Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Deset let už buduje nemocnici v Keni pardubický zdravotník, teď za ním díky dotaci od města poputuje i moderní ultrazvuk

20.08.2015
Deset let už buduje nemocnici v Keni pardubický zdravotník, teď za ním díky dotaci od města poputuje i moderní ultrazvuk

Autor: pardubice.eu

Popisek: Nemocnici v západokeňském Itibo buduje Aleš Bárta z Pardubic již deset let

Za pardubickým zdravotníkem Alešem Bártou, který již deset let buduje v západokeňském Itibo zdravotnické zařízení, odcestuje v nejbližší době moderní ultrazvuk. Nemocnice, která funguje jen díky sbírkám a podpoře dárců i sponzorů, jej pořídila z dotace, kterou získala od města Pardubice.

„Za to, že si můžeme ultrazvuk pořídit, jsme velmi vděčni. Od zahájení projektu v roce 2006, kdy jsme započali rekonstrukci budovy s ambulancemi, jsme veškeré finance nejprve směřovali do stavebních prací, abychom vybudovali potřebné zázemí pro naši práci. Následně jsme vybavovali tyto prostory jednoduchými přístroji, které byly a jsou nutné pro základní diagnostiku onemocnění, jak parazitárního, infekčního nebo léčení zraněných. S přibývajícím počtem pacientů a také s vybudováním porodnice, která slouží pro velkou spádovou oblast, jsme stále cítili větší a větší potřebu dovybavit naší malou nemocnici o sofistikovanější diagnostická zařízení, jako je ultrazvukový přístroj a rentgenový přístroj,“ řekl Aleš Bárta, manažer české nemocnice v Keni. Dotace města ve výši 100 000 korun plně pokryje náklady na pořízení přenosného ultrazvukového přístroje.

Příjezd rodičky, kterou čeká komplikovaný porod

Příjezd rodičky, kterou čeká komplikovaný porod

Ten podle Bárty umožní zdravotníkům v Itibo mnohem kvalitnější diagnostiku například při vyšetřování těhotných žen. „Velmi často se při porodu potýkáme s komplikacemi, způsobenými nestandardně uloženým plodem. Ultrazvuková diagnostika nám umožní odhalit tyto komplikace před porodem, ale také vývojové poruchy v průběhu gravidity,“ uvedl. Přístroj využijí zdravotníci i pro diagnostiku při podezřeních na náhlou příhodu břišní, která může pacienta ohrožovat přímo na životě, diagnostiku možného krvácení do dutiny břišní při úrazech a dopravních nehodách, které tu jsou právě v období dešťů v důsledku rozbahněných cest velmi časté, a mnoha dalších vyšetřeních.

Zdravotníci se v Keni věnují také prevenci

„Je obdivuhodné, co Češi v Keni dokázali. V podmínkách, které si běžný Evropan ani neumí představit, poskytují tamním lidem zdravotní péči, kterou bychom my nepovažovali ani za nezbytné minimum. To, že jsme jim mohli alespoň trochu pomoci, nepovažuji za nic jiného než za projev lidství, “ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Zaznamenal jsem i názor, že bychom měli pomáhat tady doma a ne někde v Africe. Ale chci upozornit, že naši zdravotníci se v Keni věnují také prevenci. To je v oblasti s ohromným výskytem HIV/AIDS a dalších infekčních onemocnění obzvlášť záslužné. A nenechme si namluvit, že nás se to netýká, že je to daleko. V dnešním globalizovaném světě to už neplatí,“ dodal primátor.

Vyšetření na ambulanci

Vyšetření na ambulanci

Zdravotnické zařízení v nejchudší oblasti Keni funguje pod patronací humanitární organizace Adra. Během jednoho desetiletí se lidem kolem Aleše Bárty podařilo ze zařízení, které se jen s velkou dávkou fantazie dalo označit za zdravotnické, vybudovat malou nemocnici, v níž zdravotníci bojují nejen s infekčními a tropickými nemocemi, ale i se zaostalostí, chudobou a předsudky. Nemocnice v Itibo má dvě ambulance, z toho jednu zubní, laboratoř, ordinaci pro HIV pozitivní pacienty, malý chirurgický sál, lůžkové oddělení se šesti lůžky a nově také jednotku intenzivní péče s operačním sálem. Nemocnice funguje 24 hodin sedm dní v týdnu a ročně ošetří více než 10 000 pacientů. Pečuje tu o ně domácí personál, ale zejména čeští zdravotníci. Od roku 2008 se tu dvakrát ročně střídají na stážích tropické medicíny čeští medici a dobrovolníci z řad českých lékařů.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace