Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vodou poničené učiliště v Králíkách našlo pomoc. Hrozilo, že žáci budou bez praxe. Ředitelce se chtělo brečet...

21.09.2015
Vodou poničené učiliště v Králíkách našlo pomoc. Hrozilo, že žáci budou bez praxe. Ředitelce se chtělo brečet...

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Vodou poničené učiliště v Králíkách našlo pomoc.

Nezištnou pomoc poskytla od počátku tohoto školního roku společnost Vysokozdvižné vozíky Červená Voda Střednímu odbornému učilišti Králíky. Poté, co koncem prázdnin vyplavil silný přívalový déšť kompletně halu s učebnami, dílnami a veškerou technikou, umožnila žákům této školy vykonávat odbornou praxi přímo ve svém závodě.

Zaúřadovalo počasí

Králické učiliště se dostalo do složité situace krátce na konci prázdnin. Právě v době, kdy kvůli probíhající rekonstrukci v celkové hodnotě 22 milionů korun, odkryli dělníci střechu hlavní haly, „zaúřadovalo“ počasí. Mohutný liják vyplavil všechny dílny a učebny, voda natekla i do strojů a zničila prakticky kompletní elektroinstalaci, podlahy, stěny a nábytek. 

„Když jsem tu spoušť poprvé uviděla, chtělo se mi brečet... Chodili jsme tam v holínkách, odklízeli nábytek, vysoušeli, vyhazovali. Firma musela vytrhat i parkety, všechno bylo zničené. Místo toho, abychom 1. září žáky přivítali nově zateplenými, zastřešenými a zmodernizovanými objekty, museli jsme řešit nečekané problémy,“ připomíná Petra Doubravová, ředitelka SOU opravárenského Králíky.

Hrozilo, že žáci budou bez praxe 

Pro teoretickou výuku se podařilo připravit náhradní učebny. Pro odborný výcvik však škola žádné provizorní prostory k dispozici neměla a hrozilo, že žáci nebudou mít kde vykonávat praxi. Vedení učiliště proto oslovilo se žádostí o pomoc společnost Vysokozdvižné vozíky Červená Voda, největšího prodejce použité manipulační techniky v České republice. Ta vyšla Králickým vstříc a ke vzájemné dohodě došlo v rekordním čase. Deset žáků 3. ročníku tak může nyní vykonávat praktický výcvik přímo na pracovištích firmy. 

„Vzhledem ke kritické situaci v učilišti, dlouhodobé spolupráci i dalším připravovaným aktivitám jsme s pomocí vůbec neváhali. Žáci jsou rozděleni do jednotlivých pracovišť s ohledem na jejich zájmy a schopnosti. Podílejí se na činnostech v rámci přípravny, lakování a drobných servisních prací. Většina z nich má s naší společností a reálným pracovním prostředím zkušenosti z letních brigád a ti noví si zvykli velice rychle. Důvodem může být i fakt, že si vybraní žáci uvědomují, že společnost Vysokozdvižné vozíky může být jejich potenciálním zaměstnavatelem,“ uvádí Tomáš Rýc, manažer prodeje VZV Červená Voda.

Nesmírně cenný benefit 

„Velice oceňujeme pomoc, které se králickému učilišti dostalo ze strany společnosti Vysokozdvižné vozíky Červená Voda. Tím spíše, že firma vstřícně zareagovala bez ohledu na možné komplikace ve výrobním procesu, které jí toto rozhodnutí způsobí. Navíc se její zaměstnanci žákům intenzivně věnují a seznamují je podrobně s pracovními podmínkami a postupy, což je nesmírně cenný benefit. Považuji to za konkrétní a pozitivní příklad úzké spolupráce střední odborné školy s předním regionálním zaměstnavatelem, jejíž význam se naplno projevil právě v této kritické době,“ říká Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje. 

Žáci absolvují praxe ve firmě do té doby, než se v učilišti podaří opravit všechny škody na budově i strojním vybavení. Tyto práce budou trvat s největší pravděpodobností až do konce letošního roku.„Nemáme s tím problém, spolupráce probíhá bez problémů. Museli jsme jen zkoordinovat pracovní procesy na určených pracovištích, ale žáci jsou ukáznění a velice přizpůsobiví. Po prvním týdnu se už stali plnohodnotnými spolupracovníky,“ pochvaluje si Tomáš Rýc. 

Další společnou akcí SOU opravárenského Králíky a společnosti Vysokozdvižné vozíky Červená Voda bude den otevřených dveří 6. listopadu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace