Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhadná smrt nadějného rockera: Žije někde v ústraní, doplatil na alkohol a drogy, nebo se ho ‘mocipáni‘ potřebovali zbavit? Tajnosti slavných

12.03.2015
Záhadná smrt nadějného rockera: Žije někde v ústraní, doplatil na alkohol a drogy, nebo se ho ‘mocipáni‘ potřebovali zbavit? Tajnosti slavných

Foto: wikimedia.org

Popisek: Rodák z východočeského Bousova se brzy přestěhoval s rodiči do pražských Nuslí, což mu usnadnilo start na rockovou scénu. První kapelu založil již ve škole a v jednadvaceti natočil se skupinou Faraon Karla Šípa svůj nejslavnější hit Holubí dům.

Zemřel naprosto nečekaně na vrcholu slávy v pouhých třiceti letech a dodnes není jasné, co se tenkrát v Bratislavě doopravdy stalo. Fanoušci úspěšného rockera Jiřího Schelingera věří, že prostě přeplaval Dunaj na rakouskou stranu a užívá si poklidného života kdesi na druhém konci planety. Verzí jeho záhadné smrti je však víc.

Když někdo vyniká mimořádným talentem, většinou ani jeho životní styl nezapadá do běžných škatulek. Platilo to i o majiteli mimořádného ‘chrapláku‘, jenž měl našlápnuto na vrchol české, a možná i mezinárodní rockové scény. Doplatil Jiří Schelinger na své bláznivé nápady a lásku k marihuaně a opravdu se utopil v Dunaji, nebo je mnohem blíž k pravdě některá z konspiračních teorií, které ani po více než třiceti letech nepřestaly kolovat mezi jeho fanoušky?

S mosty si zahrával už dřív

Bláznivý nápad skočit z mostu prý dostal rodák z východočeského Bousova poprvé již počátkem roku 1981 v Praze. Nebo ho spíš dstal bratr jeho druhé ženy Viktor Faktor, nejspíš cestou z nějakého bujarého tahu. Vylezl tenkrát na zábradlí Karlova mostu s tím, že skočí do Vltavy, a Jiří ho následoval. K neštěstí údajně tenkrát nedošlo jen díky zpěvákově druhé ženě Jitce Poledňákové, která prý oba stáhla zpátky.

Extrémní kousky, často se blížící hazardu se životem, byly nejen součástí Schelingerovy image, ale také osobnosti. Podle přátel byl jakýmsi ‘Jekylem a Hydem‘, mužem dvou tváří, který rád týral sám sebe a neustále si musel něco dokazovat. V únoru 1981 se pak podle spisovatele Ivo Fencla, který rozebral okolnosti, předcházející Schelingerově smrti, pro server Neviditelnypes.cz, Jiří seznámil po koncertu v pražském Klicperově divadle se slovenským párem, který zřejmě sehrál v jeho tragické smrti důležitou roli.

S druhou manželkou Jitkou se sice rozvedli, přesto dál žili spolu

S druhou manželkou Jitkou se sice rozvedli, přesto dál žili spolu

Příliš mnoho náhod pohromadě

Představili se jako produkční a pozvali Jiřího na natáčení Televizního klubu mladých do Bratislavy. Jel tam sám, protože k tomu kapelu nepotřeboval, stačil jen playback ke Svobodově hitu Což takhle dát si špenát. Otázkou je, zda by tuto cestu přežil, kdyby s ním do Bratislavy odjela i jeho žena Jitka, jak měl původně v plánu. Jenže tu údajně sklátila chřipka. Byl pátek, a tak ji zpěvák jen ještě odvezl k samoobsluze na nákup, domluvili se, že spolu v pondělí půjdou na oběd, a vyrazil.

V Bratislavě se ubytoval v hotelu Děvín, domů se chtěl vrátit v neděli 13. dubna 1981. Jenže zase zaúřadovala náhoda, nebo snad ‘náhoda‘? Zkrátka se mu u auta takzvaně vysypala spojka. V době, kdy o víkendu žádný servis nikde nefungoval, se tudíž rozhodl počkat do pondělí, aby mohl nechat auto opravit. Vyrazil na večeři do restaurace U Františkánů se dvěma známými, za nimiž dorazily ještě dvě dívky. Vzápětí se ale vynořil na scéně klíčový pár, který postupně elegantně vyšachoval z Jirkovy společnosti předchozí čtveřici.

Odkud se vynořil ‘skokan‘?

Jakmile později vyšla trojice z restaurace, kde se vzal, tu se vzal, přidal se k ní Marian Husák, který pracoval ve Slovnaftu, ale hlavně byl známý coby ‘skokan do Dunaje‘. Později se spekulovalo, že to vlastně byl najatý vrah, jehož úkolem bylo Schelingera, posilněného vínem a nějakým tím jointem, vyhecovat. Všichni tři pak údajně společnými silami dostali zpěváka až ke Starému mostu přes Dunaj a k rozhodnutí, že by si měl skočit, aby prokázal svou ‘mužnost‘.

Mezitím se ke skupině připojil ještě pátý muž, jehož identita nebyla nikdy odhalena. Bezpečnost prý dokonce po něm nikdy pořádně nepátrala, přestože se mohlo jednat právě o klíčového svědka. Každopádně Schelinger skočil a podle oficiálních zpráv údajně totéž udělal i Husák. Mobilní telefony tenkrát ještě neexistovaly, a tak se pak prý trojice snažila zastavovat policejní auta.

Špatná zpráva si dávala načas

Teprve zhruba po třech hodinách od osudného skoku si bratislavská policie vyžádala spolupráci pohraničníků, kteří pak během pár minut našli Husáka ve vodě u bóje. Zvláštní přitom je, že tento muž nikdy nebyl oficiálně vyslechnut. Slovenská produkční pak nejspíš volala Františku Ringo Čechovi, protože zprávu o tragédii věděl jako první a již v pondělí ráno volal do redakce měsíčníku Melodie. To zpěvákova žena Jitka se o ní dozvěděla až odpoledne, poté co jí v televizní produkci řekli, že má kontaktovat policii. Pak teprve informovala o Jirkově smrti zpěvákova bratra Milana, který ji řekl otci, a společně vyrazili za maminkou. Až do nalezení těla však nepřestali věřit v zázrak.

Jiří Schelinger (vlevo) se Skupinou F. R. Čecha. Ten také zřejmě byl úplně první, kdo se o bratislavské tragédii dozvěděl.

Jiří Schelinger (vlevo) se Skupinou F. R. Čecha. Čech (vpravo) také zřejmě byl úplně první,
kdo se o bratislavské tragédii dozvěděl.

Teprve 7. května vyplavila řeka na Žitný ostrov u Šamorína tělo, v místech, o němž se traduje, že se v něm vynoří všechno. U osady Bodíky, kde se od Dunaje odděluje slepé rameno, ho objevili rybáři. Na to, že mělo strávit ve vodě měsíc, prý bylo v překvapivě dobrém stavu, přesto rodina nebyla nikdy k přímé identifikaci vyzvána. „Jitce ukázali jen jedinou fotografii s profilem Schelingerovy hlavy, spočívající bočně na zemi. Skrz igelit viděla i zip lewisek, lem ponožky se vzorkem, špinavý kus trika, část slipů se značkou a… Snad dostala i pramínek vlasů, odstřižený zezadu z krku, kde je měl trochu tmavší a vlnitější,“ uvádí Fencl. Úděsné snímky však před ní kriminalisté raději zakryli svými těly, a tak je otázkou, jestli vůbec něco viděla.

Klukovina, nebo cílená likvidace hvězdy?

Otázkou, která nebyla nikdy zodpovězena, zůstává, proč po zpěvákově zmizení začal Jitčin bratr Viktor Faktor spekulovat o emigraci. A proč se Schelinger nechal de facto neznámými lidmi tak snadno vyhecovat k činu, který ho nejspíš opravdu připravil o život. Šlo jen o souhru náhod, nebo se jednalo o důkladně promyšlenou akci s cílem populárního rockera zlikvidovat? A proč? S odstupem času se jeví jako mnohem pravděpodobnější první varianta.

Populární zpěvák byl sice jako neřízená střela, nicméně jeho problémy nebyly podle Františka Ringo Čecha tak závažné, aby musely skončit sebevraždou. Nejspíš tedy jen přecenil své síly, jako již mnohokrát předtím, jenže tentokrát se mu to stalo osudným. „První, na co jsem vzpomněl, když mi o tom skoku řekli v hotelu Děvín, kde Jirka tři dni před námi bydlel, bylo, že kdyby tam byl Franta Čech, tak by k tomu nikdy nedošlo,“ prohlásil později někdejší člen Schelingerovy kapely Olda Říha a dodal: „Nebyl tam a v Bratislavě se projevilo, jak byl Jirka na Frantovi závislý. Ringo by mu dal místo skoku pár facek a Jirka mohl žít. Neštěstí se stalo proto, že byl najednou svým pánem, a nedokázal se s tím vyrovnat.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská