Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubická nemocnice šetří energii a září barvami. Je to takové malé městečko...

05.08.2015
Pardubická nemocnice šetří energii a září barvami. Je to takové malé městečko...

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Pardubická nemocnice.

Devět budov Pardubické nemocnice září novotou. V uplynulých devíti měsících prošly rekonstrukcí v rámci projektů „Realizace úspor energie“, jejichž investorem je Pardubický kraj. Starší pavilony získaly zateplené fasády ve slušivém barevném provedení, nová plastová okna a bezbariérové automatické vstupní dveře. Celkové náklady jsou bezmála 43,5 milionu korun. Projekty jsou z více než dvou třetin spolufinancovány Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životního prostředí.

Centrální příjem je ve výhledu do roku 2020

„Když jsem byl v roce 2009 poprvé v Pardubické nemocnici, tak jedinou opravenou budovou bylo ředitelství, což pacienti ani veřejnost neocení. Dnes vidíme, že stav budov je skutečně velmi dobrý a otevíráme další dva projekty rekonstrukcí. Investovali jsme však také do technologií. Jen pro Pardubickou nemocnici přes 100 milionů za poslední dva roky, například do digitálního rentgenu, který je v dnešní době samozřejmostí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Nyní nás čeká období, kdy začneme přemýšlet o vizi a rozvoji. Do roku 2020 bychom rádi zřídili centrální příjem, který je jednou z podmínek zlepšení komfortu pro pacienty a zkvalitnění poskytovaných služeb. Tím, že nepředpokládáme ztrátové hospodaření nemocnice, bude možné finanční prostředky, kterými jsme dorovnávali ztráty, investovat,“ dodal hejtman Netolický. 

Sama o sobě malým městečkem

Nemocnice v Pardubicích je sama o sobě malým městečkem a s novými úpravami se začíná naplňovat i představa 1. náměstka hejtmana zodpovědného za zdravotnictví Romana Línka: „Každé město by mělo mít krásné náměstí nebo náměstíčko, které bude příjemné na pohled, a k tomu jednotlivé ulice s parkovými úpravami. To se se touto viditelnou revolucí ve vzhledu jednotlivých pavilonů stává skutečností a po zbourání stavebně dožilého pavilonu dětské chirurgie bude Pardubická nemocnice působit na pacienty i zaměstnance určitě mnohem přívětivějším dojmem.“ 

Projekt zateplování v Pardubické nemocnici (tehdy Pardubické krajské nemocnici) byl zahájen v roce 2011. Nejprve prošla rekonstrukcí budova interního oddělení, kde sídlí i geriatrické centrum a rehabilitace. Zateplen byl rovněž vstupní objekt s hlavní bránou, v němž je mimo jiné lékárna pro veřejnost a prodejna zdravotnických potřeb. 

Nová fasáda, nová okna...

Další projekt „Realizace úspor energie“ v Pardubické nemocnici byl spuštěn v říjnu loňského roku. V jeho rámci došlo k rekonstrukci budovy č. 14, kde se nachází radiodiagnostické oddělení. Opraven byl tzv. trojpavilon (budovy č. 5, 6, 7) postavený již v roce 1942, v němž mají svá pracoviště oční oddělení, oddělení klinické hematologie, ušní, nosní, krční oddělení, psychiatrie a dětské oddělení. Zateplováním prošly i budovy č. 18 a 19 (neurologická klinika a kožní oddělení) a pavilon č. 9 (patologie, soudní lékařství a provozně-technický úsek). Třetí etapu tvořilo zateplení laboratoří klinické mikrobiologie a klinické biochemie a diagnostiky (budovy č. 26 a 26a). 

Všechny budovy dostaly nové energeticky úsporné opláštění, novou fasádu a nová okna. Zatepleny byly i střechy, kde byla položena nová střešní krytina. Součástí zateplení pláště byla rovněž výměna vstupních dveří. Nyní jsou již většinou automatické. U obou laboratorních pracovišť došlo i ke statickému zabezpečení a podchycení základů budovy. 

Také směrovníky jsou nové

„Realizace projektů zateplení přinese podstatné snížení energetické náročnosti budov z hlediska vytápění a tím pádem snižování provozních nákladů, což se ukázalo již po dokončení prvního projektu v roce 2011. Dojde i ke zvýšení tepelně uživatelského komfortu. To zajisté ocení pacienti i personál,“ řekl Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje. Kromě „silnějších“ kabátů v podobě energeticky úsporných opláštění dostaly pavilony rovněž barevné fasádní omítky. Na zrekonstruované budovy a u jejich vstupů byly umístěny zbrusu nové tabule s označením oddělení a pracovišť. 

„Kromě důležitých provozních úspor projekt zateplení zlepší i estetický dojem z celého areálu naší nemocnice. Dosud jsme kolem sebe měli budovy s vesměs šedivými zdmi a leckde i s opadanou omítkou. Nyní jsou zrekonstruované a září barvami, což bude jistě působit velmi pozitivně. Věřím, že nemocní i jejich blízcí ocení rovněž nový a velmi přehledný orientační systém na budovách,“ řekla Ivana Urešová, ředitelka Pardubické nemocnice. „Stavební práce probíhaly za nepřerušeného chodu jednotlivých oddělení, pouze s dílčími omezeními. Proto pacientům, návštěvníkům, ale i personálu patří naše poděkování za vstřícnost a trpělivost,“ dodal generální ředitel Gottvald. 

Realizace úspor energie – areál Pardubické nemocnice

v číslech

 

II. projekt

III. projekt

Plocha zateplení konstrukce v m2

16 747

2 677

Snížení spotřeby energií v GJ/rok

4179

412

Snížení emisí v tunách CO2/rok

457

18

Smluvní cena vč. DPH v Kč

36 289 134

7 217 810

Uznatelné náklady v Kč

29 683 042

4 098 680

Dotace v Kč

26 714 737

3 688 812

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš