Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Investorovi, který chce uvolnit více než miliardu, je nutné pomoci, říká hejtman Netolický. Technické centrum, centrální příjmy nemocnic, revitalizace areálu bývalé Tesly...

28.10.2015
Investorovi, který chce uvolnit více než miliardu, je nutné pomoci, říká hejtman Netolický. Technické centrum, centrální příjmy nemocnic, revitalizace areálu bývalé Tesly...

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Areál společnosti.

Společnost Foxconn by mohla v horizontu několika příštích let investovat v rámci projektu Smart City v okolí svého pardubického areálu částku přesahující jednu miliardu korun. Pardubický kraj plně podporuje memorandum, které podepsala vláda se společností Foxconn, a rád by vytvořil podmínky pro to, aby se investice mohla v nejbližších letech na Pardubicku uskutečnit. Proto tento týden radní kraje schválili souhrn potřebných veřejných investic s přímou nebo nepřímou vazbou na rozvoj společnosti Foxconn, o kterých chtějí dále jednat se státem.

Vyjdeme vstříc velkému zaměstnavateli, říká hejtman Netolický

„Společnost Foxconn je významným zaměstnavatelem, který plánuje investovat v krajském městě značnou částku. Považuji proto za nezbytné, abychom investorovi vyšli v maximální možné míře vstříc. O záměru budu informovat v příštím týdnu i prezidenta Miloše Zemana při jeho návštěvě kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický. 

Pro investora bude zajímavé nejen napojení na páteřní dálnici a dobudování R35, ale také funkční letiště a možnost zajištění překladiště. „Jednou z nejvýznamnějších oblastí důležitých pro získání investice Foxconnu právě do Pardubic jsou poměrně rozsáhlé úpravy krajských komunikací II. a III. třídy i zásahy do železniční infrastruktury,“ konkretizoval některé body ze seznamu náměstek hejtmana Jaromír Dušek a pokračoval: „Rekonstrukce dopravního uzlu Pardubice včetně Ostřešanské, dříve Medlešické spojky, která by vedla v bezprostřední blízkosti areálu, výrazným způsobem ovlivní spojení pro zaměstnance firmy, ale také pro její nákladní dopravu. Proto by se tyto stavby měly stát prioritou i pro Správu železniční a dopravní cesty.“ 

Firma plánuje výstavbu v horizontu tří let a bez strategické součinnosti státu se ale tyto záměry prosadit nepodaří.  „Za precedent osobně považuji zvýšenou investiční činnost státu v souvislosti s rozšířením závodu Škody Auto v Kvasinách,“ řekl v této souvislosti hejtman Netolický. 

Nové prostory pro elektrotechnickou průmyslovku

V rámci projektu Smart City je také předpokládáno vybudování technického centra, ve kterém by měla své zázemí nově najít také pardubická Střední odborná škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola. V současné době školu navštěvuje 860 žáků, což představuje více než 95 procent její kapacity.

Odborná výuka je navíc uskutečňována v areálu Do Nového, který neodpovídá standardům dnešní doby a kraj by do něj musel v nejbližších letech masivně investovat. V rámci návrhu by v moderním areálu v blízkosti společnosti mohlo najít své místo až 1200 studentů, pro které by zde bylo připraveno nejen zázemí pro výuku, ale také stravovací prostory či sportoviště „Výhodou umístění v blízkosti areálu je také možnost ještě užší spolupráce mezi školou a zaměstnavatelem, což je jeden z cílů, který dlouhodobě prosazujeme,“ sdělil hejtman Netolický. 

Centrální příjem zlepší kvalitu zdravotních služeb

Jedním z předpokladů pro rozvoj investičních aktivit je kvalitní a dostupná zdravotní péče. Z toho důvodu Pardubický kraj dlouhodobě plánuje zřízení centrálních příjmů ve svých zdravotnických zařízeních. Společnost Foxconn dlouhodobě s těmito zařízeními, konkrétně s nemocnicí v Pardubicích, spolupracuje. Vzhledem k pavilonové struktuře nemocnice jsou pacienti přiváženi záchrannou službou na různá místa, což snižuje účinnost a kvalitu zdravotnické péče.

„Naše finanční možnosti bohužel neumožňují výstavbu centrálních příjmů z vlastních zdrojů. V příštím roce uvolníme deset milionů korun na projektovou přípravu, avšak samotná realizace nebude možná bez výrazné spoluúčasti dalších subjektů,“ dodal hejtman Netolický. 

Smart City v Pardubicích

Projekt Smart City předpokládá revitalizaci části areálu bývalé Tesly Pardubice v oblasti Zámeček o rozloze přibližně 14 hektarů. Na tomto území by se kromě residenční části měly nacházet místa pro volnočasové aktivity, relaxační zázemí, ale hlavně technologická pracoviště. Celý areál, jak již jeho název napovídá, by měl obsahovat takzvané „smart“ prvky s důrazem na ekologii, energetickou nenáročnost, ale také architektonickou šetrnost k okolí. 

Společnost Foxconn CZ působí v České republice od roku 2000, přičemž investovala už přes 7,5 miliardy korun a vytvořila pracovní místa pro pět tisíc zaměstnanců. Převážná část, přes čtyři tisíce zaměstnanců, je soustředěna právě v pardubickém areálu, do kterého již společnost vložila přes 4,5 miliardy korun.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace