Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubická nemocnice šetří energii a září barvami. Je to takové malé městečko...

05.08.2015
Pardubická nemocnice šetří energii a září barvami. Je to takové malé městečko...

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Pardubická nemocnice.

Devět budov Pardubické nemocnice září novotou. V uplynulých devíti měsících prošly rekonstrukcí v rámci projektů „Realizace úspor energie“, jejichž investorem je Pardubický kraj. Starší pavilony získaly zateplené fasády ve slušivém barevném provedení, nová plastová okna a bezbariérové automatické vstupní dveře. Celkové náklady jsou bezmála 43,5 milionu korun. Projekty jsou z více než dvou třetin spolufinancovány Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životního prostředí.

Centrální příjem je ve výhledu do roku 2020

„Když jsem byl v roce 2009 poprvé v Pardubické nemocnici, tak jedinou opravenou budovou bylo ředitelství, což pacienti ani veřejnost neocení. Dnes vidíme, že stav budov je skutečně velmi dobrý a otevíráme další dva projekty rekonstrukcí. Investovali jsme však také do technologií. Jen pro Pardubickou nemocnici přes 100 milionů za poslední dva roky, například do digitálního rentgenu, který je v dnešní době samozřejmostí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Nyní nás čeká období, kdy začneme přemýšlet o vizi a rozvoji. Do roku 2020 bychom rádi zřídili centrální příjem, který je jednou z podmínek zlepšení komfortu pro pacienty a zkvalitnění poskytovaných služeb. Tím, že nepředpokládáme ztrátové hospodaření nemocnice, bude možné finanční prostředky, kterými jsme dorovnávali ztráty, investovat,“ dodal hejtman Netolický. 

Sama o sobě malým městečkem

Nemocnice v Pardubicích je sama o sobě malým městečkem a s novými úpravami se začíná naplňovat i představa 1. náměstka hejtmana zodpovědného za zdravotnictví Romana Línka: „Každé město by mělo mít krásné náměstí nebo náměstíčko, které bude příjemné na pohled, a k tomu jednotlivé ulice s parkovými úpravami. To se se touto viditelnou revolucí ve vzhledu jednotlivých pavilonů stává skutečností a po zbourání stavebně dožilého pavilonu dětské chirurgie bude Pardubická nemocnice působit na pacienty i zaměstnance určitě mnohem přívětivějším dojmem.“ 

Projekt zateplování v Pardubické nemocnici (tehdy Pardubické krajské nemocnici) byl zahájen v roce 2011. Nejprve prošla rekonstrukcí budova interního oddělení, kde sídlí i geriatrické centrum a rehabilitace. Zateplen byl rovněž vstupní objekt s hlavní bránou, v němž je mimo jiné lékárna pro veřejnost a prodejna zdravotnických potřeb. 

Nová fasáda, nová okna...

Další projekt „Realizace úspor energie“ v Pardubické nemocnici byl spuštěn v říjnu loňského roku. V jeho rámci došlo k rekonstrukci budovy č. 14, kde se nachází radiodiagnostické oddělení. Opraven byl tzv. trojpavilon (budovy č. 5, 6, 7) postavený již v roce 1942, v němž mají svá pracoviště oční oddělení, oddělení klinické hematologie, ušní, nosní, krční oddělení, psychiatrie a dětské oddělení. Zateplováním prošly i budovy č. 18 a 19 (neurologická klinika a kožní oddělení) a pavilon č. 9 (patologie, soudní lékařství a provozně-technický úsek). Třetí etapu tvořilo zateplení laboratoří klinické mikrobiologie a klinické biochemie a diagnostiky (budovy č. 26 a 26a). 

Všechny budovy dostaly nové energeticky úsporné opláštění, novou fasádu a nová okna. Zatepleny byly i střechy, kde byla položena nová střešní krytina. Součástí zateplení pláště byla rovněž výměna vstupních dveří. Nyní jsou již většinou automatické. U obou laboratorních pracovišť došlo i ke statickému zabezpečení a podchycení základů budovy. 

Také směrovníky jsou nové

„Realizace projektů zateplení přinese podstatné snížení energetické náročnosti budov z hlediska vytápění a tím pádem snižování provozních nákladů, což se ukázalo již po dokončení prvního projektu v roce 2011. Dojde i ke zvýšení tepelně uživatelského komfortu. To zajisté ocení pacienti i personál,“ řekl Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje. Kromě „silnějších“ kabátů v podobě energeticky úsporných opláštění dostaly pavilony rovněž barevné fasádní omítky. Na zrekonstruované budovy a u jejich vstupů byly umístěny zbrusu nové tabule s označením oddělení a pracovišť. 

„Kromě důležitých provozních úspor projekt zateplení zlepší i estetický dojem z celého areálu naší nemocnice. Dosud jsme kolem sebe měli budovy s vesměs šedivými zdmi a leckde i s opadanou omítkou. Nyní jsou zrekonstruované a září barvami, což bude jistě působit velmi pozitivně. Věřím, že nemocní i jejich blízcí ocení rovněž nový a velmi přehledný orientační systém na budovách,“ řekla Ivana Urešová, ředitelka Pardubické nemocnice. „Stavební práce probíhaly za nepřerušeného chodu jednotlivých oddělení, pouze s dílčími omezeními. Proto pacientům, návštěvníkům, ale i personálu patří naše poděkování za vstřícnost a trpělivost,“ dodal generální ředitel Gottvald. 

Realizace úspor energie – areál Pardubické nemocnice

v číslech

 

II. projekt

III. projekt

Plocha zateplení konstrukce v m2

16 747

2 677

Snížení spotřeby energií v GJ/rok

4179

412

Snížení emisí v tunách CO2/rok

457

18

Smluvní cena vč. DPH v Kč

36 289 134

7 217 810

Uznatelné náklady v Kč

29 683 042

4 098 680

Dotace v Kč

26 714 737

3 688 812

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace