Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legiovlak na pardubickém nádraží objevují i žáci a studenti. Zajímal je život za války a nevěřili svým uším, že děti pracovaly ve zbrojním průmyslu

10.09.2015
Legiovlak na pardubickém nádraží objevují i žáci a studenti. Zajímal je život za války a nevěřili svým uším, že děti pracovaly ve zbrojním průmyslu

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Uvnitř Legiovlaku.

Na pardubickém hlavním nádraží má zastávku legionářský vlak jako připomínka stého výročí první světové války a československých legií. Projekt s názvem LEGIOVLAK připravila Československá obec legionářská. V Pardubicích je vlak k vidění až do 13. září, poté se vydá do Českých Budějovic.

Zaujaté děti?

„Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto byly v Pardubicích osloveny základní a střední školy.“ říká náměstkyně hejtmana Jana Pernicová a dodává „Sama jsem si tuto událost nenechala ujít a šla se na nádraží podívat. Jsem příjemně potěšena tím, jak Legiovlak, přednášky nebo výstava o legionářských zbraních děti zaujaly.“ 

Aby si návštěvníci z názorných ukázek co nejvíce odnesli, většina škol se po prohlídce zúčastní připravených testů z konkrétně získaných znalostí. „Historií 1. světové války se zabýváme v 9. třídě a takové to setkání se skutečnými předměty našim žákům přiblíží 1. světovou válku úplně jinak, konkrétněji,“ sdělila paní učitelka Zita Kudrnová ze základní školy Staňkova. 

Zdroje informací obohatilo i Východočeské muzeum, které pro žáky a studenty připravilo poutavé přednášky. Během dvou dnů se jich zúčastnilo přes 200 žáků a studentů.

Historik předvedl zbraně, studenty zajímal život za války 

Jan Tetřev, historik Východočeského muzea, předvedl palné a chladné zbraně, kterými legionáři bojovali. Někteří měli i to štěstí, že si mohli vzít zbraně do ruky a zjistit podle nápisu na zbrani, v jakých legiích byly použity. Ovšem pod bedlivým dohledem odborníka a při nezbytném použití rukavic, bez nichž se na muzejní předměty nesmí sahat. Připravenou „hádankou“ pro studenty bylo, co to je ruský kinžál a k čemu soužil. 

„Žáky i studenty zajímalo, jak děti za I. světové války žily, jak vypadala výuka ve škole. Pozastavili se nad tím, že děti musely pracovat ve zbrojním průmyslu nebo že výuka ve škole byla často přerušována,“ řekla Martina Halířová, historička Východočeského muzea v Pardubicích. 

Toto muzeum připravilo v souvislosti s příjezdem Legiovlaku do Pardubic rovněž panelovou výstavu ve vestibulu pardubického nádraží. Představeny zde jsou zbraně československých legionářů zastoupené ve sbírce zbraní muzea. Součástí výstavy je i připomenutí těžkého života obyvatelstva v zázemí prostřednictvím tematických pohlednic a dopisnic Feldpost.

Co je Legiovlak? 

Legiovlak se skládá z deseti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, obrněného, prodejního, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace