Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Na Chrudimsku žili kanibalové! Pojídáním lidí získali duševní sílu

12.04.2013
Na Chrudimsku žili kanibalové! Pojídáním lidí získali duševní sílu

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Zatímco dnes řešíme dopravní problémy ucpané Chrudimi a místní obyvatelé už takřka rituálně rok co rok pořádají blokády městského průtahu, aby na zdejší dopravní problémy upozornili, před asi třemi tisíci lety v trase budovaného obchvatu naši předci taktéž rituálně pojídali své bližní.

K unikátnímu objevu přivedl archeology právě záchranný archeologický průzkum v trase obchvatu mezi Chrudimí a sousedními Medlešicemi.

Je to divná představa


„Podařilo se tady například nalézt celý spodek člověka od pánve dolů, ale zbytek těla chyběl. V další jámě byly opálené lidské kosti se stopami po řezání a krájení," řekl novinářům archeolog Regionálního muzea v Chrudimi Jan Musil. Dodal, že poškozené opálené kosterní pozůstatky se nacházely v zásobních, později odpadních jamách. Nálezy archeologové datovali zhruba v rozmezí let 1550 – 1800 let před naším letopočtem.

„Na jednu stranu je to hodně zajímavé… Vidět ty kosti bych ale asi nechtěla. Je to divná představa, uvědomím-li si, že ty nálezy zdejšího kanibalismu vlastně nejsou až tak staré,“ reagovala v naší anketě rozpačitě třiačtyřicetiletá Marie Nováková z Chrudimě.

Získávání síly z mrtvého


V Česku není objev prehistorických relikvií rituálního kanibalismu žádnou výjimkou, ve východních Čechách však ano. Doloženy byly už dříve nálezy z lokalit Chmelín na Zlínsku nebo Velim u Kolína. Podle vědeckých studií tehdy nešlo o pojídání lidí kvůli potravě, ale bylo spojeno s rituální obětí, případně se získáním fyzické a duševní síly mrtvého člověka.

Překvapivý objev by naštěstí neměl nijak zdržet přípravné práce na stavbě obchvatu, s řadou zajímavých vykopávek se archeologové pochlubili už při loňském zahájení prací. Objevili tady například pozůstatky jinak řídké jordanovské a řivnáčské kultury z pozdní doby kamenné, našli tu také zbytky raně středověkých konstrukcí kůlových staveb. S rozbíhajícími se pracemi na přeložkách inženýrských sítí v trase obchvatu bude navíc podobných nálezů nejspíš přibývat. 

Vendula Kvochová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace