Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Investorovi, který chce uvolnit více než miliardu, je nutné pomoci, říká hejtman Netolický. Technické centrum, centrální příjmy nemocnic, revitalizace areálu bývalé Tesly...

28.10.2015
Investorovi, který chce uvolnit více než miliardu, je nutné pomoci, říká hejtman Netolický. Technické centrum, centrální příjmy nemocnic, revitalizace areálu bývalé Tesly...

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Areál společnosti.

Společnost Foxconn by mohla v horizontu několika příštích let investovat v rámci projektu Smart City v okolí svého pardubického areálu částku přesahující jednu miliardu korun. Pardubický kraj plně podporuje memorandum, které podepsala vláda se společností Foxconn, a rád by vytvořil podmínky pro to, aby se investice mohla v nejbližších letech na Pardubicku uskutečnit. Proto tento týden radní kraje schválili souhrn potřebných veřejných investic s přímou nebo nepřímou vazbou na rozvoj společnosti Foxconn, o kterých chtějí dále jednat se státem.

Vyjdeme vstříc velkému zaměstnavateli, říká hejtman Netolický

„Společnost Foxconn je významným zaměstnavatelem, který plánuje investovat v krajském městě značnou částku. Považuji proto za nezbytné, abychom investorovi vyšli v maximální možné míře vstříc. O záměru budu informovat v příštím týdnu i prezidenta Miloše Zemana při jeho návštěvě kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický. 

Pro investora bude zajímavé nejen napojení na páteřní dálnici a dobudování R35, ale také funkční letiště a možnost zajištění překladiště. „Jednou z nejvýznamnějších oblastí důležitých pro získání investice Foxconnu právě do Pardubic jsou poměrně rozsáhlé úpravy krajských komunikací II. a III. třídy i zásahy do železniční infrastruktury,“ konkretizoval některé body ze seznamu náměstek hejtmana Jaromír Dušek a pokračoval: „Rekonstrukce dopravního uzlu Pardubice včetně Ostřešanské, dříve Medlešické spojky, která by vedla v bezprostřední blízkosti areálu, výrazným způsobem ovlivní spojení pro zaměstnance firmy, ale také pro její nákladní dopravu. Proto by se tyto stavby měly stát prioritou i pro Správu železniční a dopravní cesty.“ 

Firma plánuje výstavbu v horizontu tří let a bez strategické součinnosti státu se ale tyto záměry prosadit nepodaří.  „Za precedent osobně považuji zvýšenou investiční činnost státu v souvislosti s rozšířením závodu Škody Auto v Kvasinách,“ řekl v této souvislosti hejtman Netolický. 

Nové prostory pro elektrotechnickou průmyslovku

V rámci projektu Smart City je také předpokládáno vybudování technického centra, ve kterém by měla své zázemí nově najít také pardubická Střední odborná škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola. V současné době školu navštěvuje 860 žáků, což představuje více než 95 procent její kapacity.

Odborná výuka je navíc uskutečňována v areálu Do Nového, který neodpovídá standardům dnešní doby a kraj by do něj musel v nejbližších letech masivně investovat. V rámci návrhu by v moderním areálu v blízkosti společnosti mohlo najít své místo až 1200 studentů, pro které by zde bylo připraveno nejen zázemí pro výuku, ale také stravovací prostory či sportoviště „Výhodou umístění v blízkosti areálu je také možnost ještě užší spolupráce mezi školou a zaměstnavatelem, což je jeden z cílů, který dlouhodobě prosazujeme,“ sdělil hejtman Netolický. 

Centrální příjem zlepší kvalitu zdravotních služeb

Jedním z předpokladů pro rozvoj investičních aktivit je kvalitní a dostupná zdravotní péče. Z toho důvodu Pardubický kraj dlouhodobě plánuje zřízení centrálních příjmů ve svých zdravotnických zařízeních. Společnost Foxconn dlouhodobě s těmito zařízeními, konkrétně s nemocnicí v Pardubicích, spolupracuje. Vzhledem k pavilonové struktuře nemocnice jsou pacienti přiváženi záchrannou službou na různá místa, což snižuje účinnost a kvalitu zdravotnické péče.

„Naše finanční možnosti bohužel neumožňují výstavbu centrálních příjmů z vlastních zdrojů. V příštím roce uvolníme deset milionů korun na projektovou přípravu, avšak samotná realizace nebude možná bez výrazné spoluúčasti dalších subjektů,“ dodal hejtman Netolický. 

Smart City v Pardubicích

Projekt Smart City předpokládá revitalizaci části areálu bývalé Tesly Pardubice v oblasti Zámeček o rozloze přibližně 14 hektarů. Na tomto území by se kromě residenční části měly nacházet místa pro volnočasové aktivity, relaxační zázemí, ale hlavně technologická pracoviště. Celý areál, jak již jeho název napovídá, by měl obsahovat takzvané „smart“ prvky s důrazem na ekologii, energetickou nenáročnost, ale také architektonickou šetrnost k okolí. 

Společnost Foxconn CZ působí v České republice od roku 2000, přičemž investovala už přes 7,5 miliardy korun a vytvořila pracovní místa pro pět tisíc zaměstnanců. Převážná část, přes čtyři tisíce zaměstnanců, je soustředěna právě v pardubickém areálu, do kterého již společnost vložila přes 4,5 miliardy korun.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace