kandidát do senátu za BPI Petr Štěpánek a sáhl po mikrofonu. „ Kdo z vás si myslí, že ČT informuje objektivně, vyváženě a všestranně?“ dotázal se publika Štěpánek. Ze 117 zvedli 4 posluchači z přední lavice ruku pro a nesetkali se zrovna s pochopením ostatních. „V programu Úsvitu a BPI máme, že chceme zrušit televizní a rozhlasový poplatek, čímž rodině ušetříme 2160 Kč ročně. Veřejnoprávní televize rozhodně neplní svou funkci,“ pronesl Štěpánek, načež moderátor k objektivitě vysílání trefně konstatoval, že je rozhodně podivné, že bývalá tisková mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová zastává nyní stejný post u ČT. 

Vepředu sedící čtveřice, která považovala vysílání ČT za korektní, se nakonec do diskusí vůbec nezapojila a ještě před koncem pořadu opustila sál. Podle informací redakce byla mezi nimi i Olga Pavlů, 1. místopředsedkyně pardubické Strany zelených. „Nevěděl jsem, o koho se jedná, to vím až od vás, nicméně paní seděla přímo proti mně a všiml jsem si z jejích gest a zápisků, že s námi nesouhlasí snad v ničem. Škoda jen, že se to bála říci nahlas, debatě by to jistě prospělo,“ uvedl pro KL předseda Úsvitu Lidinský. Zda její obavy vystoupit nemohly být způsobeny neměřitelnými procenty v průzkumech preferencí pro SZ, odmítl šéf strany komentovat.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                             

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace